Scopus

Scopus AI

Scopus AI põhineb loomuliku keele töötlusel (ingl k natural language processing), mis tähendab, et märksõnade või Boole’i loogikaoperaatorite kasutamise asemel võib otsingukasti kirjutada küsimuse, väite või hüpoteesi loomulikus keeles. Tehisintellekt analüüsib esitatud päringut ning koostab vastuse Scopus andmebaasis leiduvate artiklite sisukokkuvõtete põhjal. Küsimusi võib esitada mitmes keeles, kuid vastused on alati inglise keeles. 

Tööriista kasutamiseks minge andmebaasi lehele ning valige otsingukasti peal olevalt ribalt Scopus AI.

SCOPUS AI asukoht kodulehel

Joonis 1. Scopus AI asukoht andmebaasis

Otsingu tegemiseks kirjutage oma küsimus otsingukasti. Parimate tulemuste saamiseks on oluline esitada selgeid ja detailseid küsimusi uuritava teema kohta. Mida täpsem on küsimus, seda lihtsam on tehisintellektil leida sobivaid artikleid. Otsingukasti all on paar näidet, kuidas küsimust koostada.

Joonis 2. Scopus AI otsingukast

Tulemuste lehel näete kokkuvõtet oma teemast (joonis 3), allikaid, mida kokkuvõtte tegemisel kasutati (joonis 4) ning kõige mõjukamaid artikleid antud teemal (joonis 5), st artikleid, mida on kõige rohkem tsiteeritud nende tööde seas, mida kokkuvõtte koostamiseks kasutati. Scopus kasutab kokkuvõtte tegemisel artikleid, mis on avaldatud alates 2013. aastast.

Joonis 3. Vastus esitatud küsimusele.

Kokkuvõtte lõpus on jätkamiseks erinevaid valikuid (joonis 6):

Expanded summary ehk laiendatud kokkuvõte (1) pakub põhjalikumat ja detailsemat vastust tehisarule esitatud küsimusele.

Concept map ehk mõistekaart (2) koostab teemakohastest märksõnadest visuaalse ülevaate, mida saate alla laadida.

Topic experts ehk teemaspetsialistid (3) annab ülevaate juhtivatest autoritest, kes sel teemal on kirjutanud. Välja on toodud teadlase lühitutvustus, teemakohaste artiklite arv, palju neile on viidatud ning teadlase h-indeks.

Emerging themes ehk esilekerkivad teemad (4) tutvustab teemakohaseid trende ja uusi teemasid, mida Scopus AI soovitab teiste kasutajate päringute põhjal.

Go deeper ehk mine sügavamale funktsioon (5) pakub edasisi küsimusi, mida tehisarult küsida võiks. Soovi korral võite ka ise järgmise küsimuse kirjutada.

Joonis 6. Edasised valikud

Harjutus. Otsge oma uurimisteemaga seotud materjale Scopus AI abil. Analüüsige leitud materjale. Kas saadud tulemused on teemakohased? Kas artiklite autorid on tuntud ja usaldusväärsed teadlased? Kas viited tunduvad kvaliteetsed? Kas mõistekaart aitab paremini mõista teema struktuuri ja olulisi suundi? Milliseid järeldusi saad teha oma otsingutulemuste põhjal? Kas Scopus AI oli abiks teemaga süvitsi minemisel või on vaja kasutada ka muid otsingustrateegiaid?

Accept Cookies