eDNA meetodi arendamine sadamate bioloogilise seire jaoks
eDNA põhise võõrliikide seires kasutatakse liikidele iseloomulike markergeeni esinemise määramist merevee proovides. Liigile omase markeri esinemist määraktakse kvatitatiivse PCR analüüsi abil tuvastades ~100 nukleotiidse järjestuse olemasolu. Veeproovid kogutakse riskiala erinevatest piirkondades. Projekti tulemusena luuakse meetod, mida on võimalik rakendada uute võõrliikide riskialadel Eestis. Uus teave panustab oluliselt võõrliikide seire temaatika globaalsesse arengusse.
Aastal 2022 koguti eDNA proove ja proovid on hetkel analüüsimisel.
Aastal 2023 testitakse võõrliikide esinemise metoodikat kasvuplaatidel vähemalt kahes Eesti väikesadamas (nt Kõiguste sadam). Kasutatakse HELCOMi väljatöödatud metoodika toimimist Eesti rannikumeres.
Võõrliikide seire kunstsubstraadi paneelidega
Inimtegevuse tagajärjel toimuv võõrliikide sissetoomine merekeskkonda on ülemaailmne probleem. Peamised esmased vektorid on meretransport, kus võõrliikide transport toimub ballastvee või laevakere pealiskasvuga. Liikide edasine levik võib toimuda ka väikelaevade ja purjekatega.
Sadamad on olulised võõrliikide leiupaigad. Esmane invasioon toimub suurtes sadamates ookeaniüleste kaubalaevade, kruiisilaevade, parvlaevade või mereväe laevade kaudu. Kui suurtest sadamatest proovide võtmine ei ole praktiliselt teostatav, keskendutakse väiksematele sadamatele, kus proovide võtmine on paremini teostatav.
Võõrliikide seire kunstsubstraadi paneelidega (nagu on kirjeldatud HELCOMi eRAS seiremetoodikas) on odav ja tõhus meetod, et avastada sadamates väikelaevadega levivaid võõrliike.
Paneelid pannakse vette alates kevadest/varasuvest kuni suve lõpuni/sügise alguseni.
2023 aasta juunis paigaldati 3-4 kuuks võõrliikide seire plaadid Kõiguste sadamasse Saaremaal ja Noblessneri sadamasse Tallinnas: