Tõlgenduse muutmine

See loengulõik selgitab, kuidas tõlgenduse muutmine toimib, millised on selle regulatsioonistrateegia riskid ja kuidas seda kasutada. 

 

Harjuta tõlgenduste muutmist

Tõlgenduse muutmine ehk olukorra ümberhindamine (inglise keeles reappraisal/rethinking) on enamasti tõhus ja kasulik emotsioonide juhtimise viis. Mõned inimesed kasutavad tõlgenduse muutmist harjumuspäraselt rohkem kui teised ja uuringud on näidanud, et nad kogevad rohkem positiivseid ja vähem negatiivseid emotsioone ning toibuvad emotsionaalsetest löökidest kiiremini.

Nagu iga emotsiooni juhtimise võtet, on ka tõlgenduse muutmist võimalik harjutada ja seeläbi hakata seda igapäevaselt sagedamini ning tõhusamalt rakendama. Sel põhjusel tegeletakse tõlgenduste muutmisega ka paljudes tõenduspõhistes psühhoteraapiates (näiteks kognitiivses ja käitumuslikus teraapias) ning vaimse tervise ennetusprogrammides.

Tõlgenduse muutmine tähendab alternatiivide otsimist emotsionaalsete olukordadega seotud mõtetele ja kujutlustele. Kui märkad, et sinus tekib emotsioon, mida sooviksid muuta, küsi endalt näiteks „Kas sellest olukorrast saaks ka kuidagi teisiti mõelda?“.

Tõlgenduse muutmise töölehelt leiad nõuandeid, kuidas seda täpsemalt teha. Analüüsi töölehe abil esmalt rahulikul hetkel üht hiljutist negatiivse emotsiooni episoodi. Harjutamiseks on hea valida selline olukord, mis ei tekitanud sinus väga tugevat negatiivset emotsiooni.

Kui oled tõlgenduse muutmist ühe näite varal proovinud, võiksid panna selle proovile igapäevaelus ja täita paari päeva jooksul tõlgenduse muutmise töölehte päevikuna, nagu tegid seda emotsioonide jälgimise puhul. Püsivam tõlgenduse muutmise harjutamine aitab sul aru saada, kas sa kipud ehk teatud tüüpi olukordi esimese hooga veidi kallutatult tõlgendama.

 Lae alla TÕLGENDUSTE MUUTMISE TÖÖLEHT