Otsing kirjastuste e-ajakirjade andmebaasides

Otsing

Enamasti on olemas lihtotsing, kus otsitakse kõikidelt kirje väljadelt  ja täpsem otsing (Advanced Search).

Tegemist on sõnaotsinguga, märksõnastikku nendes andmebaasides ei ole.  Artiklite kirjetest leiate võtmesõnad (keywords), mis on autori poolt lisatud artikli sisu kirjeldavad sõnad.  Advanced Search vormis saab seda ka otsinguväljaks valida. 

Otsida saab enamasti kogu andmebaasi sisust või ette antud piirangutega. Advanced Search vormis on piiranguvõimalusi rohkem, erinevates andmebaasides on need erinevad, otsingut saab piirata nt valitud ajakirjadega, ajaperioodiga, valdkonnaga, ka artikli tüübiga jm. Täpsemalt saab iga andmebaasi otsinguväljade kohta infot andmebaasi Help lingi alt. 

Kasutada saab loogikaoperaatoreid ja kärpimist. Vt infootsingu üldiste põhimõtete kohta https://sisu.ut.ee/otsing.  Erinevates andmebaasides võib siiski olla teistsuguseid reegleid. Vaadake andmebaaside Help lingi alt, kas sisestatud sõnu otsitakse automaatselt kui fraasi või ühendatakse need operaatoriga AND ning milline on operaatorite toimimise järjekord (order of precedence). Andmebaasis Science Direct on  operaatorite toimimise järjekord teistsugune, vaadake täpsemalt andmebaasi juhenditest.  

Artikleid saab järjestada relevantsuse või ilmumisaja järgi, mõnes andmebaasis on ka muid võimalusi, nt ajakirjade, autorite järgi. 

Need andmebaasid sisaldavad vastava kirjastuse raamatud ja ajakirju, kuid enamasti on ostetud juurdepääs ainult ajakirjadele. Mõne kirjastuse andmebaasis on avatud ka valik e-raamatuid, nt Wiley e-raamatud, Science Direct e-raamatud ja teatmeteosed, Springer Link e-raamatud. Need on ka raamatukogu andmebaaside nimekirjas eraldi välja toodud. 

Pange tähele, kuidas otsite ja kui soovite ainult täistekste saada, valige ajakirjad, see võimalus on olemas. Sageli saab ka valida, et saaksite otsinguga ainult need tulemused, mille täistektstidele on juurdepääs ostetud. 

Kui teete otsinguid ilma ajalise piiranguta, siis võite saada ka vanemaid artikleid, mille täistekstidele juurdepääs puudub. Juurdepääsu täistekstile tähistab enamasti roheline täpp artikli kirje ees või on see muud moodi tähistatud.

Otsingutulemustes leiate iga artikli kirjest ka DOI numbri. See on digitaalobjekti identifikaator, mis on seotud antud artikliga ja ei muutu. Kopeerige kirjest DOI number, mille järgi saate aadressil (http://dx.doi.org/) artikli alati kätte. Täpsemalt saate DOI numbri kohta lugeda veebilehelt The DOI System (http://www.doi.org/)

Andmebaaside otsinguabi

Cambridge Journals
 https://www-cambridge-org.ezproxy.utlib.ut.ee/core/services/aop-file-manager/file/57f641b7000ca2530629e0aa

Emerald Insight
https://www.emeraldgrouppublishing.com/sites/default/files/2020-01/search_en.pdf

Oxford Journals
http://www.oxfordjournals.org/for_librarians/part2_searching.pdf

Sage Journals
https://us.sagepub.com/sites/default/files/sjuserguide_feb2017.pdf

ScienceDirect
http://help.sciencedirect.com/flare/sdhelp_Left.htm#CSHID=home.htm|StartTopic=Content%2Fhome.htm|SkinName=svs_SD

Science Directi otsingunipid

Springer Link 
http://link.springer.com/searchhelp