Keeleülesanded

Eesti keele vormimoodustusviis (II)

Euroopa keeltes on kasutusel põhiliselt kolm vormimoodustusviisi: aglutinatsioon (selgete piiridega morfeemid “kleepuvad” üksteise külge, ilma et morfeemipiiridel toimuks sulandumisi, grammatilistel morfeemidel, nt mitmuse tunnusel ja käändetunnustel, on üks kindel tähendus), fusioon (morfeemid on muutlikud ja üksteisesse sulandunud, vorme moodustatakse tüvemuutuste teel (nt eesti keele astmevaheldus), üks grammatiline morfeem kannab korraga mitut tähendust) ja analüütiline vormimoodustus (vormid on mitmesõnalised, kasutatakse palju abisõnu).

  • Analüüsi järgnevat eesti- ja soomekeelset teksti käändevormide moodustamise seisukohalt, tuues kummastki tekstil6igust välja kolm iseloomulikku näidet vastavas keeles domineeriva vormimoodustusviisi kohta. Domineeriva vormimoodustusviisi kohta tee järeldus ainult järgnevate tekstiüikude põhjal.

Niisiis; päikese järel tulin ma, “sealt ülevalt Põhjast”, nagu siin öeldakse. Ma tulen maalt, kus päike on haruldane teemant, uskumatu kuldmünt, mida uuritakse tule paistel ja katsutakse hambaga, enne täitakse silma usaldada. Sügisel pannakse päike koos kartulite ja kaalidega koopasse varjule; ja kui ta kevadel sealt väljatuuakse, õue tuulduma, siis on tal valgete kartuliidude mürgine lõhn; seda lõhna on täis terve õu kuni metsani välja.
Metsani! Sest õue tagant algab tingimata mets, pime ja külm, kust lapsed maikuises vitamiininäljas otsivad jänesekapsaid, väikeseid tulihapusid lehekesi. Nad ahmivad neid suure suuga ia nende silmad hiilgavad kuuskede hämaruses nagu metsloomade silmad. (Emil Tode)
Domineeriv vormimoodustusviis:
Näited
1)
2)
3)
Siis: minä tulin aurinkoa seuratessani, “sieltä ylhäältä Pohjolasta”, kuten täällä sanotaan. Tulen maasta jossa aurinko on harvinainen timantti, uskomaton kultaraha, jota tutkitaan tulen valossa ja koetetaan hampailla ennen kuin tohditaan uskoa omia silmiä. Syksyllä aurinko pannaan perunoiden ja kaalinpäiden mukana kuoppaan kätköön;ja kun se sieltä tuodaan keväällä ulos, tuultumaan pihamaalle, siinä on valkoisten perunanitujen myrkyllinen tuoksu; koko piha on täynnä sitä tuoksua aina metsänreunaan saakka.
Metsänreunaan saakka! Sillä pihamaan reunasta alkaa ilman muuta metsäd, pimeä ja kylmä, sieltä lapset etsivät toukokuiseen vitamiinin nälkäänsä ketunleipiä, pieniä pistävänhappamia lehtiä. Niitä he ahmivat, ja heidän silmänsä kiiluvat kuusten hämärässä kuin metsäneläinten silmät.
Domineeriv vormimoodustusviis:
Näited
1)
2)
3)
Keelesugulus leiab / ei leia (joonige õige variant alla) eesti ja soome keele vormimoodustusviiside põhjal tõestust, sest ………………………….
2004
vanem
lõppvoor

Accept Cookies