28.09 Scott Diel

Andrus Raudsepp: Kokkuvõte Scott Dieli loengust

Teisipäeval, 28. septembril käis Rahvusvaheliste Suhete Ringile loengut pidamas Ameerika ajakirjanik Scott Diel, kes rääkis teemal "Estonia's Relative Isolation on the World Stage".

Eestlased ei tohiks olla kurvad, kui keegi Eestist kuulnud pole. Paljud pole isegi Soomest kuulnud. Eesti ei peaks üritama olla keegi, kes ta ei ole, vaid olema endaga rahul nagu Tartu. Eesti on isoleeritud eriti just kvaliteetmeedia osas. Rahvusraamatukogus on näiteks rahvusvahelised ajakirjad alati kaks nädalat hiljaks jäänud. Enamik Eesti parimatest väljaannetest ei ole mitte eesti ega inglise keeles, vaid üllatuslikult vene keeles. Scott Diel on võrdlemisi hiljuti alustanud ERR Newsi, inglisekeelse Eesti uudisteportaali üks algatajatest. ERR Newsil on ligikaudu 4000 külastajat nädalas, mis teeb sellest Baltikumi loetuima inglisekeelsete uudisteportaali. Eesti ajakirjanduse üheks probleemiks on ka vähene rõhk allikate kinnitamisel – kui Diel küsis ühelt väljaande toimetuselt, kas ta saab LexisNexisest, äärmiselt mahukast andmebaasist, oma andmeid üle kontrollida, öeldi talle, et „Eesti ajakirjanikud nii kõrgelt ei lenda”. Üldlevinud probleem, mitte ainult Eestis, on arusaam, et Internet on piisavalt autoriteetne allikas, millele viidata.

Kuigi paljud ei pruugi Eestist kuulnud olla, rõhutas Diel siiski, et eestlased ei peaks oma arvamuste väljendamises piirduma ainult kohaliku meediaga – ka välismaised väljaanded ootavad eestlaste mõtteid. Kohati oleks kohalike hääl väga heaks tasakaalustajaks välismeedia kajastusele sellest, mis Eestis toimub. Eestikeelsete ajalehtede toimetused ootavad Dieli sõnul samuti lugejate kirju, eriti kui kiri on sisukas ja konstruktiivne.

Konspekteeris Andrus Raudsepp