Adhesiivsüsteemi kasutamine

2.1. Seostumine emailiga

Email on tugev, mineraliseerunud kude, mis koosneb enam kui 95% ulatuses hüdroksüapatiidist. Veesisaldus emailis on vähene, alla 5%.

Eelneva emaili happetootluse tagajärjel muutub algselt sile emailipind ebaühtlaseks. Sellises eelsöövitatud emailis toimib adhesiivile kapillaarjõud ja ühendus on tugevam. Selline mikroretsentsioon on väga oluline komponent emaili ja adhesiivi ühildumisel.

Kasutatava fosforhappe sobiva kontsentratsiooni üle vaieldi pikka aega. Katsetega leiti, et sobivaim on kasutada emaili eeltöötluseks siiski ligi 40% fosforhapet. Praegu jääbki enamus toodetavaid happeid vahemikku 30…40%.

Soovitatav happe toimimisaeg on 30-40% fosforhappe kasutamisel umbes 15 sekundit. Katsetused on näidanud, et pikem (kuni 60 sekundit) söövitusaeg ei paranda adhesiooni.

Adhesiivid seostuvad fosforhappega töötluse järgselt hambaemailiga keskmiselt tugevusega 20 MPa (laboratoorsetel katsetel on tulmused vahemikus 1-145 MPa). Kliiniliselt on see täidismaterjali püsivuseks ja mikrolekke ennetuseks piisav.

Vaata meeldetuletuseks emaili koostist ja ehitust. Email koosneb enamjaolt hüdroksüapatiidist, mis moodustab kristallid. Kristallidest moodustuvad omakorda emailiprismad. Emailiprsimad on korrapärase toruja struktuuriga. Siiski on nende kulg, tihedus ja ulatus erinev, sõltudes nende paiknemisest – jälgi joonisel siniste joonte kulgu hambakaelal, köbru tipus ja fissuuris. Email on kõige paksem köprudel (kuni 2.5 mm) ja kõige õhem hambakaela piirkonnas.

enamel.jpg

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S001185320700002X

Accept Cookies