Valgus

Valgus tundub olevat midagi iseenesestmõistetavat, millele ei pöörata igapäevaelus enamasti tähelepanu. Põhilise valguse saame Päikeselt. Lisaks sellele on meil päikesevalguse puudumisel (näiteks öösiti või pilves ilmaga) erinevaid võimalusi valguse tekitamiseks - elektrilambid, küünlad, aga ka puit, gaas või õli.

Meie silmale nähtav valgus on elektromagnetlaine. Elektromagnetlained on ka raadiolained, mikrolained, infrapunakiirgus, ultraviolettkiirgus, röntgenkiirgus ja gammakiirgus. Silmale nähtavad elektromagnetlaineid on elektromagnetlainete skaalal (vt joonist allpool) väga kitsas riba infrapuna- ja ultraviolettkiirguse vahel. Samas on sellest enam kui küll, et täita maailm meie silmade jaoks valguse ja värvidega.

Optika on tehnikaharu, mis uurib erinevaid valgusnähtusi. Optilisi seadmeid võib leida meie igapäevaelust, näiteks CD- ja DVD- mängijatest, televiisori juhtimispultidest, arvutitest, laserprinteritest. Vahel võib taevas näha vikerkaart, harva ka päikese- ja kuuvarjutust. Kui vaadata peeglisse, siis näeme peegeldunud kujutist endast ja meid ümbritsevatest esemetest. Kõik sellised valgusnähtused on seletatavad optikaseadustega.Elektromagnetlainete spekter