Näitus ja loengusari

Kant 300 Tartus: käsikirjadest taevani
Näitus Tartu Ülikooli raamatukogus:
6. aprill – 5. mai 2024

22. aprillil möödub 300 aastat Immanuel Kanti sünnist. Kant on õhtumaise filosoofia ainus suurkuju, kes on võrsunud meile lähedasest, et mitte ütelda meiega ühisest balti kultuuriruumist. Kant laskis oma olulisemad teosed kirjastada Liivimaal Riias. Tema vahetud õpilased ja mõttekaaslased õpetasid taasavatud Tartu ülikoolis. Eestikeelse filosoofilise terminoloogia aluskiht pärineb paljuski Kantilt.

Näitus eksponeerib Kanti loengukursuste käsikirju ja kirjavahetust ning tema trükiteoste esmaväljaandeid, mis on hoiul Tartu Ülikooli raamatukogus. Samuti on välja pandud raamatukogus leiduv originaalmaterjal, mis kajastab Kanti filosoofia vahetut retseptsiooni Eestis, eeskätt Tartu ülikoolis 19. sajandi alguses.

Lisaks trükistele ja käsikirjalisele materjalile seab näitus eesmärgiks esitada Kanti kuulus taevavaade, mida ta kirjeldab oma teose „Praktilise mõistuse kriitika“ viimastel lehekülgedel – „Tähistaevas minu kohal, moraaliseadus minu sees“ – kõrvuti taevavaatega, mida tema õpilane Gottlob Benjamin Jäsche koos oma sõbra Karl Morgensterniga 1808. aasta veebruari ühel varahommikul Tartus oma koduaiast koges ning mida ta kirjeldab oma käsikirjalises päevikus „Armastus ja usk“. Taevavaadetega peegeldab näitus Kanti filosoofiat ning selle teisenemist 19. sajandi alguse Tartus viisil, mis peaks laskma näitusekülastajal sellega suhestuda isiklikumalt, tuginedes omaenese taevapilgule eksistentsiaalse kogemuse tähenduses.

Näituse avamine toimub reedel 5. aprillil kell 16.15 TÜ raamatukogu näituste saalis.

Näituse „Kant 300 Tartus: käsikirjadest taevani” raames toimuv
Immanuel Kanti 300. sünniaastapäevale pühendatud loengusari
Tartu Ülikooli Raamatukogus (W. Struve 1)

Ühe loengu pikkus 35 minutit