“Baltisaksa kultuur on olemuslik, kuid hästiunustatud ja tihti mahavaikitud, ajuti isegi taunitud osa Eesti kultuurist. Baltisakslaste tunnistamine Eesti kultuuri osana on hädavajalik selle mõistmiseks ja tervikpildi täpsemaks tajumiseks. Tavaettekujutuse järgi lahkusid baltisakslased 1939 Eestist ja Lätist ning sellega nende ajalugu lõppes. Kas see oli aga nii? Kaugeltki mitte.
Projekt “Heimat Revisited. Baltisakslased pärast Teist maailmasõda” keskendub seni süsteemselt uurimata teemale: 1939-1941 ümberasumise ajal Eestist lahkunute käekäigule ja suhestumisele endise ning uue kodumaaga, lähedaste ja kogukonnaga, endiste ja uute kaasmaalastega. Uuritakse kodumaaigatsuse väljendusvorme, kodumaa taaskogemise ja edasiandmise praktikad, kontaktistrateegiad endise kodumaa ja kaasmaalastega, refleksioone ja kajastusi, tõmmates võrdlusjooni väliseestlastega – otsides vastust küsimusele: mis sai pärast? Ja milline on selle seos meiega?
Projekti esimene konverents “Heimat Revisited I. Baltisakslased pärast Teist maailmasõda: kokkupuuted, kohtumised ja (elu)keerdkäigud“ toimub 22. novembril 2024 Tartu Ülikoolis koostöös Baltisaksa Kultuuri Seltsiga Eestis.
Projekti toetab rahvusteaduste baasfinantseeritav projekt
“Heimat Revisited. Baltisakslased pärast Teist maailmasõda”
Päises kasutatud Oswald Hartge lauamängu “Rund um Estland” detaile
Olev Liivik
Arhiivinduse kaasprofessor
olev.liivik@ut.ee
Reet Bender
Germanistika professor
reet.bender@ut.ee