Meistriklassid

3. oktoober 2024

Meistriklassid on suunatud eelkõige käsitöö ja pärimusmuusika professionaalidele ja üliõpilastele, nende eesmärk on kogemuste vahetamine, uute rahvusvaheliste kontaktide sõlmimine ja koostööprojektide sünd.

Pärimusmuusika meistriklassid

Osalejatel on võimalus valida kolmel ajal meelepärane meistriklass ning tutvuda erinevate maade muusikatraditsioonidega.

Meistriklasside õpetajad on Mihail Dinchev (Bulgaaria), Anni Järvela (Soome), Tamaz Gabisonia (Gruusia), Kasheshi Makena (Tansaania) ja Agnese Rakovska (Läti).

Registreerumine lõpeb 1. oktoobril, kuid võtame soovijaid vabade kohtade olemasolul vastu ka peale seda.

Mihail Dinchev on sündinud ja kasvanud Bulgaarias. Tegemist on mitmekülgse muusikuga, kes oma põhiinstrumendi tanpura kõrval mängib ka trummi ja laulab. Praegusel ajal tegutseb ta peamiselt järgmistes koosseisudes: Lele Lele Orchestra, Trio Ravnogor ja European Friendship Orchestra. Lisaks muusikukarjäärile on Dinchevil suur õpetamiskogemus Göteborgi Ülikooli Muusika- ja Teatriakadeemiast, Rootsi Kuninglikust Muusikaakadeemiast ja Malmö Muusikaakadeemiast. 

Ta on omandanud pedagoogika-alase ülikoolikraadi Rootsi Kuninglikus Muusikaakadeemias ja spetsialiseerunud Bulgaaria pärimusmuusikale- ja tantsudele Plovdivi Muusikaakadeemias.

Mihail Dinchevi meistriklassis õpitakse läbi traditsiooniliste pillilugude lähemalt tundma Bulgaaria rahvamuusikat ja selgeks saab ka mõni Bulgaariast pärit ringtants. Töötuppa on teretulnud kõikide instrumentide mängijad!

Osalejate arv: 25

Toimumisaeg: 3. oktoober
kell 10.15-10.25 meistriklasside päeva tutvustus ja info jagamine
kell 10.30-12.00, 12.30-14.00 ja 15.00-16.30 meistriklassid

Toimumistkoht: TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia peamaja (Posti 1, Viljandi), ruum 018

Meistriklassi läbiviija Anni Järvela on pärit Kaustinenist ja tegutsenud nii professionaalse muusiku kui ka õpetajana. Töötoas keskendutakse rahvamuusikal põhinevale Näppäri pedagoogikale, mida Järvela iseloomustab kui vahendit vaimse kultuuripärandi edasiandmiseks. Tutvustamisele tulevad Näppäri pedagoogika alused ja praktikad. Õppematerjalid sobivad peamiselt keelpillidele, C-häälestusega puhkpillidele ja kõige tavalisematele saatepillidele. Lisaks on materjalid olemas ka B-duur pillidele.

Osalejate arv: 15

Toimumisaeg: 3. oktoober
kell 10.15-10.25 meistriklasside päeva tutvustus ja info jagamine
kell 10.30-12.00, 12.30-14.00 ja 15.00-16.30 meistriklassid

Toimumistkoht: TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia peamaja (Posti 1, Viljandi), ruum 320.

Tamaz Gabisonia on Tbilisi Ilia Riikliku Ülikooli dotsent ja etnomusikoloog. Tema juhendamisel õpitakse vastavalt osalejate soovidele kolmehäälseid Gruusia rahva- ja kirikulaule. Meistriklassi aitavad läbi viia ka Ilia Ülikooli üliõpilaskoori liikmed.

Osalejate arv: 25

Toimumisaeg: 3. oktoober
kell 10.15-10.25 meistriklasside päeva tutvustus ja info jagamine
kell 10.30-12.00, 12.30-14.00 ja 15.00-16.30 meistriklassid

Toimumistkoht: Viljandi Muusikakool (Carl Robert Jakobsoni 15, Viljandi), väike saal.

