1.2. Eesti köögi areng: Saksa ehk Mõisaköök

Eesti aladel valitsejaks olnud baltisakslased sõid eestlastest põliselanike  sarnast toitu. Erinevus seisnes toiduainete paremas kvaliteedis ja piisavas kättesaadavuses.

Mõisnikud või õigemini nende soovide järgi mõisaköögis valmisttaud toidud on toonud eestlaste toidukommetesse rahvusvahelisi jooni. Kokakunsti pärlid jõudsid maarahvani Peterburi ja Stockholmi kaudu. Esimesed kokaraamatud kirjutati Eestis mõisnike ja linnasakste kokkade tarbeks. Esimene neist ilmus juba 1781. aastal. Tänapäeval eestlase sünnipäevalaual populaarne kartulisalat on samuti pärit mõisaköögist. 

Alljärgnevalt on toodud näited  mõisniku toidulaual leidunud roogadest (Ariko 2009):

Eelroad PearoadMagustoidud
Maksapasteet
Pohlasalat
Riisikasalat
Part tarretises
Mooritud klops
Hanepraad
Vasikarulaad
Lambapraad

Hapupiimazelee
šokolaadikook
Õunapuding
Mandlipätsikesed

Pildil: Mooritud klops
(Allikas: Ariko 2009)

 

Kuidas valmistada mõisaköögist pärit toitu - mooritud klops?

Mooritud klopsi valmistamine: * Lõika liha tükkideks, vasarda, raputa peale jahu ja soola. * Prae lihatükid võis mõlemalt poolt kiiresti pruuniks, pane potti. * Keeda praadimise jäägid panni küljest lahti, kalla potti, lisa nii palju vett, et kõik klopid oleks kaetud. * Pane potti ka riivleib, äädikas ning vein. Lisa soola ja pipart, kata pott kaanega ja moori klopsid valmis. Serveeri tirinast, kurna kaste ja kalla klopsidele. (Allikas: Ariko, S.M. 2009. Virtina kokaraamat - toidud Eesti mõisate köökidest)


Hea teada ehk külastussoovitus Eestis:
Toiduhuvilisel turistile, kes soovib mõisakööki proovida, tasub külastada Tartumaal asuvat Alatskivi lossirestorani.  Lossis mõisnikke enam ei ela, kuid restorani omanikud on menüüsse lisanud saksa ehk mõisaköögi roogasid. Huvilisele on need road menüüs ka märgistatud.

back forward