Värviline valgus ja esemete värvused

Rohelises valgusesMe näeme maailma värvilisena. Valge valgus on liitvalgus, mis koosneb erinevat värvi valgustest. Valgus tekitab meie silma sattudes nägemisaistingu. Me näeme ja suudame eristada väga palju erinevaid värvitoone. Võib öelda, et me näeme värve tänu oma silmadele, mis suudavad eristada erineva lainepikkusega valguskiiri, mida meie näeme erinevate värvidena. Arvatakse, et inimese silm suudab eristada umbes 10 miljonit erinevat värvitooni. Arvutiekraanid suudavad esitada umbes 16,8 miljonit erinevat värvitooni, mis on tegelikult rohkem kui inimsilma jaoks vaja oleks.
Iga läbipaistmatu keha pind, millele valgus langeb, peegeldab osa valgust tagasi ja osa valgust neeldub. Erinevate esemete pinnad peegeldavad ja neelavad erinevat värvi valgust. Punast värvi pinnad on näiteks sellepärast punased, et need peegeldavad punast valgust, kuid neelavad kõiki ülejäänud värvi valguseid. Läbipaistvad kehad, näiteks värvitu klaas, lasevad suure osa valgust läbi, seetõttu paistab see meile värvitu. Kui on aga tegemist värvilise läbipaistva kehaga, näiteks punast värvi klaasiga, siis see laseb läbi punast valgust, kuid neelab kõiki teist värvi valguseid. Valgelt paberilehelt peegelduvad kõik värvi valgused. Seepärast paistab valge paber valgena. Kui seda paberit vaadelda värvilises valguses, paistab paber just seda värvi, missugust värvi valgusega seda valgustatakse.

Kuidas värvid värvilises valguses paistavad?

Videoklipp: Tähtede kadumise trikk

Siin on valgele paberile kirjutatud värviliste pliiatsitega tähed A ja B, üks punase ja teine sinise pliiatsiga. Kui valgustada paberit ja tähti punast värvi valgusega, kaob punast värvi täht üldse paberilt ära, sinine tundub aga musta värvi. Kui valgustada paberit sinist värvi valgusega, näib sinine täht paberilt kaduvat, kuid punane täht tundub must.

Loe selgitust

Selle nähtuse seletus: valge paber peegeldab kõiki värvi valguseid - kui valgustame punast värvi valgusallikaga, siis peegeldab punast ja kui valgustame sinise valgusallikaga, siis peegeldab sinist valgust. Punane täht peegeldab ainult punast valgust ja sinine täht ainult sinist valgust. Seepärast paistab sama värvi valguses see täht taustaga sama värvi ja teist värvi valguses paistab täht musta värvi. NB! Pliiatsi ja valgusallika värvused peavad olema täpselt ühesugused - selles videoklipis pole sinine pliiats ja sinine valgusallikas täpselt sama värvi ja sinine täht jääb sinises valguses natuke paistma.

Ruumilised stereopildid ehk anaglüüfid

Sellist nähtust, kus üks värv kaob ära, kasutatakse näiteks ruumiliste stereopiltide - anaglüüfide (ingl k anaglyph) - esitamiseks. Paberil või arvutiekraanil on korraga üksteise peal veidi nihkes kaks pilti, millest üks punase ja teine sinise tooniga. Kui seda pilti vaadelda prillidega, mille üks klaas on punane ja teine sinine, siis näeb pilti ruumilisena - punase klaasiga näeb sinist pilti ja sinise klaasiga punast pilti.

Vaata täpsemalt

Kui Sul oleksid sellised prillid Anaglüüfi vaatamise prillid, siis näeksid seda animatsiooni ruumilisena.