
Mõnikord tuleb teha eetilisi otsuseid, lähtudes pragmaatilistest kaalutlustest. Uurimisprojektide puhul tuleb keskenduda sellele, kuidas kõige paremini kaitsta uuringust osavõtjaid, aga samal ajal tagada ka mõttekas ja valiidne uuring. Selleks, et näha, kui raske on mõnikord eetikaküsimusi lahendada, uurige järgnevaid näiteid. Kujutlege, et olete eetikakomitee juht ja peate otsustama, kas lubada teostada alljärgnevates näidetes kirjeldatud projekte.
1. Keskkonnapsühholoog, istub rahvarohkes raamatukogus ning teeb detailseid kirjalikke märkmeid külastajate kohavaliku suhtes ruumis.
2. Keskkonnapsühholoog teeb videoülesvõtteid külastajate istumiskoha valikust raamatukogus. Videofilme säilitatakse määramata ajani ning külastajad ei tea, et neid filmiti.
3. Eksperimentaalpsühholoog ütleb üliõpilastele, et ta uurib nende arusaamist tekstist, kuid tegelikult registreerib nende vastamise kiirust, mitte aga arusaamist.
4. Sotsiaalpsühholoog uurib pealtnägija vahelesegamist alkoholipoes. Poe juhataja luba on olemas. Ühe kliendi nähes varastab eksperimentaator pudeli alkoholi, teine eksperimentaator läheneb kliendile ja küsib: "Kas te nägite, kuidas ta pudeli varastas?"
5. Sotsiaalpsühholoog kinnitab katsealuste (kelleks olid mehed) nõusolekul neile külge elektroodid. Katsealustele öeldakse, et elektroodid on ühendatud seadmega, mille skaalal nad näevad oma seksuaalse erutuse määra. Tegelikult reguleerib skaala näitu eksperimentaator. Katsealustele näidatakse slaide, millel on kujutatud alasti mehi ja naisi. Kui näidatakse meeste pilte, liigub skaala osuti kõrgele, pannes katsealuseid uskuma, et neil on varjatud homoseksuaalsed kalduvused.
Võimalikud vastused
Kasutatud kirjandus:
Elmes, David G.; Kantowitz, Barry H.; Roediger, Henry L. (2013). Psühholoogia uurimismeetodid. Tartu Ülikooli Kirjastus.