KARJÄÄRIINFO ALLIKAD

KARJÄÄRIINFO ALLIKAD

Ligipääs infole ning oskus infot analüüsida ja sihipäraselt kasutada on karjäärivalikute tegemisel väga oluline. Asjakohane ja õigeaegne info aitab leida paremaid võimalusi konkurentsitihedas tööturus.
Karjääriinfo kogumiseks ja vahendamiseks on erinevaid viise. Alljärgnevalt on välja toodud enamlevinud võimalused:
 Isiklikud kontaktid

Perekonna, sugulaste, sõprade ja tuttavate kontaktid on karjääriinfo vahendamisel ja edastamisel väga olulised. Isiklikel kontaktidel ei pruugi alati olla vajalikku infot, aga nad võivad tunda, teada teisi asjatundlikke inimesi, kes saavad olulise info leidmisel abiks olla.

 
test Praktilised tegevused õppijatega
 
 
 

ylesanne Arutada õppijatega läbi allpool nimetatud teemadel sh pöörata tähelepanu infoallikatele, mida õppija info kogumiseks kasutab:

  • Võrgustike loomine karjäärivõimaluste uurimiseks, mis peab selleks tegema ja kes saaksid toetada.
  • Võrgustikuliikmed, kes toetavad liikumist haridustasemete ja tööelu vahel.
 
 Organisatsioonid
Paljud organisatsioonid pakuvad väärtuslikku karjääriinfot. Nende organisatsioonide hulka kuuluvad ettevõtted, kutseühingud, haridusasutused jt. Lisaks pakuvad erinevad organisatsioonid ka vabatahtliku töö tegemise võimalust, et õppija saaks arendada oma oskusi ning kohaneda tööelu ja töökeskkonnaga. Lisaks on võimalik osaleda erinevates tegevustes, mis organisatsioonid korraldavad nt algatus ”Tööle kaasa”.
 
 

 Internet

Internet on kindlasti üks olulisemaid ja suuremaid karjääriinfo allikaid, kust leiab vajalikku infot igas valdkonnas. Infot on võimalik leida erinevatest allikatest nagu organisatsioonide kodulehtedelt, infoportaalidest, artiklitest, videotest jne. Kuid selle otsimine ei pruugi iga kord mugav olla, sest vajaliku info leidmine nõuab meilt infootsioskuseid ja õigete märksõnade teadmisi.
 
Mis on infootsing? Infootsing on tegevus, mis on ajendatud infovajadusest või probleemist ning sellele lahenduse otsimisest/leidmisest. Selleks töötame välja infootsingu strateegia ja võimaluse asjakohase info määratlemiseks ja vajalikkuse hindamiseks.
 
ylesanne Arutada õppijatega läbi allpool nimetatud teemadel:
  • Millised infokanaleid õppija tunneb ja igapäevaselt kasutab?

  • Erinevate valdkondade veebilehed, kuidas saadud infot õppija käsitleb ja kuidas infoni jõuab?

  • Karjääriinfo vahendamise infokanalid, millised ja kuidas kasutada? Vaata kasulikud lingid.

 Karjäärivestlused

Karjääriteemalised vestlused annavad teavet hariduse, ametite, hobide või oskuste kohta. Vestluseid võib läbi viia nii õpetaja, lapsevanem, karjäärispetsialist ja need võivad olla silmast silma või veebivahendusel.
 

video VIDEO 4 “Kuidas karjäärispetsialist Sind aidata saab?”

Kolmandate osapoolte sisu nägemiseks palun nõustu küpsistega.

video VIDEO 5 “Kuidas karjääriinfo spetsialist Sind aidata saab?”

Kolmandate osapoolte sisu nägemiseks palun nõustu küpsistega.
 

 Õpetaja saab soovitada pöördumist karjäärispetsialisti poole.

 Videod, filmid 

Karjääriinfot saab vahendada erinevate videote (näiteks Karjääristuudio), filmide kaudu. On loodud hulk filme või videoid erinevate karjäärivõimaluste, elukutsete või ametite kohta (näiteks Karjääristuudio; Teeviit Tulevikku. Karjäärivalikuid toetavate videotega on võimalik näiteks tutvuda minukarjäär.ee  kodulehelt.
 

magnifier Õpetaja saab suunata õppijat iseseisvalt tutvuma videomaterjalidega või siis arutleda koos tunnis.

checklist Kontrollnimekiri (check list) on õppijale täitmiseks, aga õpetaja saab siin jälgida, kas kõik teemad on käsitletud.

  • Olen loonud isiklike kontaktide nimekirja, kellega arutada tulevaste valikute teemal.

  • Olen kaardistanud võrgustiku, kes saaksid toetada eriala valiku tegemisel.

  • Olen vestelnud vähemalt ühe inimesega, kes töötab mulle huvipakkuval ametil, et saada teada, mida ta igapäevaselt teeb.

  • Tean, mis küsimustes saan pöörduda karjäärispetsialisti poole.

  • Olen tutvunud kohaliku/piirkondliku/riikliku organisatsiooniga, kus saan arendada ja saada kogemusi valitava erialaga seoses.

  • Olen tutvunud huvipakkuva organisatsiooniga/haridusasutusega.

  • Mul on kogutud infot, kui soovin arendada oma oskusi vabatahtlikuna.

  • Olen arutanud oma täiendavaid õppimise plaane õpetajaga, karjäärispetsialistiga või mõne mind huvitaval erialal töötava spetsialistiga, perega või sõpradega.

Accept Cookies