Ettevõtlikkus kui isiksuseomadus, mõtte- ja teguviis ning hoiak

sissejuhatus ETTEVÕTLIKKUS KUI ISIKSUSEOMADUS, MÕTTE- JA TEGUVIIS NING HOIAK

mosted Ettevõtlikkus on nii isiksuseomadus, mõtte- ja teguviis ning ka hoiak. Isiksuseomadusena väljendab ettevõtlikkus inimese võimet ja sisemist tahet tegutseda. See on inimese oskus olla aktiivne, saada iseendaga hakkama, tegutseda lähtuvalt oma võimalustest ja ideedest ning muuta need enda ja teiste jaoks väärtuseks. Ettevõtlik inimene on otsustus- ja algatusvõimeline, aktiivne, avatud uutele kogemustele, loov, sihikindel organiseerija ja paindlik tegutseja. Lisaks on ettevõtlik inimene enesekindel, hea suhtleja ja koostöövalmis. Ettevõtlikkus on inimese võime oma mõtteid tegudeks muuta. Ta on motiveeritud leidma aina enam uusi tegutsemisvõimalusi. See eeldab ka oskust võimalusi ära tunda, tegevusi kavandada ja kavandatut ellu viia. Ettevõtlikkus eeldab suutlikkust tegutseda ennastjuhtivalt – nt algatada tegevusi iseseisvalt, ilma välise surveta, pakkuda ideid, teha otsuseid ning võtta vastutust. Ettevõtliku inimese tegutsemine võib olla seotud riskide võtmisega kuna vahel ettevõtmised ei pruugi õnnestuda. Seega tuleb olla ka riskivalmis ja võimeline ebaõnnestumisega toime tulema, sellest üle saama ja uuesti alustama. Samas on ettevõtlikul inimesel palju võimalusi kogeda edu ja õnnestumisi ning rahulolu neist kordaminekutest.

Tänapäeva keerulises, kiiresti muutuvas maailmas elamisel ja tööturul hakkamasaamiseks on ettevõtlik mõtte- ja teguviis väga oluline. Ettevõtlikud inimesed tagavad ühiskonna arengu, innovatsiooni ja majandusliku heaolu tõusu nii endale kui teistele. Ettevõtlikkus koolis väljendub õpilaste aktiivsuses näiteks võtta ühiselt ette üritusi, korraldada spordivõistlusi, tegeleda hobidega, algatada projekte, luua õpilasfirma, valmistuda ühiselt eksamiks jne. Ettevõtlikkus on kindlasti vajalik ettevõtjatele, aga ettevõtlikkust on vaja ka igapäevaelus, õpingutes ja töös toetamaks paremini hakkamasaamist. Ettevõtlik hoiak on vajalik igapäevaelu olukordade ja probleemide lahendamisel ning tegutsemisel aktiivse kodanikuna. Osa inimesi on oma kaasasündinud omaduste poolest ettevõtlikumad, kui teised, kuid eelkõige on ettevõtlikkus arendatav. Kindlasti on ettevõtlikkus arendatav kui mõtte-, teguviis ja hoiak.