Genoomikast ja selle arengusuundadest mittebioloogidele
4. Farmakogenoomika
Farmakogenoomika on tehnoloogiline lähenemine, mis analüüsib, kuidas geneetika mõjutab individuaalset vastust ravimitele ja u uurib, kuidas inimeste geneetilised variandid mõjutavad vastust ravimite tarbimisele, seostades geeniekspressiooni või SNP (single nucleotide polymorphism) ravimi efektiivsuse või toksilisusega.
Skeemil on sama diagnoosiga patsientide võimalikud reaktsioonid ravimite kasutamisele. http://www.pharmainfo.net/reviews/role-pharmacogenomics-drug-development
Mis põhjustel võib vastus ravimite tarvitamisele indiviiditi erineda?
Eesmärk
Farmakogenoomika eesmärk on optimeerida ravimite kasutamist vastavuses patsiendi genotüübiga, et tagada ravimite maksimaalne toime minimaalse ebasoodsa mõjuga. Selline eesmärk on suunatud „personaalmeditsiini” rakendamisele, mille puhul ravimite tarbimist optimeeritakse vastavalt iga indiviidi genotüübile.
Põhimõte
On teada mõned geenid, mis vastutavad ravimite metabolismi ja ravimvastuse eest. Kõige tavalisem on tsütokroom P450 ehk CYP geenid – kodeerivad ensüüme, mis mõjutavad ˃ 80% ravimite metabolismi.
Ravimid, mis alluvad tsütokroomi geenide metabolismile, on kodeiin, klopidogrel, tamoxifen, warfarin jt. Kui indiviid pärib kummaltki vanemalt ühe CYP2D6 alleeli, on ta ulatusliku metaboliseerija fenotüübiga, mis on normaalne. Fenotüübid võivad olla veel intermediaarne, ultra kiire ja halb. Ideaalis peaks fenotüüp kujunema indiviidi genotüübi alleelsete variantide alusel. Kuid fenotüübilised tunnused on mõjutatavad erinevatest geneetilistest sündmustest ja mõjutavad genotüüp – fenotüüp suhet.
Rakendused
Farmakogenoomikat kasutatakse vähi, kardiovaskulaarsete haiguste, depressiooni, bipolaarse haiguse, tuberkuloosi, astma, diabeedi ja HIV korral. Farmakogenoomikat kutsutakse ka kaasuvaks diagnoosiks – on välja arendatud testid ravimite seostamiseks. Näiteks test KRAS geenile cetuximab ravimi metaboliseerimise määramiseks. Või EGFR test gefitinib tarbimiseks. Praegu on USA-s ~120 Toidu- ja Ravimiameti nimestiku ravimit, mille siltidel on märkus farmakogeneetiliste biomarkerite kohta.
Skeem: astmestik farmakogenoomilise lähenemise integreerimiseks kliinilisse praktikasse. http://ep.physoc.org/content/90/3/283/F1.expansion.html
Kirjandus: