Ettevõtlik mõtte- ja teguviis
ETTEVÕTLIK MÕTTE- JA TEGUVIIS
Ettevõtlik inimene on seda edukam, mida paremini oskab ta enda tundeid, mõtlemist ja tegutsemist kõrvalt jälgida ning selle pinnalt vajadusel oma tõlgendusi, strateegiaid ja tegutsemist kohandada ning muuta. Seega eeldab ettevõtlikkus oskust enda emotsioone, mõtlemist ja tegevusi analüüsida. See on oluline enesejuhtimise oskus. Näiteks kui organiseerid klassi matka jaoks paadisõitu, siis võib võõrale paadiomanikule helistamine tunduda hirmus, seeläbi võib Sind haarata mõte, et Sa ei saa ülesandega hakkama ja lükkad helistamist pidevalt edasi. Arukas oleks aga helistada vaatamata sellele, et oled ebakindel ja hääl veidi väriseb. Nii saadki julge tegutsemise edukogemuse ja järgmisel korral teed seda juba enesekindlamalt. Nutikas on aeg-ajalt mõelda sellele, kuidas ma mõtlen ning kuidas see minu tegutsemisele mõjub. Kui tabad end arusaamalt, et Sinu mõtted ei ole Sind edasi viivad, siis on Sinu võimuses enda mõtteid ja ka tundeid reguleerida. Lihtsalt usu endasse ja vali positiivsed, head ja ennast julgustavad mõtted. Näiteks: „Ma saan hakkama!“.
Enesejuhtimise üks aluseid on motivatsioon ehk teha tahtmine. Kui oled läbi mõelnud, miks Sa midagi teha tahad või tegema peaks, siis on see enda jaoks paremini läbi mõtestatud ja väärtustatud ning vastab sellele, mida Sa oluliseks või huvitavaks pead. Inimesed, kes on motiveeritud, liiguvad oma eesmärkide poole püsivamalt ning ei vaja tingimata, et tegevus ise oleks igal hetkel nauditav.
Ettevõtlikku inimest iseloomustab ka „hakka pihta“ tegutsemisviis, kus tegevusi ei lükata edasi vaid nõ „haaratakse härjal sarvist“ ja olulised tegevused tehakse lihtsalt ära.
Vahel me lükkame olulisi tegevusi edasi kuna on liigne ärevus. Sel juhul on nutikas õppida enda ärevust tundma ning ületama. Tegutseda on võimalik koos ärevusega. Kõige olulisem on mõista, et meie tunded, mõtted ja teod on omavahel tihedalt seotud. Üks mõjutab teist ja ka kolmandat. Näiteks ärevuse tunne võib panna mõtlema, et ma ei saa hakkama ja see mõte omakorda pärsibki tegutsemist. Sellist mõtet mõeldes on lihtne jääda diivanile pikutama ja mitte näiteks minna kooli spordipäeval 3 kilomeetrit jooksma. Nutikas on aga vaatamata mõningasele ärevusele valida teadlikult mõte „Ma proovin!“ . Mõtle enda jaoks selgeks, et mis on kõige hullem, mis saab juhtuda, kui proovid ning kuidas Sa sellega siis hakkama saad. Kui oled selgeks mõelnud, kuidas Sa hakkama saad, siis ei tundu risk enam ületamatu. Samamoodi mõtle, mis on kõige toredam, mis juhtuda saab ja mida vahvat võib veel tänu sellele juhtuda. Sääraselt saad asendada ärevustunde edu ootuse ja elevustundega. Kui juhtubki halvim, siis olid selleks valmis. Samas aga kindlasti looda parimat ja valmistu parimaks stsenaariumiks. Võid suisa endale ette kujutada ehk visualiseerida, kuidas kõik läheb hästi ja mida Sa siis tunned. Selle tundega ongi hea minna tegutsema. Samas hoia peas positiivseid mõtteid õnnestumisest. Nii tuleb ka tegutsemine ja pingutus paremini välja.
Lae endale arvutisse alla ja täida alljärgnevad kolm töölehte. Allalaetult saad need failid peale täitmist endale salvestada ja soovi korral ka printida.
Tööleht: Saa teadlikuks oma tunnetest ja mõtetest
Tööleht: Hirmudest positiivsuseni
Ettevõtlikuks tegutsemiseks on vaja ka enesekindlust. Ka enesekindlust saab endas arendada.
Tööleht Enesekindlus