Keeleülesanded

Uudise keel ja stiil

Päevalehtede uudistelt eeldatakse neutraalset stiili ja kirjakeele normingutele vastavat keelekasutust. Järgmises uudisloos on kasutatud ka selliseid keelendeid, mis ei ole stiililiselt või õigekeelsuslikult aktsepteeritavad. Leidke tekstist niisugused sõnad/vormid, kirjutage need punktiirjoontele ja esitage keelendi kõrval oma parandus. 
Taudivaktsiin lõi metsaelu segamini
Metsamehed, jäägrid ja loomauurijad, kelle seas,,marutaudivaktsiin” on omamoodi sõimusõnaks muutunud, möönavad pead vangutades, et Veterinaarja Toiduameti algatusel viimase viie aastajooksul Eesti metsadesse külvatud vaktsiinipalad on toonud metsaellu suuri ja mittesugugi aint positiivseid muutusi.
Jarna sai alguse sellest, et suukaudse vaktsineerimise tõttu muutusid selle sihtliikideks olevad kährikud ja rebased marutaudi suhtes immuunseks. Selletõttu hakkasid nii kährikude kui ka rebaste arvukust iseloomustavad näitajad hoogsalt kerkima. Asurkonna vingest kasvust annavad aimu aastased küttimisarvud. Eestis tegelt võõrliigi staatuses loomade arvukuse kõver on viimast viite-kuute aastat arvestades tõusnud enam-vähem püstloodis. Kuigi kiihrikuid kütitakse praegult varasemast kolm ja rebaseid kaks korda rohkem, pole suudetud nende arvukuse kasvu ikkagist pidurdada.
Marutaudi asemel on loomade seas hakkanud massiliselt vohama kärntõvi, mis muudab loomad kas üleni või laiguti karvutuks. Jahimehed näevad sellest aeglaselt ja piinarikkalt surrnavast seenhaigusest puretud väga võiga välimusega loomi kõikjal meie metsades.
Jõgevamaal kütiametit pidav V.S. möönas, et hiljuti lastud kümnest kährikust oli vaid kaks kärntõvest puutumata. Metsloomadel leidub muidki väga ohtlikuid parasiite, näiteks ehhinokokk-paeluss. Tegu on kümne sentimeetri pikkuste, enamjaolt koerlaste soolestikus elavate ussidega, kes on ohtlikemad ka inimesele. Kellegil ei ole võimalik end otseselt seda tüüpi nakkuse eest kaitsta. Viimasel ajal ülesse kerkinud probleemi on käsitletud ka telekas ja raadios, nüüd jääb üle loota küttide ja loomakaitsjate teadlikkusele. Riigimetsa majandamise keskus on juba taodelnud võimalust küttida rohkem rebaseid ja kährikuid, kelle eluiga marutaudivaktsiin on märgatavaIt pikendanud.
Sobimatu sõna/vorm Parandatud sõna/vorm
 ………………………………….  ………………………………….
 ………………………………….  ………………………………….
 ………………………………….  ………………………………….
 ………………………………….  ………………………………….
 ………………………………….  ………………………………….

2010

keskmine

piirkonnavoor

Vastus

Accept Cookies