Liitev klass, liitev kool

Uussisserändajate elukorraldusest, riigipoolne tugi

Uussisserändajate toimetulekut, kohanemist ja lõimumist Eestis toetavad neile pakutavad erinevad teenused. Näiteks rahvusvahelise kaitse saanutele võimaldatakse kohanemisprogrammi, tõlke- ja, tugiisikuteenust (nende värbamist ja koolitust pakub MTÜ Pagulasabi ja MTÜ Johannes Mihkelsoni Keskus), keeleõpet, tööturuteenuseid, vajadusel ka psühholoogilist nõustamist ning ümber- ja täiendusõpet. Nii alaealistele kui täiskasvanutele võimaldatakse tasemeharidust (haridus- ja teadusministeerium) ning erinevaid lõimumisteenused (kultuuriministeerium). Teenuseid rahastatakse nii Euroopa Liidu vahenditest (Varjupaiga-, Rände- ja Integratsioonifond AMIF, Euroopa Sotsiaalfond) kui ka riigieelarvest.

Rahvusvahelise kaitse saanud või seda taotlevate isikute vastuvõtmisel Eestis on kaks stsenaariumi.

Stsenaarium 1: Euroopa rändekava raames Eestisse saabuvad pagulased, kes juba on rahvusvahelise kaitse saanud.

Eestisse saabudes suunatakse ta elama kohalikku omavalitsusüksusse, kus tugiisik koos KOVi ja MTÜ-ga Pagulasabi on ette valmistanud eluruumi. Ümberasustatud isiku puhul kaetakse üürisuhte alustamise kulud. Üüri- ja kommunaalkulud kaetakse vajaduspõhiselt (sõltuvalt inimese sissetulekust) toimetulekutoetuse kaudu.
Talle tagatakse hädavajalik tõlketeenus, dokumentide vormistamisel ja esmasel elukorraldusel toetab tugiisik, samuti algab koheselt kohustuslik eesti keele õpe.
Tal on õigus saada abi nagu igal Eesti elanikul: peretoetusi, tööturuteenuseid ja tööturutoetust, sotsiaaltoetusi, tervishoiuteenuseid ja pensioni.
Tal on õigus Eestis töötada, õigus tööturuteenustele ja -toetustele Eesti alalise elanikuga samadel alustel. Töötukassa poolt koostatakse individuaalne tööotsimise plaan.

Stsenaarium 2: Rahvusvahelise kaitse taotlejatele

Kui inimene alles taotleb rahvusvahelist kaitset, siis paigutatakse ta menetluse ajaks majutuskeskusesse (Vao või Vägeva).
Majutuskeskuse poolt korraldatakse kaitse taotlejale:
majutamine;
rahalise toetuse maksmine toimetulekupiiri ulatuses;
esmavajalike riiete ja muu vajalikuga varustamine;
tervisekontroll ja juurdepääs tervishoiuteenustele;
eesti keele õpe ja hädavajalik tõlketeenus;
transporditeenus menetlustoimingutele;
Kui rahvusvahelise kaitse taotlus rahuldatakse ja taotleja saab elamisloa, hakkavad talle kehtima 1. stsenaariumis kirjeldatud tingimused.

Riigipoolne tugi rahvusvahelise kaitse saanule:
ühekordne saabumistoetus, tõlketeenus ning eesti keele õpe 300 tunni ulatuses (seisuga juuli 2018), mis peaks tagama A1 keeletaseme.

Edaspidised „tavapärased“ sotsiaaltoetused on:
a) toimetulekutoetus (2018. aastal 140 eurot kuus pere esimesele liikmele ja 168 alaealistele lastele ning 112 eurot kuus pere teistele täisealistele liikmetele);
b) riiklik peretoetus esimesele ja teisele lapsele 55 eurot kuus, kolmandale ja iga järgnevale lapsele 100 eurot kuus;
c) töötu abiraha;
d) valla- või linnavalitsus võib määrata ja maksta täiendavaid sotsiaaltoetusi kohaliku omavalitsuse eelarvest.

Rahvusvahelise kaitse saanutele või taotlejatele võimaldatakse ka 14-18-tunnine kohanemiskoolitus, kus käsitletakse teemasid: rahvusvahelise kaitse taotlemisega seotud õigusteave; töötamine ja tööturuteenused ning töökultuur; finantskirjaoskus ja igapäevaeluga praktiline toimetulek; tervishoid ja sotsiaalhoolekanne, sh riigi ja kohaliku omavalitsuse üksuse pakutavad teenused ja toetused; juurdepääs haridusele, sh haridustee jätkamise võimalused ja eesti keele õpe; rahvusvahelise kaitse saaja õigused ja kohustused Eestis viibimise ajal (Rahvusvaheline kaitse, 2014).

Allikad ja soovituslikud lisamaterjalid:
EV Siseministeerium (2017) Kodakondsus ja ränne. https://www.siseministeerium.ee
EV Valitsus (2017). Pagulasküsimus. https://valitsus.ee/et/pagulased
EV Valitsus (2015). Täpsustatud tegevuskava Euroopa Liidu ümberasustamise ja ümberpaigutamise tegevuste elluviimiseks.
Rahvusvaheline kaitse. Kohanemiskoolitus, lisa 6 (2014). https://www.riigiteataja.ee/aktilisa/1310/5201/7004/Lisa_6.pdf#
MTÜ Pagulasabi (2017). www.pagulasabi.ee/
MTÜ Johannes Mihkelsoni keskus (2017). www.jmk.ee/pagulasele/
Politsei- ja Piirivalveamet (2017). Rahvusvahelise kaitse taotlemine www.politsei.ee