Uurimisgrupp

Eva Piirimäe

EvaEva Piirimäe (Ph.D. Cambridge’i Ülikool, 2006) on poliitikateooria kaasprofessor Tartu Ülikooli Johan Skytte poliitikauuringute instituudis. Piirimäe peamisteks uurimisvaldkondadeks on varauusaegne moraali- ja poliitikafiloosofia ning inimõiguste ja rahvaste enesemääramise idee-ajalugu, samuti kaasaegsed teooriad rahvuslusest, patriotismist ja kosmopolitismist. Piirimäe on avaldanud monograafia Herder and Enlightenment Politics (Cambridge University Press, 2023). Ta on hiljuti kaastoimetanud (koos Liina Lukase ja Johannes Schmidtiga) kogumiku Empathy and Sympathy in Herder’s Thought/ Einfühlung und Sympathie im Denken Herders (Leiden: Brill, 2020).Tema hiljutiste publikatsioonide hulka kuuluvad ka:  „Sovereignty, Self-Determination, and Human Rights from Walzer to the Responsibility to Protect“, Global Responsibility to Protect 10:4 (2018) ja „Human Rights and Their Realisation in the World: Herder’s Debate with Kant“,  rmt-s Passions, Politics and the Limits of Society, toim. Heikki Haara, Mikko Immanen ja Koen Stapelbroek (Berlin: DeGruyter, 2020). Piirimäe artikkel “Humanität versus Nationalism as the Moral Foundation of the Russian Empire: Jégor von Sivers’ Herderian Cosmopolitanism” pälvis  2013. aastal Ajaloolise Ajakirja parima artikli preemia (2012 (1/2), 79-113).  

eva.piirimae@ut.ee

Hent-Raul Kalmo

HentHent Kalmo on poliitikateooria teadur Tartu Ülikooli Johan Skytte poliitikauuringute instituudis. 2017 – 2020 oli ta külalisteadlane (Marie Curie Global Fellow) Harvardi Ülikoolis ning enne seda Max Weber Fellow Euroopa Ülikoolis Firenzes. Kalmo peamised uurimisvaldkonnad on suveräänsuse mõiste, rahvusvahelised suhted ning intellektuaalajaloo metodoloogia. Tema hiljutised publikatsioonid (teiste seas) on näiteks “The End of Self-fulfilling Europe” The Crisis Behind the Eurocrisis, toim. E. Nanopoulos ja Vergis (Cambridge University Press, 2019) ning “Principles and Pragmatism in State Succession: Bargaining in the Economic Affairs Commission of the Tartu Peace Conference”, Baltic Yearbook of International Law  (Brill, 2019). 2015. aastal pälvis Hent Kalmo Enn Soosaare nimelise eetilise esseistika preemia oma artikli „Utoopiline Eesti“ eest, mille ta avaldas ajakirjas Vikerkaar (nr. 10-11, 2014).

hentraul@gmail.com

Kaarel Piirimäe

Kaarel 2Kaarel Piirimäe (Ph.D. Cambridge`i Ülikool, 2009) on lähiajaloo kaasprofessor Tartu Ülikoolis. Ta on kirjutanud monograafia „Roosevelt, Churchill and the Baltic Question: Allied Relations during the Second World War“ (Palgrave 2014) ning olnud kaastoimetaja kogumikele The Second World War and the Baltic States (Peter Lang 2014), The Baltic Sea Region and the Cold War (Peter Lang, 2012) ning The Baltic States and the End of the Cold War (Peter Lang, 2018). Tema artikkel “Liberals and Nationalism: E. H. Carr, Walter Lippmann and the Baltic states from 1918 to 1944” ajakirjas Journal of Baltic Studies pälvis 2017.aastal Vilis Vitolsi nimelise parima artikli auhinna. 

kaarel.piirimae@ut.ee

Juhan Saharov

Juku 3Juhan Saharov (Ph.D. Tartu Ülikool, 2021) on poliitikateooria teadur Tartu Ülikooli Johan Skytte poliitikauuringute instituudis. Ta kaitses 2021.a juunis doktoritöö „From Economic Independence to Political Sovereignty: Inventing “Self-Management” in Estonian SSR“ (juhendajaks Eva Piirimäe), mis pälvis üliõpilastööde riiklikul konkursil peapreemia. Tema uurimisvaldkondadeks on Ida-Euroopa reformisotsialismi ajalugu (fookuses „isemajandamise“ mõiste) ning ekspertide ja teadlaste roll poliitikas Külma sõja lõpul. Saharovi publikatsioonide seas on “From an Economic Term to a Political Concept: The Conceptual Innovation of “Self-Management” in Soviet Estonia” ajakirjas Contributions to the History of Concepts (2021, vol. 16, Issue 1) ning “From Future Scenarios to Sovereignty Declarations: The Scientific Promotion of “Self-Management” in 1987-88 in Soviet Estonia” ajakirjas Europe-Asia Studies [ilmumas 2022].

