2.3. Seostamisoskus

sissejuhatus 2.3. SEOSTAMISOSKUS

Kunst kajastab oma ajastu ühiskonda ja samal ajal mõjutab seda. Kunsti on nimetatud ka sotsiaalselt liimiks või tõlgiks, osutades sellele, kuidas kunstis kajastuvad teatud ajastu paradigmad, aga ka kitsamalt aktuaalsed tendentsid (Treier 2010). Nii näiteks oli 20. sajandi kunsti peamiseks mõjutajaks modernistlik maailmapilt, teadus-, tehnika- ja tööstusrevolutsioon, mille juures kunst ja kultuur laiemalt aitas inimestel kohaneda uut tüüpi ühiskonna, tootmismudeli ja urbanistliku elulaadiga (Treier 2010).

Kaasajal näeme, kuidas kunst käsitleb teemasid, mis on aktuaalselt ühiskonnas laiemalt: feminism, postkolonialism, posthumanistlik eetika, inimsõbralik linnakeskkond ja muu. Aktuaalses keskkonnakriisis kõnelevad oma vahenditega kaasa paljud kunstnikud. Looduskeskkond on niivõrd kompleksne nähtus, et keskkonnaprobleemide lahendamiseks on vaja erinevate distsipliinide kaasamist ning kunstil ja kultuuril on keskkonnaloo jutustamisel äärmiselt oluline roll (Tüür 2016). Kunsti ja kunstnike kaasamise vajalikkust erinevates elu- ja tegevusvaldkondades nähakse üha enam, näiteks on mitmed ülikoolid uurimisgruppidesse kaasanud kunstnikke, kes aitavad reaal- ja humanitaarteaduste vahenditega raskemini käsitletavaid teemasid loovuurimuse vaatenurgast avada.

Kunst ja laiemalt visuaalkultuur mõjutavad paljuski inimeste hoiakuid ümbritseva suhtes. Sellele, kuidas me mingist teemast kõneleme või kuidas seda pildis kajastame ehk representatsioonil on suur mõju sellele, kuidas mingisse nähtusesse suhtume. Kunstnikud omakorda lahkavad erinevaid representatsiooniviise oma praktikas. Näiteks võib tuua Kumu 2021. aasta kevadel avatud püsinäitus ”Identiteedimaastikud. Eesti kunst 1700–1945” alanäituse “Erinevuste esteetika”, mis vaatleb rassiteemat eesti kunstis. Näituse raames muudeti eksperimendina teoste etikette:  varasemate diskrimineerivate ja võõrapärasust rõhutavate pealkirjade kõrval on uued ja neutraalsed, millega korraldajad kutsusid külastajaid arutlema selle üle, kuidas kunstiteoste rassi rõhutavad pealkirjad mõjutavad suhtumist kujutavasse. (Projektiruum II s.a.)


näide Näide. Peeter Laurits ja Biotoopia

Peeter Lauritsa loomingu keskpunktis on aastaid olnud loodus. Viimastel aastatel on ta lisaks fotoloomingule aktiivselt kaasa rääkinud keskkonnateemadel laiemalt. 2021. aasta augustis toimus tema eestvedamisel esimene Biotoopia konverents, mille eesmärgiks on ühendada kunsti, teadust ja posthumanistlikku eetikat, et luua lähedasi kokkupuutepunkte maiste eluvormide vahel (Biotoopia, s.a.). See on hea näide, kuidas kunst ja kunstnikud loovad seoseid erinevate distsipliinide vahel ning saavad olla muutuste katalüsaatorid.

joonis5


mõtlemiseks Mõtle! Tee mõttekaart ühe valitud kunstistiili või -voolu kohta. Uuri infot raamatutest ja internetist. Mis olid seda stiili mõjutanud või samal ajal aktiivsed tegurid teaduses, poliitikas, majanduses, kultuuris?


ylesanne Loo! Tee kunstiteos, mis lähtub ühiskonnas aktuaalsetest ja sind köitvatest teemadest. Vali kõigepealt teema, kirjuta üles, mis on sinu vaatenurk sellele ja isiklik sõnum. Edasi otsi oma sõnumile väljendust mõne kunstilise kujundi kaudu. Vormista enda valitud kunstitehnikas.