Otsing digiarhiivides

Digiariivides säilitatakse ja tehakse kättesaadavaks väitekirju, artikleid ja teadusandmeid, samuti uurimisasutuste varasid, kui see on autoriõigusega lubatud (fotod, dokumendid, raamatud, videod jne). Tuhandetes digiarhiivides ühisotsingu tegemiseks on loodud mitmeid otsingumootoreid. Nende võimalused infot leida on erinevad, seetõttu on kasulik katsetada erinevaid. Digiarhiividest võib leida ka tasulisena avaldatud artiklite või raamatute tasuta versioone.

BASE www.base-search.net  võimaldab otsijal kõige rohkem oma otsingut eelnevalt ja ka pärast otsingut täpsustada. Päringu võib sisestada ükskõik mis keeles.
Ei ole soovitav koostada siin keerukaid operaatoritega AND ja OR kombineeritud otsinguid nagu andmebaasides. Nii saadud otsingutulemused ei pruugi vastata teie päringule. Pigem tehke mitmeid erinevaid otsinguid. Operaator OR asemel proovige kasutada sulge, nii on andmebaasi Help all soovitatud, vt https://www.base-search.net/about/en/help.php.

Täpsem otsing

  • Kui otsingusõnade all kastis Additional word forms on linnuke, siis otsitakse sõna kõiki eri vorme, st tärniga sõnade katkestamine ei ole vajalik.
  • All Fields valikuga tehakse otsing kõikidel väljadel, kuid mitte dokumentide täistekstides.
  •  Pilt täpsemast otsingust.

Tulemuste lehel saab tulemusi täpsustada sarnaselt andmebaasiotsingutega. Unknown language tähendab, et keel pole tuvastatud, seega tuleb arvestada, et kui valite tulemuste keeleks nt inglise keele, siis neid inglisekeelseid kirjeid, mille keel on tuvastamata, tulemuste hulgas ei näidata. Kui täisteksti BASEst ei näe, võib kontrollida selle leidumust Google Scholarist.

Maailma digiarhiivide ühendus OAIster http://oaister.worldcat.org/advancedsearch võimaldab samuti otsingut avatud juurdepääsuga digiarhiivides. Tulemused on sarnased BASE tulemustega, kuid mitte täpselt samad. Ka päringu sisestamise võimalused ja tulemuste sorteerimine on erinevad.

f

OAIster võimaldab vasakus tulbas valida dokumendi tüüpi (artikkel, raamat, dissertatsioon), samuti on eraldi välja toodud online kättesaadav materjal. Pealkirjal klõpsates avaneb kirje täpsem kuva.

CORE http://core.ac.uk/search/ võimaldab samuti otsinguid maailma digiarhiivides. Vaikimisi otsitakse kõiki sõnu (operaator on OR). Iga tulemuse juures saab näha ka seotud kirjeid nii loeteluna kui ka graafiliselt. CORE otsib ainult teadusväljaandeid, seetõttu on tulemuste hulk väiksem. CORE leiab ka paljude väikekirjastuste OA ajakirjade artikleid, mida BASE ja OAIster ei leia.

Tartu Ülikooli digiarhiivi DSpace dspace.ut.ee materjale on võimalik leida nii BASE, OAIsteri kui CORE kaudu. Paljud materjalid kajastuvad ka ESTERis. Otsingud võib teha ka otse DSpace’is. Otsingu võib teha kõikides arhiivides korraga või valida esilehelt mõni valdkond.

TÜ DSpace'i avaleht

Valdkondlikud kogud ei ole teemadega piiratud. Näiteks õiguse temaatikaga materjale leidub kogudes TÜ dissertatsioonid 2004 –  (doktoritööd)Õigusteaduskond (magistri- ja bakalaureusetööd), E-õppe materjalid  ja Estonica (vanemad digiteeritud raamatud ja väitekirjad). TÜ Raamatukogu kogu sisaldab fotosid, käsikirju, raamatuid ja väitekirju, olenemata erialast.

Accept Cookies