6. EELARVE TASAKAAL
EELARVE TASAKAAL
Eelarve tasakaal on eelarve tulude ja kulude võrdsus. Kulude ülekaal tulude suhtes toob kaasa kahjumi, tulude ülekaal kulude suhtes aga kasumi. Seega on eelarve koostamisel oluline jälgida seda, kas tulud katavad tekkinud kulud ning anda hinnang, kas planeeritud kulud on optimaalsed, st. kas on mõistlik kulusid optimeerida või tegevuse jätkamiseks üldse tegevusmahtusid suurendada. Seega on keskseks rahalise otsuste tegemiseks see, kuidas majandustulemus muutub erinevate tegevusmahtude tingimustes.
Kasumiarvutustes kasutatakse kahte näitajat: ühiku piirkasumit ja piirkasumi määra.
Ühiku piirkasum ehk jääktulu näitab, kui palju suureneb kasum või väheneb kahjum toodangu müügimahu suurenemisel ühe ühiku võrra.
ÜHIKU PIIRKASUM = ÜHIKU HIND – ÜHIKU MUUTUVKULU
Piirkasumi määr näitab piirkasumi suhet müügitulusse Piirkasumi määr väljendatakse tavaliselt protsentides ja see on sisuliselt rentaablusnäitaja. Piirkasumi määra arvutusvalem:
PIIRKASUMI MÄÄR= PIIRKASUM/MÜÜGITULU
Piirkasumimäära võib arvutada ka toote kohta, jagades ühe toote piirkasumi toote müügihinnaga.
Muutuvkulude ja müügitulude suhet nimetatakse muutuvkulude määraks ja seda arvutakse toote kohta.
Muutuvkulude määra väljendatakse tavaliselt protsentides. Muutuvkulude arvutamisel kehtib järgnev seos:
PIIRKASUMIMÄÄR= 100% – MUUTUVKULUDE MÄÄR
Tasuvuspunkt ehk kasumilävepunkt on tase, mil müügitulu katab täpselt ära muutuv- ja püsikulud ning kasum võrdub nulliga. Kasum tekib alles siis, kui müügimaht suureneb üle tasuvuspunkti.
Tasuvuspunkti valem on järgmine:
TASUVUSPUNKT ÜHIKUTES = PÜSIKULUD/ÜHIKU PIIRKASUM
- Puuduva kasumi korral
TULUD = KULUD
- Kasumi/kahjumi arvutamiseks
TULUD – KULUD = KASUM
- Muutuvkulusid arvestades
KASUM= MÜÜGIHIND x KOGUS – MUUTUVKULUD (ühikule) x KOGUS – PÜSIKULUD
- Raha jääki perioodi lõpus arvutatakse kumulatiivselt rahavoo tekke valemiga
(EELMISE KUU RAHA JÄÄK+ KÄESOLEVA KUU TULUD) – KÄESOLEVA KUU KULUD
Eelarve koostamine
Eelarve koostamisel on võimalik valida kassapõhise ja tekkepõhise eelarve vahel.
Kassapõhise eelarve puhul on oluline vaid raha liikumine, olenemata, millal toimub toote omandiõiguse muutus või teenuse osutamine. Kassapõhine eelarve on kasutusel tavaliselt füüsilisest isikust ettevõtjatel (FIE).
Tekkepõhise eelarve puhul kajastatakse tulud ja kulud nende tekkimise ajal, sõltumata raha liikumisest. Tulu/kulu loetakse tekkinuks, kui toote omandiõigus on üle läinud või teenus osutatud.
Rahavoogude prognoos kirjeldab ettevõtte rahaliste vahendite muutust teataval ajavahemikul. Ettevõtlusega alustamisel on oluline rahavoogusid planeerida ja juhtida, kuna vabu vahendeid on piiratud hulgal. Esimese tegevusaasta lõppemine kahjumiga on ootuspärane. Samal ajal peab ettevõttel olema piisavalt rahavooge, et katta raskematel perioodidel kulusid varasemate perioodide vahenditest. Ettevõttel peab olema likviidsus, st. vahendid töötasude, arvete ja materjalide soetamiseks.
Alustava ettevõtte eelarves on rahavoogudena toodud käivitamisperioodil ja tegevusperioodi alguses toimunud laekumised omanike investeeringutest, laenust, toetustest jm. Samuti tuleb ära tuua ka käivitusperioodil toimunud kulud. Esimesel tegevusaastal on rahavoogude prognoos koostatud reeglina kuude kaupa, järgnevatel tegevusaastatel võib rahavoogude prognoos olla planeeritud pikemale perioodile (kvartali või aasta kohta).
Ülesanne 6.1
Eelarve koostamise põhi:
Tekkepõhise eelarve põhi: eelarve_vorm_lihtsustatud_taskur.ods
Soovituslikud kohad, kus on toodud alustavale ettevõttele sobivaid eelarve põhju:
Starditoetuse eelarve põhi, RTK, https://rtk.ee/media/2953/download
Kassapõhine eelarve vorm https://www.hakkanettevotjaks.ee/wp-content/uploads/2019/05/Eelarve-vorm-kassap%C3%B5hine.xlsx
Ettevõtluse alustamise toetuse finantseelarve koostamise põhi https://www.tootukassa.ee/sites/tootukassa.ee/files/finantsprognooside_vorm.xlsx