Hammaste juurekanalite erinevad täitmistehnikad
Juurekanalite täitmine
Juurekanalite täitmise eesmärgiks on sulgeda kõik kommunikatsiooniavad endodontiumi ja periodondi vahel. Tühimikke jääda ei tohi. Eduka täitmise eelduseks on nõuetekohane preparatsioon ja juurekanali(te) desinfektsioon. Edukalt valmistatud juuretäidise säilimiseks on oluline koronaalse lekke vältimine (korralik komposiittäidis või proteetiline lahendus krooni vms kujul).
Juurekanalite täitmine on vajalik, sest:
- vähendab koronaalset leket ja bakteriaalset kontaminatsiooni;
- blokeerib apikaalmulgu periodontaalkudede vedeliku eest;
- isoleerib jäänukmikroobid dentiinituubulites.
Jäta meelde! Puudulik preparatsioon + vähene/ebapiisav irrigatsioon => ebaadekvaatne obturatsioon => juureravi ebaõnnestumine
Juurekanalite täitmise õnnestumist/ebaõnnestumist hinnatakse peamiselt periapikaalsete röntgenülesvõtete abil. Vaadeldakse juuretäidise pikkust, koonilisust, tihedust, täitematerjali ja siileri viimistlemist kaviteedis ning adekvaatset provisoorset või jäävtäidist. Preparatsiooni vead (vähenenud pikkus, astmed, transportatsioonid, apikaalsed perforatsioonid, strip-perforatsioonid, murdunud instrumendid) on välditavad, kuid neid on raske või võimatu korrigeerida. Obturatsioonil tekkivad vead (lühike täidise pikkus, tühimikud täidises, eelneva juuretäidismaterjali ebaadekvaatne eemaldamine, lekkivad täidised) on enamasti nii välditavad kui korrigeeritavad.
Foto 2 ja 3: Piltidel on näha ümberravijuhtumit hambast 46. 2) algpildil on juurekanalites näha lühikesed hõredad juuretäidised ning periapikaalselt radiolutsentsed kolded; 3) periapikaalne röntgenülesvõte on tehtud ravi järgselt, sellel on näha tihedad juuretäidised, korralik koronaalne sulgus komposiittäidisega ning periapikaalselt taastunud luu ning kerge siileri ekstrusioon periapikaalsele. Kasutatud on Thermafil täitmismeetodit.
Juurekanalite täitmisel kasutatakse enamasti siilerit ja tahket või pooltahket täidismaterjali.