Joonistamise õpetamine vasakukäelisele lapsele

Metoodika

Õige pliiatsihoid ja nipid õige pliiatsihoiu saavutamiseks

Töö mugavaks läbiviimiseks on vajalik pliiatsi õige käeshoid. Võta pliiats vasakusse kätte nii, et pliiats asetub kergelt kõverdunud nimetsissõrme ja pöidla vahel, alt toestab pliiatsit keskmine sõrm. Pliiatsist tuleks hoida umbes 2,5cm kauguselt pliiatsi tipust.

kasi.jpg

Kuidas saavutada õige pliiatsihoid?  Siinkohal tuleb abiks nt näpumäng “linnunokk,”  kus imiteeritakse nimetissõrme, keskmise sõrme ja pöidla abil linnunoka liikumist. Hiljem tuleb vaid pliiats “linnunoka” vahele asetada (vt videost).

Kuidas kontrollida, et pliiats on õigesti käes? Laps peab saama pliiatsile nimetissõrmega pai teha (vt videost).

Tähelepanekud

Lapse istumisasend – selleks, et vältida hilisemaid lihasvalusid, tuleks juba varakult jälgida lapse istumisasendit. Lapse jalad peavad toetuma kindlalt maapinnale või selleks ette nähtud toetuspinnale. Selg peab olema sirge ja toetuma vastu seljatuge, õlad olema vabalt ja käed ulatuma mugavalt lauale. 

Paberi asetus laual – kui laps alustab oma esimeste joonistustega, tuleks tähelepanu pöörata ka paberi asetusele laual. Lapse eesolev paber tuleks pöörata 30 kraadise kaldega paremale. Paberi kaldus asend annab lapsele võimaluse joonistatavat näha. 

Valgus tööpinnal – valgus aitab lapsel näha, mida ta joonistab, seega peaks õpetaja jälgima, kust poolt valgus lapse tööpinnale langeb. Vasakukäelisele lapsele peaks valgus tulema töölauale eest ja paremalt, nii ei varja laps oma käega valgust ära.

Vasakukäelise lapse paigutus töölauas – kui lauas istub mitu last, peaks vasakukäeline laps istuma vasakul pool. Nii ei põrku parema- ja vasakukäelise lapse käed omavahel kokku. Vasakukäelised lapsed võiksid istuda kõrvuti. Nii saavad nad erinevates tegevustes üksteist abistada. 

Metoodiliselt õige istumisasend, paberi asetus laual ja valguse langemine tööpinnale

Metoodiliselt õige istumisasend, paberi asetus laual ja valguse langemine tööpinnale