23.02 Peeter Raudsik

23. veebruaril pidas loengu Peeter Raudsik teemal „Hõim, nafta, islam kuidas veresidemed määravad pärsia lahe riikde elu“. Peeter Raudsik on arabist ja ajakirjanik, muuseas õpib hetkel Kataris Doha Insituudis, mistõttu vahendab kohaliku poliitpilti kui ka lihtsalt elukorraldust harukordselt hästi.

Käsitletud teemad:
- Hõimluse mõiste
- Klassikaline: Ibn Khaldun
- Muutused: imperialism ja nafta
- Uus kord: hõimud, islam ja raha

Mis on hõimlus?
- Isapoolne vereliin
- Mitmetasandiline
- Algupäraselt beduiinid
- Araabia poolsaarel praegu umbes 400 hõimu
- Hõimude liidud.

Perekonna ühikutest on väga selge arusaam. Sugulussidemed on teada.
Hõimu kuulumine käib isa järgi. Abielud on tavaliselt hõimudevaheliste sidemete loomiseks. Nii toimib hõimudevaheliste liitude sõlmimine. Klassikaline hõimlus, ilmselt algas umbes 1500 aastat tagasi. Seda on uurinug Ibn Khaldun(1332-1406). Ta on kirjeldanud dünastiaid, nende langemist ja tekkimist.

Tähtsad mõisted:

asabia - grupitunne või meeskonnvaim
taghallub - ehk üleolek, jõud.
,,Kuninglik võim toetub üleolekule, mis omakorda toetub grupitundele, liites soovid ja südamed, see omakorda saab juhtuda ainult jumala abi ja tema religiooni ülistamisega. 

Khalduni dünastia tsükkel:
- Beduiinide elu kõrbes
- Linnastumine ja dünastia tekkimine
- Riigi laienemine ja hiilgeaeg
- Allakäik ja võitlus võimu pärast (kõrbest tulnud üllad ja karastunud mehed hakkavad armastama luksust ja raha lähevad kõlvatule teele muutuvad nõrgemaks, siis tuleb jälle kõrbest mõni uus tugev hõim ja võtab üle ja algab sama ring)
- Uus dünastia haarab võimu
See tsükkel kestis aastatuhandeid, kuid muutuse tõi Briti imperialism 19.sajandi keskpaigast, mil peatati piraatlus, orja- ja relvakaubandus.
„It is a basic principle in the Policy of His Majesty’s Government in the Middle East that these states must remain separate units, as far as possible under effective British control“

Brittide julgeolekugarantiid:
Muidugi Britid väitsid, et läksid sinna üllaste eesmärkidega, tegelikult muidugi omakasu eesmärkidel.
Et väidetavalt julgeolekut kaitsta hakaksid Britid välja andma julgeolekugarantiisid. Oli aeg kui allakäik oli alanud ja uus dünastia ei olnud tulnud. Sel ajal sekkusid Britid ja hakkasid allakäigutrepil olevatele dünastiatele julgeolekugarantiisid andma.Britid ka reaalsuses tagasid seda. Salamõrvad ja sõdadesse sekkumine.

Nafta avastamine:
Enne Brittide tulekut tegelesid inimesed vastavalt rannikul elavad kalastamise, piraatluse ja pärlipüüdmisega tegelevad inimesed. Teised, kõrbes elavad hõimud(rändhõimud) tegelesid maanteröövide, karjakasvatamise ja külade rüüstamisega. Brittide julgeolekugarantiid andsid lõpuks kindlustunde dünastiatele. Nafta avastamine andis rahalise julgeoleku. Lagunes vana ühiskond. Pärlipüüdimise asemel tuli nafta puurimine. Traditsiooniline eluvorm muutus ja lagunes.
Nafta veelkord kindlustas valitsevate perekondade võimu. + rändhõimud muutusid paikseks.
Alates nafta avastamisest on väga väga kiiresti tulnud raha nendesse riikidesse.

Filmisoovitus:
David Holden, Farewell Arabia (1968) hea dokumentaalfilm.

Uus kord:
- Perekonna autokraatia.
- Tsentraliseeritud võim
- Valitsevate perekondade keskne roll
- Ametlik: valitsus, riigifirmad jne
- Mitteametlik: kontaktid, mõju, finantsid jne.
Iga tuhande riigielaniku kohta on üks Saudi kuningliku perekonna liige.
Väga suur perekond. Kontaktide müümine raha eest on väga levinud.
anizza hõimu side, (Saudi Araabia, Bahrein ja Kuveit) hõimud on seotud, tihti abiellutakse omavahel. Peretülid võivad viia ka riigipöördeni. Perekonna siseselt võivad tulla võimuvõitlused. 

Uus kord, politiseeritud hõimud:
- Politiseeritud asabia
- Kliendi-patrooni suhted
- Hõimud toetavad stabiilsust
- Hõimude väljakutse
Ka kohaliku taseme valimised toimuvad hõimude järgi ja hõimud hoiavad kokku. Kõigil suurematel hõimudel on lausa oma Twitteri kontod. 

Religiooni roll:
- Religioon vs hõimlus
- Usujuhtide ja hõimude tasakaalustamine
- Sekti- ja hõimukuuluvus
"The saudi king has become the only formal link between the religious bureucracy and the rest of the system’’ (Hertsog, Princes and Brokers) 

Religioon ja rahvuslik identiteet
,,Ei ole midagi üllatavat safaviidide (pärslaste) juutide ja kristlaste ühises liidus moslemite vastu, mida ajalugu on pidanud varemgi tunnistama. Ent on üllatav, kuidas sellest tõsiasjast arusaamine võttis praeguse ajani nii kaua aega.’’ (S’aud Al-Sharim, 2016)
Uus kord: identiteedi kriis ja hõimlus
- Rahvusliku identiteedi puudumine
- Hõimude pikk ajalugu
- Immigratsioon tugevdab hõimlust
- Võim soosib hõimlust
Rahvusliku identiteedi puudumine on probleemiks. Palju on sisserändajaid. Ei identifitseeri end Saudina kui ei kuulu mingisse Saudi perekonda. Ka rahvuspäev ei ole seotud rahvusega vaid valitseva hõimu võimu haaramisega. Valitsevad hõimud kasutavad hõimlust ära ja püüavad seda rahvuslikuks identiteediks pöörata.

Järeldused: 
- Hõimud on aina enam valitsevate perekondade mõjuväljas.
- Hõimud takistavad kodanikuühiskonna teket ja kinnistavad autokraatiat.
- Hõimud on huvitatud stabiilsusest ja status quo hoidmisest.
- Rahvusliku identiteedi puudumise taustal hõimlus kasvab.

,,Whoever believes that the spread of education and the mass media in the long run weakens tribal, sectarian or local geographic allegiances is mistaken, since the opposite is true. The spread od education in the Gulf and Arab countries leads to their becoming more firmly and deeply rooted in what we may call the tribal consciousness’’(1990)

Hõimu identiteet on ka tavaliste inimeste jaoks olulilne. Kui on hõim, mis ei ole väga heal positsioonil kuidas ta saab oma mainet parandada. Teise hõimu soosing saab aidata selles olukorras. Valitseva perekonna soosingu võitmine on omaette võitlus.  Hõilmus kehtib väga paljudes lähedalasuvates Araabia riikides. Hõimu kuuluvus tuleb nimest välja. Kui nafta ja suured rahad otsa lõpevad, siis on paar võimalust kuidas võimu hoida üks on vägivalla abil oma võim kindlustada, teine võimalus on pool-demokraatlik lahendus. 

Konspekteeris Kristen Aigro