Google otsingunipid

 google.pngGoogle (www.google.ee) võib olla kasulik täiendus andmebaasiotsingule, leidmaks veebis vabalt kättesaadavat infot, näiteks avaldamata dokumendid, valitsuste väljaanded (seadused, juhendid), vaba juurdepääsuga (open access) ajakirjad,  ametlik statistika, raadiosaated, õppematerjalid, videoloengud jne. Autorite endi poolt veebilehtedele üles pandud teadusartikleid, teadusblogisid ja jagatud õppematerjale leiab Google’iga kõige paremini.

Kolmandate osapoolte sisu nägemiseks palun nõustu küpsistega.

 

(Video ja õppematerjal täiendavad teineteist, ei kattu täielikult.)

Pealkirja järgi otsides leiab Google ka teadusartikleid ja raamatuid, TÜ arvutivõrgus olles saab ühe hiireklõpsuga ka täisteksti, kui  raamatukogu on sellele juurdepääsu ostnud.

Arge pöörake tähelepanu Google otsingutulemuste arvule. Tegelik tulemuste arv on eestikeelsete otsingute puhul umbes 150 ja ingliskeelsete puhul 300, mis on sageli väiksem kui saadakse andmebaasiotsingutega.

 

Kui pealkiri on teada, siis on Google’iga saadud tulemused relevantsed ning päringu tegemine lihtsam kui andmebaasides.

Google’i päring olgu võimalikult lihtne. Paljusõnaline päring võib relevantseid tulemusi välja jätta ning kokkuvõttes tulemuste arvu hoopis suurendada. Tähtis on saada relevantsed tulemused esikümnesse!

Google on arenev otsingumootor ning püsivaid reegleid päringu sisestamiseks ei ole. Otsingukasti sisestatud sõnade vahel on vaikimisi operaator AND. Mõned reeglid lihtotsingusse päringu sisestamiseks:

  • miinusmärk sõna ees jätab sõna päringust välja (näiteks –postimees välistab ajalehe Postimees artiklid);
  • operaator OR tuleb kirjutada trükitähtedega (näiteks ajaleht OR ajakiri);
  • Google otsib automaatselt ka sünonüüme, lühendeid ja sarnaseid sõnavorme. Sellegi poolest katsetage erinevaid otsingusõnu (näiteks sõnad CV, curriculum vitae, elulugu, resume toovad erinevad tulemused);
  • pange sõna jutumärkidesse, kui soovite, et otsitakse ainult sellist sõnavormi, mille te sisestasite (näiteks “aastahitt”). 
  • tärn asendab ühte või mitut sõna
     
  •  Lihtotsingu täpsustamiseks on otsingutulemuste kohal rida valikuid.

Valides  Tööriistad -> Kõik tulemused -> Sõnasõnalised, võib tulemus olla täpsem, hoolimata sellest, kas üldine tulemuste arv on suurem või väiksem.

Valides Pildid  ->  Tööriistad on piiramisvõimalused suuremad. Piirata saab pildi suuruse ja tüübi järgi, samuti pildi kasutusõiguse järgi. Viimast on oluline teada, kui kavatsete pilti oma töös kasutada. Lühiülevaade kasutusõigustest: http://hitsa.ee/teenused/autorioigused/litsentside-selgitused

 

Tuleb arvesse võtta, et

  • Google personaliseerib otsinguid. Tulemuste valik ning järjestus sõltub sellest, mida te varem olete Google’is teinud. Kui soovite, et tulemused ei sõltuks teie varasematest Google otsingutest, avage veebilehitseja inkognito aken

    • Chrome: Ctrl Shift +N
    • Firefox: Ctrl Shift +P
  • Google ei näita, milliste sõnade järgi otsing on tegelikult tehtud. Vahel jäetakse mõni sõna otsingust välja või muudetakse päringut. Välja jäetud sõna on läbikriipsutatult kirje all, kuid mitte alati.
  • Jutumärgid “…” fraasi ümber alati ei tööta.  

Google otsinguabi


Lihtotsingu näide

Kõikidest reeglitest hoolimata ei toimi Google otsing alati ootuspäraselt. Näiteks lihtotsingusse sõnadega euroopa liit õppimine mahepõllumajandus on osad tulemused ilma nende sõnadeta.

mahe.png

Lihtotsingu tulemus.

Kui tulemuste hulk on suur ning esimestel lehekülgedel teemakohaseid tulemusi ei ole, võib kasutada piiramisvõimalusi Google’i otsingukasti all: näidata tulemustes raamatuid või artikleid (mitte teadusajakirjaartikleid), otsida pilte, Eesti lehti jne.  

Esialgsete otsingutulemuste lehel ülal klõpsates Eeslistused  >  Täpsem otsing avaneb vorm, kuhu on lihtne ka keerukamaid päringuid sisestada, järgides etteantud juhiseid.

tapsem.png

Täpsem otsing.

Lihtpäringus näeks see välja selline: mahepõllumajandus õppimine OR töö “euroopa liit ” –eesti 2010.  Tulemuste arv pole suur. Selline otsinguviis sobib kitsal teemal dokumentide või tekstide leidmiseks. 

 

 

 

 

 

Accept Cookies