Metoodiliste õppevahendite valmistamine: kaltsunukk

Keha ja jalad ühes tükis nukk: TIPP JA TÄPP

5-1.png

Keha ja jalad ühes tükis nukk on kõige lihtsamini ja kiiremini valmistatav kaltsunukk.  Raskusastme poolest on selle nuku keha õmblemine jõukohane ka algajatele masinaga õmblejatele. Kuna see nukk ei vaja väga palju õmblus­tööd, võib õmblusmasina puudumisel servad kokku õmmelda ka käsitsi nt sämp- või äärimispistet kasutades.

Nuku riided võib valmistada nii masinaga või käsitsi õmmeldes kuid ka kududes või heegeldades.

MATERJALID:

5-2.pngKeha ja jalad ühes tükis nukkude õmblemiseks sobivad väga hästi erinevad kangajäägid või oma aja ära elanud riideesemed. Materjali omaduste poolest on parimad tiheda koega natuke paksemad kangad. Eriti mugav on õmmelda tekstiili, mille alumisele poolele on tootja poolt kleebitud kerge kunstmaterjali kiht.

Tipi ja Täpi keha õmblemiseks on kasutatud roosa fliiskanga jääke, riieteks puuvillase kanga tükke ning täitematerjaliks vatiini. Juuksed on akrüüllõnga juppidest ning silmadeks kunsti- ja käsitööpoest leitud silmad.

ÕMBLEMINE (LÕIGE): 

1.

5-3.png

Nuku õmblemist alusta lõike otsimisest või tegemisest. Käsitööajakirjades leiduvad lõiked pakuvad tihti lisaks nukulõikele ka lõikeid antud nukule riiete valmistamiseks.

Ise tehtud lõike järgi valmiv nukk pakub enam loomerõõmu ning on ka isikupärasem.

Oma lõiget joonistades võib selle märkida otse kangale, kuid kindlam on see eelnevalt siiski lõikena paberile joonistada ning hiljem paberist šablooni järgi nukk välja lõigata.

2.

5-45.png

Lõike valmistamiseks võta umbes nuku suurune paberileht ning murra see vertikaalselt pooleks. Joonista „pool nukku“.

Lõika „lumehelbe tehnikas“ nukk välja ning saad lõike. Kui nuku kuju pole päris selline nagu soovisid, proovi veel.

3.

5-67.png

Nüüd kinnita lõige nõeltega kangale ja joonista nuku kontuur. Eemalda lõige, kuid pane nõelad tagasi. Õmble õmblusmasinaga mööda kontuuri (üsna tiheda pistega) ning jäta pealaele avaus nuku täitmiseks.

NB! Õmblusringi algusesse ning lõppu tee kindlasti kinnitus!

PS. Kui õmbled nukku käsitsi, siis lõika nukk kontuuri mööda välja. Õmblusvaru ära jäta.

4.

Lõika nukk välja.

NB! Õmblusvarud jäta nurkadest hästi väikesed (lõigata tuleb peaaegu niidini välja), siis ei hakka need kohad nukku ümber pöörates kiskuma. Ole ettevaatlik, et niiti katki ei lõika!!!

Ümaratesse nurkadesse tee sisselõiked või lõika välja väikesed kolmnurgakesed.

5-8.png

5.

Pööra nukk ümber.

NB! Ümberpööramisel on headeks abilisteks nurkade välja lükkimisel pika teraga käärid või hiina toidu pulgad.

See on kõige raskem koht, mistõttu ole ettevaatlik, et olematu õmblusvaruga kohad ei rebeneks. Vajadusel pressi.

5-9.png

6.

Topi nukk täis. Täitematerjalina võib kasutada vatiini, villa vmt, aga ka tekstiilijääke, millest enam midagi muud teha ei saa. 

Õmble kinni nuku pea peal asuv toppimise ava. 

Õmble nukule nina. Ninaks on ringikujuline tükk riiet, mis on krookena kokku tõmmatud ning mille sees on tükike vatiini. Tiki silmad ja suu.

5-91.png

7.

Õmble riided.

Kõige lihtsama nuku kleidi saad, kui võtad ristkülikukujulise riidetüki, murrad selle keskelt pooleks ning lõikad pea tarbeks kaeluseava. Kleit nukule selga ning paelast vööga kinni.

Natuke keerulisema kleidi saad, kui joonistad selle nuku keha lõike järgi, andes käte juures natuke varrukaavarust ning jalgade juures seelikulaiust.

Kõige keerulisemad, kuid samas ka kõige ilusamad riided saad valmistada miniatuursete pärislõigete abil (nt nagu Tipi püksid).

 

5-92.png

Lõige:


Accept Cookies