juhan.saharov@ut.ee

Kadi-Kähar Peterson

KadiKadi Kähär-Peterson on doktorant Tartu Ülikooli ajaloo ja arheoloogia instituudis (juhendajad: Pärtel Piirimäe, Eva Piirimäe). Tema uurimishuvideks on valgustusaja mõttelugu, ajaloofilosoofia ning suhted rahvuslike, regionaalsete ja kosmopoliitsete ajalugude ja identiteetide vahel. Kähär-Peterson on kirjutamas doktoritööd teemal „Inimsoo progress, Euroopa ja Baltikum: Garlieb Merkeli (1769-1850) ideed Euroopa tsivilisatsiooniteooriate kontekstis“. Tema viimaste publikatsioonide hulgas on muuhulgas „Sage mir […] welches ist denn eigentlich Dein Fach?“: Untangling Garlieb Merkel’s persona through his various forms of expression. In: Liina Lukas, Silke Pasewalck, Kaspar Renner, Vinzenz Hoppe (Ed.). Medien der Aufklärung. Aufklärung der Medien. Die baltische Aufklärung im europäischen Kontext. De Gruyter. (Schriften des Bundesinstituts für Kultur und Geschichte der Deutschen im östlichen Europa) [ilmumas].

kadi.kahar@gmail.com

Semen Reshenin

SemyonSemen Reshenin (Ph.D. filosoofias, Tartu Ülikool, 2023) on poliitikateooria teadur Tartu Ülikooli Johan Skytte Poliitikauuringute instituudis. Tema uurimisvaldkonnaks on kantiaanlik moraalifilosoofia ja -psühholoogia. Reshenini doktoritöö käsitleb Immanuel Kanti eetika ja esteetika ideede edasiarendusi Friedrich Schilleri teostes, keskendudes moraalse ja poliitilise enesemääramise mõistetele.

semen.reshenin@gmail.com

David Ilmar Lepasaar Beecher

David David Ilmar Lepasaar Beecher (Ph.D. University of Berkeley, 2014) on poliitiliste ideede ja kultuuriloo lektor Johan Skytte poliitikauuringute instituudis. David oli Tartu Ülikoolis Fulbrighti stipendiaat aastatel 2019-2020 ning Väliseesti külalisprofessor 2020-2021. Varasemalt on David töötanud California Ülikoolis (Berkeley) globaalajaloo ja poliitmajanduse lektorina. Davidi doktoritöö “Ivory Tower of Babel: Tartu University and Its Languages in Two Empires, a Nation-State, and the Soviet Union” (juhendajaks Yuri Slezkine) pälvis Berkeley ajaloo osakonnas 2015. aastal parima dissertatsiooni auhinna. Neli mõistet juhivad Davidi mõttetööd uurimisgrupis – keel, ülikool, linn, riik. Need annavad võimaluse mõista kuidas ülikool oli kool nii isiklikuks kui rahvuslikuks enesemääramiseks läbi ajaloo (alates varauusajast kuni Nõukogude Liidu “rahvaste sõpruseni”). Viimane oli unikaalne (ehkki ebaõnnestunud) lahendus enesemääramise probleemile üleilmastuvas maailmas: kuidas elada koos aga samas iseseisvalt ja ennast määravalt?

david.ilmar.lepasaar.beecher@ut.ee 

Juho Kääriäinen

Juho Juho Kääriäinen on magistritudeng Aasia ja Lähis-Ida õppekaval Tartu Ülikoolis. Juho magistritöö teemaks on Kirgiisia rahvusluse seos EL abiprojektidega Kesk-Aasias, mida ta kirjutab koostöös Soome Rahvusvaheliste Suhete Instituudiga (FIIA). Juho huvideks on rahvusluse teke islamimaades, kultuuriline mitmekesisus, globaliseerumine. Varasemalt on Juhol bakalaureusekraad rahvusvahelise õiguse alal (TLÜ). 

urpiini@gmail.com

Oliver Rowe

Oliver Oliver Rowe on doktorant Tartu Ülikooli Johan Skytte poliitikauuringute instituudis (juhendajaks Eva Piirimäe). Tema uurimisvaldkonnaks on Pariisi rahukonverents (1919-1920) ning sellega seotud poliitilise enesemääramise küsimused endises Vene impeeriumis. Oliveri muudeks huvideks on poliitiline teooria, julgeoleku uuringud, Venemaa ajalugu ning “riigi” mõtteajalugu Hobbesist tänaseni.

oliver.rowe@ut.ee

Accept Cookies