Kas tahad avastada uut viisi muusika loomiseks, liikuda tuttavalt tundmatule või määramatule, aga samas jätta sellele oma jälje? Tansaania muusik, helilooja ja tantsija Kashesi Makena tutvustab oma õpitoas vahendit nimega OMASKI, mis aitab luua enda isikupära ja avab uusi uksi heliloomingus, laulukirjutamises, rütmis ja liikumises. Tutvutakse Tansaania traditsioonilise tantsurütmi(de)ga ning pärast selle omandamist juhendatakse samm-sammult, kuidas anda sellele oma isikupära ja murda rütmid uueks vormiks. OMASKI on lühend sõnadest “omission, multiplication, addition, skipping” (O – jäta välja, M – korruta, A – lisa, SKI – vahelejätmine). Lühidalt on see tehnika, mida kasutada oma muusika loomisel. See aitab lagundada, laiendada, vähendada ja eemaldada lööke, rütme, riffe või meloodiaid, mis on tavaliselt valitud tantsurütmidest, muutes need millekski uueks. Õpituppa on oodatud nii lauljad, tantsijad kui ka pillimängijad!

Vaata täpsemat infot ja muusikavalikut:

Osalejate arv: 25

Toimumisaeg: 3. oktoober
kell 10.15-10.25 meistriklasside päeva tutvustus ja info jagamine
kell 10.30-12.00, 12.30-14.00 ja 15.00-16.30 meistriklassid

Toimumistkoht: TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia peamaja (Posti 1, Viljandi), ruum 319

Agnese Rakovska on muusikamaastikul tegutsenud nii laulja kui ka laulukirjutajana peaaegu 15 aastat. Lisaks kuulub talle agentuur Zvaigznājs, kus igapäevane töö uute pürgivate artistidega viis mõtteni muuta Läti muusika ökosüsteemi läbi haridusvaldkonna. Selleks töötas ta välja Constellation Class’i, mille eesmärk on rakendada digitehnoloogiat igas Läti muusikaklassis, et suurendada õpilaste huvi, toetada loovust ja muuta muusikatunnid praktiliseks.

Meistriklassis tutvustab Agnese põhjalikult Constellation Class’i projekti (sealhulgas digitaalseid vahendeid) ja koostöö protsessi Läti valitsusasutustega, räägib muusikahariduses digitehnoloogia kasutamise metoodikast ja sellest, kui oluline on juba koolitasemel muusikatööstus õpilastele lähemale tuua.

Meistriklassile ei ole eelnev registreerimine vajalik.

Rohkem infot on leitav siit.

Toimumisaeg: 3. oktoober kell 11.30-13.00

Toimumiskoht: TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia peamaja (Posti 1, Viljandi), Must saal

Pärandi meistriklassid

Meistriklasside õpetajad on Jan Lütjohann (Soome), Songdej Thipthong (Tai) ja Witiya Pittungnapoo (Tai).

NB! Francis Sokombia (Nigeeria) töötuba jääb ära.

Registreerumine lõpeb 2. oktoobril, kuid võtame soovijaid vabade kohtade olemasolul vastu ka peale seda.

Jan Lütjohann on Saksamaalt pärit, kuid käesoleval ajal Soomes tegutsev skulptor ja pedagoog. Ta kasutab oma loomingus tööstusrevolutsiooni eelseid tööriistu- ja meetodeid, et uurida ja mõtiskleda nende kasutamise võimaluste üle nii tänapäeval kui ka tulevikus. Osalejad õpivad kohalikku puitu vestma teritades nuge kohalike kividega. Tema töötoas toimub puidu vestmine koos vabalt voolava jutuvestmisega. Tegevuse käigus testitakse vestmise meetodi võimalusi. 

