Soojuskiirgus

Soojuskiirgus on oma olemuselt sarnane valgusele, kuid see on silmale nähtamatu elektromagnetlaine -  infrapunakiirgus. Küll aga tajub inimene soojuskiirgust oma nahapinnaga: suvel rannas lebades või talvel ahjusuu ees istudes neeldub soojuskiirgus inimese nahas ja inimene tunnetab naha soojenemist.

Alloleval fotol on koer, kes on pildistatud infrapunakaameraga. Infrapunakaameraga näeb soojuskiirgust, mida koer kiirgab. Pildil olevad värvid tähistavad erinevaid temperatuure: pildil on temperatuuriskaala 18°C kuni 36°C. Kaamerapildilt on näha, et silmad ja kõrvad ja suu on koeral soojemad kehaosad, nina on aga külmem.

Koer infrapunakaameras (NASA/IPAC)

Infrapunakaamerat kasutatakse näiteks selleks, et avastada majaseinte ja katuste soojuslekkeid: see näitab ära need kohad, kust soojust kõige rohkem majast välja lekib.

Kõik kehad kiirgavad soojuskiirgust ehk infrapunakiirgust, isegi meie jaoks väga külmad kehad. Üks võimalus seda kiirgust näha, ongi kasutades infrapunakaamerat.

Soojuskiirgus (autor: Ly Sõõrd)

Vaata videoklippi: Infrapunakaamera demonstratsioon.

http://youtu.be/qD8DEm3PukI


Infrapunakiirguse abil on võimalik mõõta ka kehade temperatuuri: selleks on olemas infrapunatermomeetrid. Selle mõõteriista optiline süsteem laseb läbi infrapunase kiirguse ja koondab selle spetsiaalsele tundlikule vastuvõtjale (detektorile). Viimane muundab talle pealelangeva kiirguse intensiivsuse elektrivooluks, mille tulemus näidatakse mõõteriista tablool kiirgava keha temperatuurina. Infrapunatermomeetriga saab mõõta keha temperatuuri ilma objekti puudutamata. Lugem saadakse peaaegu hetkeliselt mõõteriista elektroonilisele tabloole.

***

Foto: NASA/IPAC, Wikipedia http://en.wikipedia.org/wiki/File:Infrared_dog.jpg