Lisalugemist: laserid

WikipediaLaser on tehislik valgusallikas, mis kiirgab kitsast valguskimpu. Laserivalgus on tavalise lambivalgusega võrreldes palju eredam, kindla värvusega ja paralleelsete kiirtega valguskimp. Laserikiirgusele kehtivad kõik samad seaduspärasused, mis tavalise valguskiire puhul (sirgjooneline levimine, peegeldumine, murdumine, neeldumine jne).

Mõiste "Laser" tuleneb ingliskeelsete sõnade esitähtedest:

Light Amplification Stimulated Emission of Radiation - see tähendab tõlkes: valguse võimendamine stimuleeritud kiirguse abil. Laseris kasutatakse erinevaid aineid, mille aatomites viiakse elektronid kõrgemale energiatasemele (ergastatakse). Elektroni üleminekul kõrgemalt energiatasemelt madalamale tasemele kiirgub valgusimpulss. Nendest üksikutest valgusimpulssidest moodustub laseris valguskiir. Selle valguskiire tugevust võimendatakse peeglite abil nii, et laserist väljub väga intensiivne valgus.

Iga laser tekitab teatud kindla värvusega (lainepikkusega) valgust - see sõltub ainest, mida laseris kasutatakse. On olemas ka lasereid, mis tekitavad ultraviolettvalgust.

Maailma esimene laser ehitati 1960. aastal. Algul olid laserid väga suured, kiirgasid punast värvi valgust, kulutasid väga palju elektrienergiat ja vajasid ülekuumenemise eest kaitsmiseks palju jahutusvett. Praegusel ajal on olemas erinevat värvi valgust kiirgavaid lasereid, millest mõned on vaevalt pliiatsisuurused või isegi väiksemad ja töötavad pisikeste liitium-ioon patareidega.

Lasereid kasutatakse tänapäeval väga paljudes seadmetes ja väga erinevaks otstarbeks:

  • Elektroonikaseadmetes - CD-, DVD- ja BlueRay seadmetes (info lugemiseks/salvestamiseks), laserprinterites, laserhiirtes jm.
  • Kassaautomaatides - triipkoodi lugemiseks
  • Mõõteriistades - näiteks pikkuse mõõtmisel
  • Andmesides - info edastamine interneti valguskaablites
  • Tööstuses - laserkiirte kimpu on võimalik koondada väga tillukeseks täpiks, nii et selle valguse intensiivsus on nii tugev, et "sulatab" metalli. Laseri abil saab materjali ülitäpselt lõigata ja keevitada.
  • Meditsiinis - hambaravis, silmalõikustel, operatsioonide tegemisel (inimese kudede ja veresoonte lõikamine ja sulatamine)
  • Kosmeetika ja iluravi - pigmendilaikude ja tätoveeringute eemaldamine, kortsude ja akne ravi
  • Laserpointerid - esitluste läbiviimisel tahvlile või ekraanile osutamiseks
  • Laseršõud - tossumasinaga uduseks tehtud ruumis tekitatakse laserkiirtega kiiri, laineid ja liikuvaid kujundeid muusika saatel


Ka väikese võimsusega laserikiir on inimeste silmadele ohtlik, sest see on väga ere ja võib silma võrkkesta kahjustada.

Laseršõu video