Õpitoas osalemine ei nõua eelnevaid oskusi ja sobib seega hästi ka algajatele, kuid teravate tööriistade kasutamisel tuleb siiski järgida ohutusjuhiseid.

Osalejate arv: 10

Toimumisaeg: 3. oktoober kl 10.15-14.30

Toimumiskoht: TÜ Viljandi kultuuriakadeemia Vilma õppehoone palgikoda (Turu 7, Viljandi)

Francis Sokomba on UNESCO loovlinna Bida eestvedaja. Tegemist on andeka kunstnikuga, kes on praeguseks 25 aastat tegelenud nii kaasaegse kui ka traditsioonilise Nupe käsitööga, millele keskendutakse ka tema töötoas. Meistriklassis on Sokomba juhendamisel võimalus meisterdada pudelkõrvitsast tarbeesemeid ja kaunistada neid erinevate traditsiooniliste Nupe mustritega. 

Osalejate arv: 20

Toimumisaeg: 3. oktoober kl 10.15-14.30

Toimumiskoht: TÜ Viljandi kultuuriakadeemia Vilma õppehoone (Turu 7, Viljandi)

 

 

Songdej Thipthong on budistlikule kunstile spetsialiseerunud Tai kunstnik. Ta kasutab oma töös erinevaid tehnikaid ja materjale ning loob nii traditsioonilise kui kaasaegse stiiliga teoseid. Eriti pühendunud on ta Lai Kham šablooni tehnikast inspireeritud kaunistusviisile, mida on huvilistel võimalik õppida ka tema juhendatud meistriklassis. 

Lai Kham tehnika ajalugu ulatub vähemalt 13. sajandisse. Seda kasutati peamiselt templite siseruumide kaunistamiseks, et avaldada austust jumalustele, Buddha kujudele või kuninglikust suguvõsast isikutele. Kuldne toon sümboliseerib puhtust, teeneid ja budistlikku ideaali valgustatuse saavutamisest ning sädelev efekt kujutab tarkuse valgust ja budistlike õpetuste keskmes olevat vaimset energiat.

Osalejate arv: 12

Toimumisaeg: 3. oktoober kl 10.15-14.30

Toimumiskoht: TÜ Viljandi kultuuriakadeemia Vilma Ehituse klassis (Turu 7, Viljandi)

 

Witiya Pittungnapoo on Naresuani Ülikooli arhitektuuri, kunsti ja disaini teaduskonna dotsent. Doktorikraadi omandas ta linna- ja regionaalplaneerimises 2009. aastal Sheffieldi Ülikoolis. Viimase kümnendi jooksul on ta arendanud rahvusvahelist teaduskoostööd üleujutustega toimetulekuks ja kultuurpärandi kestlikkuse saavutamiseks.  Ta on asutanud Naresuani Ülikooli kliimamuutustega kohanemise uurimisüksuse (Climate Change Adaptation for Cultural Heritage Preservation), on alates 2019. aastast UNESCO loovlinnade võrgustikku kuuluva Sukhothai üks eestvedaja ja teinud kliimakindla disaini arendamiseks tihedalt koostööd ümbruskaudsete käsitööküladega. 

Meistriklassi eesmärk on anda teadmisi ja jagada parimaid praktikaid üleujutusega seotud riskide juhtimisest kultuuripärandi säilitamisel. Töötuba jaguneb neljaks osaks: 

1) kuidas hinnata kultuuripärandi väärtusi?;

2) katastroofiohu stsenaariumi koostamine grupitööna ja ohu maandamise strateegia loomine juhtumiuuringu põhjal;

3) valmisoleku- ja taastamiskava väljatöötamine;

4) iga grupp esitleb oma kultuuripärandi katastroofiohu juhtimise kava.

Osalejate arv: 30

Toimumisaeg: 3. oktoober kl 10.15-14.30

Toimumiskoht: TÜ Viljandi kultuuriakadeemia Vilma õppehoone  (Turu 7, Viljandi)

 

Accept Cookies