Keeleülesanded
Aaviku soovitused
Loe järgnevat teksti ja otsusta selle põhjal, kas laused 1–6 on Aaviku seisukohtade järgi soovitatavad või mitte. Kui lause ei ole Aaviku järgi soovitatav, siis moodusta tänapäeva kirjakeelde sobiv lause. Muudel juhtudel jäta punktiirjoon tühjaks.
Johannes Aavik soovitab oma „Eesti õigekeelsuse õpikus ja grammatikas“ (1936) vältida saab-tehtaviku (saab-passiivi) vorme. Ta soovitab kasutada „Eile sai ahju köetud“ asemel „Eile köeti ahju“; „Sellega saab teada antud, et …“ asemel „Sellega antakse teada, et …“; „Sääl sai käidud“ asemel „Sääl käidi“; „See peab saama tehtud“ asemel „See peab tehtama“.
Veel kirjutab Aavik: „Eriti näib sellesse [saab-passiivi] kaldutavat teatavas ulakas ja hooplevas kõneviisis: „siis sai sinna sõidetud“, „siis sai sääl tantsitud kogu öö“. Mõned väidavad, et seesuguse saab-tehtaviku tarvitamisel olevat oma eriline tähenduslik varjund, nimelt see, et kõneleja ise kaasas oli, kuna akse-tehtavikul seda varjundit ei olevat. See aga näib olevat enesesugestioon; tarvitatakse ju saab-tehtavikku küllalt juhtumeis, kus kõnelejat kaasas ei olnud, näit.: „siis sai tal hammas välja tõmmatud“; – „see sai talle mõne aasta eest antud“; – „iga kord saab see kohe välja maksetud“; – „need saavad siis ära kuivatatud“ jne.; hääs eesti keeles peab olema: „siis tõmmati tal hammas välja“; – „see anti talle mõne aasta eest“; – iga kord maksetakse see kohe välja; – „need kuivatatakse siis (ära)“.
Siiski peab Aavik saab-passiivi paratamatuks „passiivse da-infinitiivi väljendamiseks: „kartus kinni võetud saada sundis nad linnast põgenema“. Pääleselle on saab-tehtavik võimalik ka, kui see võrdub peaaegu refleksiivsele [enesekohasele] verbile: „see saab seeläbi kergesti rikutud“ (= see rikundub seeläbi kergesti); „me ei saa seeläbi päästetud ega puhastatud“ (= me ei muutu seeläbi päästetuks ega puhastatuks).“ (Aavik 1936: 84–85)
Laused:
1) Noormehel sai meel pahaks, et ta ei olnud peoseltskonda oodatud.
…………………………………………………………………………………………
2) See töö peab saama lõpetatud veel enne talve algust.
…………………………………………………………………………………………
3) Nad saavad selle tähelepanuavaldusega otsekui kõrgendatud.
…………………………………………………………………………………………
4) Eile sai kogu öö tantsitud ja muusikat kuulatud.
…………………………………………………………………………………………
5) Kõik võlad said talle kohe tagasi makstud, kui võimalus avanes.
…………………………………………………………………………………………
6) Laps saab lilli kastma alles õhtu eel, kui kõik muud toimetused tehtud.
…………………………………………………………………………………………