Projekti eesmärgid

Uuringulaeka projekti keskmes on kaks teineteisega tihedalt seotud mõistet: vastutustundlik teadus ja innovatsioon (Responsible Research and Innovation ehk rri) ning uurimuslik õpe loodusainete tundides (Inquiry-Based Science Education ehk IBSE). Uuringulaeka sihiks on tõsta noorte teadlikkust vastutustundlikust teadusest ja innovatsioonist ning ehitada loodusainete uurimusliku õppe abil üles teadusliku kirjaoskusega ja vastutustundlik ühiskond.

Selleks on seatud selged eesmärgid:

Meie sihiks on välja töötada pedagoogiline raamistik, mis tõstaks õpilaste teadlikkust vastutustundlikust teadusest ja innovatsioonist ning suurendaks nende teadmisi ning arusaamist sellest, kuidas tehakse „päris“ teadust.

Meie sihiks on koguda olemasolevaid uurimuslikke tegevusi ja keskkondi erinevatest riiklikest ning rahvusvahelistest projektidest, mis on seotud vastutustundliku teaduse ja innovatsiooni aspektidega, ning teha nad Uuringulaeka platvormi kaudu laialdaselt kättesaadavaks.

Meie sihiks on ehitada üles suur kogukond, kuhu kuuluks vähemalt 1100 koolituse läbinud õpetajat, 100 loodusteaduste ning õpetajahariduse üliõpilast ja 50 teadlast ülikoolidest ning teaduskeskustest üle kogu Euroopa. Nemad on inimesed, kes hakkavad õppureid nende uurimistegevustes toetama ja auhindama.

Meie sihiks on koolitada vähemalt 1100 õpetajat, kes hakkavad toetama õpilaste uurimistegevusi viisil, mis tekitaks neis huvi ja motivatsiooni loodusteaduste ning vastutustundliku teaduse ja innovatsiooniga tegelemiseks.

Me töötame välja instrumendid ja kogume andmeid, et hinnata projekti edukust ja tõhusust – sellega soovime tagada, et nii pedagoogiline raamistik, kogutud uurimistegevused kui toetav kogukond töötavad selle heaks, et tõsta noorte teadlikkust vastutustundlikust teadusest ja innovatsioonist.

Meie sihiks on teha uurimistegevused kättesaadavaks Uuringulaeka laiaulatusliku rakendamise kaudu Euroopas – nii toome kokku uurimistegevused, õppurid ja toetajad (õpetajad, üliõpilased, teadlased ja teaduskeskuste, ülikoolide ning muuseumide töötajad).

Projektis osaleb vähemalt 23 000 õpilast ja 1100 õpetajat. Tagamaks Uuringulaeka jätkusuutliku rakendamise ka pärast projekti lõppu, on kavas palju erinevaid tegevusi.