E-õppija käsiraamat

Õpioskused e-õppeks

E-õpe nõuab digipädevust, motivatsiooni, oskust planeerida oma aega, enesedistsipliini ning julget pealehakkamist.

Vaata, mis on digipädevus: https://sisu.ut.ee/digipadevus

E-õpe annab sulle võimaluse õppida paindlikumalt – sobivas kohas ja ajal. Selleks, et e-õppes edukalt toime tulla ning efektiivselt õppida, vajad tehnilisi oskusi ning oskust oma aega planeerida, ennast juhtida, vajadusel õigel ajal õigest kohast abi küsida.

Tutvumine

  • Enne õppima asumist tutvu kursuse sisu, eesmärkide, ülesehituse, ülesannete, ajakava, kohustuslike nõuete jm. See on kirjas ÕISis ainekavas ja/või e-kursusel kursuse tutvustuses või õpijuhises. Uuri, kuidas luua .
  • Tee kindlaks, millised on vajalikud e-kursusel osalemiseks. Kas sul on võimalik kasutada arvutit oma töökohas, raamatukogus, arvutiklassis või kodus? Kas sul on vaja veebikaamerat, mikrofoni, kõrvaklappe/kõlareid? Paljusid asju saab teha ka telefonis või tahvelarvutis. Kas sul on koht, kus segamatult õppida, kuid kus on vajadusel elekter ja kiire internet käepärast?

Ajaplaneerimine

  • Suhtu e-kursusel õppimisse tõsiselt. Veebipõhine õpikeskkond annab sulle küll teatud vabaduse ja paindlikkuse, kuid nõuab enesedistsipliini, motivatsiooni, kohustuste õigeaegset täitmist ning oskust planeerida oma aega.
  • Külasta kursust regulaarselt vähemalt vastavalt tunniplaanile või õpijuhisele. Siis oled kursis tähtaegade, arutelude ning muu olulise infoga.
  • Märgi kalendrisse tähtajad, millal pead täitma ülesanded, esitama essee, projekti või rühmatöö, sooritama testi või võtma ühendust õppejõuga. Arvesta sellega, et kursuse alguses on alati rohkem aega kui kursuse lõpus. Kui oled juba kord teistest maha jäänud, on raske taas järjele saada või oled lasknud käest võimaluse kursuse edukalt lõpetada.
  • Ära unusta ennast arvuti taha. Digivahendite tervislik kasutamine hõlmab aega puhkamiseks ning enda liigutamiseks. Vaata võimlemisharjutusi ja tee kaasa: https://sisu.ut.ee/voimlemine

Abi küsimine

  • Kui sul tekivad kursusel osalemisega või sul on küsimusi kursuse sisu kohta, pöördu julgelt õppejõu, tuutori või kaasõppijate poole. Kui sa oma probleemidest ei räägi, ei saa keegi teada, et midagi on valesti. Kannatajaks oled aga sina. Kui kaasõppija küsib foorumis küsimuse, millele sa ise vastata oskad, ära jää ootama, kuni õppejõud või tuutor küsimusele vastab, vaid tee seda ise. Kaaslaste toetus aitab säilitada vajalikku motivatsiooni. Õppejõud ei ole kursusel ainus informatsiooni allikas – te võite õppida ka üksteiselt.
  • Kui oled kasutajatunnuse ja/või salasõna unustanud, siis pöördu arvutiabi kasutajatoe telefonil 737 5500 või e-posti aadressil arvutiabi@ut.ee. Parooli saab ka ise vahetada aadressil https://parool.ut.ee.
  • E-õppega seotud tehnilised probleemid edasta eope@ut.ee.

Suhtlus

  • Ole valmis kirjalikult suhtlema. Suhtlemine toimub e-kursustel suures osas kirjalikult. Seega on oluline, et oskaksid end kirjalikult väljendada. Ühtse õpperühma kujunemisele aitab kaasa nn seltskondlik vestlus jututoas või spetsiaalselt selle jaoks ette nähtud foorumis.
  • Lisaks kirjalikult suhtlemisele võivad e-kursusel toimuda ka audio- või videokonverentsid (seminarid ja praktikumid). Selleks vajadki veebikaamerat, mikrofoni ja kõrvaklappe ning vaikset ruumi. Kui sa parajasti ei räägi, vaigista enda mikrofon. Veebikaamera lülita õppejõu palve peale välja – siis koormad vähem internetti. Kuna veebikaamera vaateväli on väiksem või on tegu audiokonverentsiga, pead olema tähelepanelikum ja järgima täpselt õppejõu kehtestatud reegleid, et kõik saaks sõna, et ei räägitaks kordamööda, et jõutaks soovitud tulemuseni.
  • Ole oma kaasõppijate suhtes viisakas ja lugupidav.

Õppimine

  • Loo endale õppimiseks sobiv keskkond, kus pole kõrvalisi segavaid tegureid: oled üksi ruumis, vaigista telefon, välju sotsiaalmeediast jms.
  • Loe kursusel olevaid materjale eesmärgipäraselt, valmistudes lahendama teatud ülesandeid, sooritama teste või osalema rühmatöös.
  • Ole valmis koostööks kaasõppijatega rühmatööde ning projektide tegemisel. Ära lükka kõiki kohustusi rühmakaaslaste õlgadele.
  • Enne õppima asumist mõtle, mida sa sellest teemast juba tead, püüa eristada olulist ja ebaolulist ning tee endale selgeks, kuidas ühes aines õpitu seostub mujal õpitavaga. Püüa omandatud teadmisi koheselt rakendada oma igapäevases töös/elus ning jaga saadud kogemusi kaasõppijatega.
  • Kui sa esitad kodutöö faili, siis jälgi, et seal oleks kindlasti tekstina sees ka sinu nimi ning aasta (enda autorlust tuleb kaitsta), õppeaine nimi (et õppejõud teaks, mille raames töö on koostatatud) ning fail oleks pdf-formaadis (kerge avada ja raske muuta). Vaata näidet.
  • Arvesta, et arvutiekraanilt tekstide lugemine on aeglasem kui paberilt lugemine, sinu silmad väsivad kiiremini ja sa kipud lugema nö diagonaalis. Õppematerjalides olevate linkide kaudu võib aga hoopis kõrvale eksida. Võimalusel reguleeri oma ekraani heledust silmasõbralikumaks, ära õpi pimedas, tee õppimisse pause ning harjutusi (ka silmadele).
  • Kui videoloengud on pikemad kui 20-30 minutit, vaata neid mitmes osas, et tähelepanu ei hajuks. Pane video pausile, et seni kuuldu üle järele mõelda, konspekteerida või küsimused üles kirjutada. Kui videoloengus on interaktiivsed või suulised ülesanded, tee need kindlasti mõtestatult läbi.

Tagasiside andmine

  • Anna kursuse õppejõule konstruktiivset tagasisidet kursuse sisu, struktuuri, ülesannete, ajakava ning õppejõu/tuutorite tegevuse kohta, et neil oleks võimalik kursust edaspidi paremaks muuta.

Vaata lisaks

Accept Cookies