Eesti villa nädal

TÜ Viljandi kultuuriakadeemia pärandtehnoloogia õppekava eestvedamisel toimub 12.-18.11.2022 Eesti villa nädal. Selle eesmärgiks on tutvustada kohaliku villa omadusi ja kasutusvõimalusi ning innustada erinevaid sihtgruppe laiemalt villa jätkusuutliku rakendamisega tegelema. Nädala jooksul toimuvad Eesti erinevais paigus kohalikule villale pühendatud sundmused.

Eesti villa nädala raames toimuvad sundmused

Vaata sündmuste toimumiskohti kaardilt. Klikkides lambukestele Eesti kaardil, avanevad pikemad sündmuste kirjeldused: https://www.google.com/maps/d/edit?mid=1oQXT7fOKJVstYHjbHSZUjbi0IfZlxtc&usp=sharing

Lambapäev Mõniste Talurahvamuuseumis
Toimumisaeg: 12. november kell 11-13.
Toimumiskoht: Mõniste Talurahvamuuseum, Kuutsi küla, Võrumaa.
Tutvustame läbi praktiliste tegevuste villa teekonda lõngani. Kõigepealt saavad osalejad näha ja katsuda lambaid. Räägime, mida lammas sööb, kui vanaks elab ja hea villa kasvatamiseks vajab. Proovime kätt lambapügamisel. Seda küll mitte päris lambal, vaid lambanahal. Kraasime, tallame vokki, kerime lõnga ja proovida saab kangastelgedel kudumist. Tutvustame muuseumikogus olevaid erinevaid villaseid esemeid.
Palume ette registreerida, et tegevusi planeerida! Üritus on tasuta ja oodatud on kõik huvilised, eriti pered.
Lisainfo ja registreerumine: https://www.facebook.com/monistemuuseum, Mare Tamtik, mare.tamtik@wi.ee, tel 56228538.

Villapäev Mäehansu talus
Toimumisaeg: 13. november, programmi algus kell 11, 13 ja 15 (ühe sessiooni kestvus ca 1,5 tundi).
Toimumiskoht: Mäehansu talu, Varangu küla, Lääne-Virumaa
Mäehansu talu kasvatab lambaid ja angoora kitsi, kes annavad mohääri. Villast teeme lõnga ja lõngast kangaid. Vaatame loomi, perenaine tutvustab Eestis haruldasi angoora kitsi ja nende imepärast mohäärvilla. Näpime villa: sorteerimata, pesemata, pestud ja kraasitud vill ja mohäär. Erinevate villavabrikute ja erineva villa-mohääri seguga lõngad. Kangatuba ja villase kanga kudumine.
Vajalik on eelnev registreerimine, sest korraga mahub tuppa kuni 12 inimest!
Lisainfo ja registreerumine: Marge Salumäe, msalumae@gmail.com, tel 5113266.

Kohtumine Kihnu maalambaga Jõgevamaal
Toimumisaeg: 13. november, algus kell 11.
Toimumiskoht: Aasa talu, Vaimastvere küla, Jõgevamaa
Tutvustame Eesti põlist lambatõugu “sabast sarvedeni”. Tõestame, et meie karjamaadel kasvatatud lammastelt saab head ja väärtuslikku villa beebimütsist saapasokini ja kõike muud, mida võib ühelt väikeselt väärikalt lambalt saada.
Sihtgrupp: meistrid-käsitöölised, disainerid-kunstnikud, lemmiklooma pidajad, lambakasvatajad – kõik, kellel on tekkinud küsimus, kas ja mida saab Eesti põliselt lambalt “lemmikloomast elustiilini”.
Lisainfo: korraldajad Murueit OÜ ja Hallivilla OÜ, kontakt Katti Muru, katti@murueit.ee, tel 5157725.

Avatud uste tund Muru Villavabrikus
Toimumisaeg: 14., 15. ja 16. november kell 13-14.
Toimumiskoht: Muru talu, Lapetukme küla, Tartumaa.
Huvilistel on võimalik näha, kuidas väikeses kaasaegsete kammtüübilise ketruse seadmetega villavabrikus valmib kvaliteetne naturaalne lõng. Vajalik on registreerumine telefoni teel, sest ruum on piiratud!
Lisainfo ja registreerumine: https://www.facebook.com/muruvillavabrik, Liina Lehis, liina.lehis@gmail.com, 5235156.

Pallase tekstiiliosakonna villauuringud: Kuidas kanda villast?
Toimumisaeg: 15. november kell 12-16.
Toimusmikoht: Tähe 38B, Tartu. Kõrgem Kunstikool Pallas, tekstiiliosakond, Tähe õppehoone II korrus.
Pallase tekstiiliosakond kutsub vaatama ekspositsiooni, mis tutvustab villa rakendusuuringu tulemusi läbi mitme aasta. Väljapanek annab võimaluse saada ülevaade uuringu erinevatest etappidest ning eesti villa kasutamise võimalustest silmuskoeliste disaintoodete loomisel. Kohapeal on võimalik testida erinevaid villaseid kangaid ning hinnata nende pehmust ja sobivust erinevate toodete valmistamiseks. Tegevust juhendavad Pallase tekstiiliosakonna õppejõud ja tudengid. Oodatud on kestliku disaini huvilised.
Lisainfo: https://www.facebook.com/tekstiilpallas ja kodulehelt https://pallasart.ee/, kontakt Liina Kool, liina.kool@pallasart.ee, 53419193.

Milline milleks? Eesti lamba villa töötlemise kogemus ühe väikeettevõtte näitel
Toimumisaeg: 16. november, algus kell 14.
Toimumiskoht: Kesk tee 6, Ardu alevik, Harjumaa.
Jagame oma kogemust villa töötlemisel ja valikul looma pidamisest tooteni. Proovime leida vastuseid küsimustele: Miks peaks lambakasvataja teadma oma loomade villa väärtust ning miks käsitööline/meister/disainer peaks valima Eestis kasvatatud lamba saaduse.
Sihtgrupp: lambakasvatajad, meistrid, käsitöölised, keskkonnahoidjad.
Lisainfo: https://www.facebook.com/profile.php?id=100057281896494, kontakt Murueit OÜ, Katti Muru, katti@murueit.ee, 5157725.

Vilma villakoja tuurid
Toimumisaeg: 18. november, algus kell 14 ja 15.
Toimumiskoht: Turu 7, Viljandi (TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia Vilma maja)
TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia Vilma maja villakoja külastused villakonverentsil osalejatele. Ühe tuuri kestvus maksimaalselt tund aega. Tuurile on võimalik eelregistreeruda nendel, kes osalevad villakonverentsil. Tuuri alustatakse Pärimusmuusika aidast. Perenaine Astri näitab villakoja masinaid ja räägib sealsetest tegevustest.
Lisainfo: Astri Kaljus, astri.kaljus@ut.ee; eelregistreerumiseks vaata konverentsi praktilist infot.

MuhuMaaLamba Villapäev
Toimumisaeg: 20. november kell 12-16.
Toimumiskoht: Vanaelu talu, Kallaste küla, Muhu.
Villanädala lõpetab Muhu maalamba päev. Vaatame veel erinevaid maalambavillu, lõngu ja loomi, kuulame arengutest kohaliku supermaterjali väärindamisel. Andke oma tulekust teada telefonitsi, sest korraga liiga paljud tuppa ei mahu.
Üritus Facebookis: https://www.facebook.com/events/2068370306707034
Kontakt ja registreerumine: Kadri Tali,


ktali@emu.ee, 5019543.

Lisaks kutsume Kuressaare Raegaleriisse näitusele “Põhjala siid”!
Toimumisaeg: kuni 3. detsembrini T-R kl 10-17 ja L kl 10-15.
Toimumiskoht: Tallinna 2, Kuressaare.
Kuressaare Raegaleriis on avatud villanädalaga haakuv näitus – Erika Pedaku ja Tambet Pedaku “Põhjala siid”. Erika ja Tambet näitusest: “Siid on olnud maailmas läbi aegade üheks luksuskauba materjaliks. Täna saab soovitu kiiresti kätte kust iganes. Väikeseks muutunud maailm lisab meie toimetamistesse kiirust. Nii, et võib jääda märkamata ja tegemata nii mõnigi kohalik väärt võimalus koduhoovis.
Põhjamaade ürglambad on karmides oludes kohanedes saanud endale kahekihilise pehme alus- ja karmima pealiskihiga kaitsva kasuka. Sarnase villaga on ka meie kihnu maalammas.
Selline vill läheb meile korda. Naturaalsed nüansirikkad toonid mustast valgeni ja taimedega värvitud vill annavad märgviltides rustikaalse tulemuse. Siidiselt läikiv ja pehme aluskiht, segunedes karmima kihiga on üldmõjult karge ning ilmselt toetab meie põhjamaist loomust. Pole patt nimetada põlistõugu kihnu maalamba villa hellitavalt Põhjala siidiks. Sellest on tehtud meie näituse tekstiilid.”
Kihnu maalammaste vill tuleb Tambeti pere talust Saaremaal.
Sissevaade näitusesse: https://www.facebook.com/Raegalerii/

Eesti tumedapealised