22.09 Helga Kalm

22. septembril andis RSR-s sügissemestri avaloengu Rahvusvahelises Kaitseuuringute Keskuses töötav nooremteadur Helga Kalm, kes arutles teemal "Süüria kriis ja rahvusvahelised huvid - minevikust, olevikust ja tulevikust". Helga Kalm on omandanud bakalaureusekraadi Tartu Ülikoolis, õppinud Lyonis Sciences Po instituudis ja Hiinas Renmini ülikoolis ning Georgetowni ja Praha Karli ülikooli ühisprogrammis. Lisaks läbinud magistriõpingud Bolognas ja Washingtonis Johns Hopkinsi ülikoolis rahvusvaheliste uuringute koolis (The Johns Hopkins University School of Advanced International Studies) rahvusvahelistes suhetes ja rahvusvahelises majanduses. Õpinguis keskendus ta rahvusvahelisele konfliktihaldamisele ning tegi välitöid Filipiinidel Mindanao saarel. RKK-s on Helga Kalmi uurimisvaldkonnaks Lähis-Ida ja Aafrika.

Süüria kriis nagu paljud Araabia kevadega seotud kriisid, algas majanduslikel põhjustel. Riigis toimusid suured põud, mistõttu harimiseks ei olnud enam maad ja  inimesed kolisid linnadesse. Kui tavaliselt on üks suur sündmus, mis algatab revolutsiooni, siis Süürias oli selleks üks juhtum, kus koolipoisid kirjutasid režiimivastaseid sõnumeid graffitina kooliseinale. Erinevalt varasemalt toimunud taolistest juhtumitest eristas tol korral järgnenud tegevus – neid samu poisse piinati Assadi režiimi poolt. Taoline ülemäärane vägivald režiimi poolt julgustas revolutsioonilist käitumist. Kõik eskaleerus selles, et hakati Assadi vastu mässama ning need levisid üle riigi ja tekkisid erinevad osapooled, kes tahtsid võimu saada. Konfliktile aitas kaasa alguses välisriikide poolne rahastamine ning erinevad rühmitused pidid rahastamise saamise nimel võitlema ning teatud “ülesandeid täitma”. Nendeks riikideks olid Saudi Araabia või Qatar.

Põhjus, miks Tuneesias oli Araabia Kevad edukas ning Süürias mitte, seisnes selles, et viimases olid küll erinevad organisatsioonid, kui suur katuseorganisatsioon puudus. Samuti olid ühiskonnas vajaka loomulikud liidrid, kes räägiksid demokraatiast või propageeriksid seda. Ametiühingute moodustamine oli keelatud, kogu võim oli Assadi ning tema perekonna käes. Hetke seisu vaadates pole juhtpositsiooni otseselt kellelgi. Assadi režiimi põhirõhk läheb kohalike mässajate vastu võitlemisele. Kohalikud jõud on kõige võimsamad lõunapiirkonnas. Seal on enamvähem tasakaal olemas, tsiviilelanike tapab vaid Assad.

Mässajate gruppide valdav osa kindralitest on kas Tuneesiast või Põhja-Aafrikast pärit, enamik kindralitest ka Islamiriigis on välismaalastest (Austraaliast või Inglismaalt). Islamiriigis on võimustruktuur on väga kindlatele taladele üles ehitatud ning seetõttu ka tugeva kontrolli all. Kohalike seas on ISIS populaarsust kogunud, sest ta võimaldab tasuta majutust, pakub finantsabi. Levib arusaam, et “kõik on olemas”, “kõike saab”, inimesed, kes on sõjast väsinud naudivad seda rahu ja toetust. Kuigi ainuke koht, kus ISIS reaalselt funktsioneerib riigina on Raqqa linn – seal ongi ehk hea, kuid mujal mitte. ISISe puhul tuleb ka seda mõista, et Islamiriigi kalifaat ei ole vaid kristlaste vastane rühmitus. See on kõigi uskmatute vastane rühmitus ehk tapetakse näiteks sunniitegi.

Kurdid on võrdlemisi edukalt suutnud tänu rahvusvahelisele toetusele vastupanu Islamiriigile avaldada. Türgi on mures, et tekib ühine Kurdistani riik/ühine Kurdi enklaav. Türgi on kaasa aidanud ka Islamiriigi tekkele. Sealt kaudu on Süüria naftat müüdud välja ning Türgi kaudu käib ISISe võrgustiku loomine. Seega Türgil on suur vastutus -  lubavad sekkumist aga sisuliselt pole lillegi liigutanud. Teised naaberriigid Süürial on vähe eeskujulikumad. Jordaania nt on siinses kriisis tublisti käitunud, akiitvselt tegutsevad, ehitasid eraldi põgenike linna jne. Iraan on see, kes toetab rahaliselt kõige rohkem Damaskust, toetab Hezbollah tegevust. Nende jaoks on oluline, et säiliks Assadi ning šiiitide režiim.

Venemaa, kes toetab Assadi režiimi, on müünud Assadile relvi, sõjatanke jne. Venemaa tahab oma võimu Süürias suurendada. Tahavad säilitada ka sadamat Süürias, mis on ainukene sadam väljaspool endise Nõukogude Liidu piire, nende jaoks oluline sadamapunkt. Euroopa riigid kannatavad ehk kõige rohkem kogu kriisis, sest peavad vastu võtma sõjapõgenikke. Ühine poliitika Euroopal puudub, mistõttu tuleb tunnistada, et Euroopa on suht võimetu olnud siiani.

USA ei taha sekkuda, suurim asi mida tehtud: keemiarelvade ära toomine, mis saavutati ka suuresti tänu Venemaale. Ameerika Lähis-Ida poliitika on täiesti läbikukkunud viimasel ajal, nad kulutavad treeningutele jne kõige rohkem, panustavad tohutult ressursse aga for nothing.

Laheriigid on siiski need, kes rahaliselt toetavad enim, Saudi Araabia ja Qatar võistlevad kumb on võimsam, kumb rohkem raha kellele suudab anda. Kas Laheriigid võiksid ise põgenikke vastu võtta? Põhjus seisneb selles, et paljudes Pärsia lahe riikides on aga põliselanikud vähemuses, mistõttu on problemaatiline sõjapõgenikke juurde võtta. Tegelikult, et soovi ka Süüria põgenikud ise minna Saudi Araabiasse või Qatari, sest et sealne režiim on võrdlemisi sarnane sellega, mida nad kardavad.

Tulevik: häid stsenaariumeid ei ole. Kust võtta liidrid? 21. sajandi konflikti tunnus on see, et ei ole lahendust, sest ei ole inimesi võtta, kes seda lahendaksid.  USA “käes on pall” ning tuleb tunnistada, et tegelikkuses ei saa rääkida olukorrast ilma Assadita.  Süüria konflikt on hea näide sellest, kuidas magati maha hea võimalus rahulikuks lahenduseks. Läbirääkimised Türgiga on olulised, Islamiriik saab peamiselt oma relvad ja muud ressurssid läbi Türgi. Ei ole suudetud ära otsustada, kumb on hullem, kas Assad või Islamiriik. Kohalike seas on Assad vaenlane number üks, Islamiriik on halb, kuid Assad on veel halvem.

Kartus, et Islamiriigi spioonid/sõdurid on koos sõjapõgenikega Euroopasse imbunud.

Islamiriik ei saada oma spioone või sõdureid ära. Need eurooplased, kes on värvatud Islamiriigi heaks töötama lähevad kahurilihaks, eurooplasi ei usaldata. Siia[Euroopasse] neid ei saadeta, Islamiriik ei raatsiks saata oma master minde paadile, mis võib ära uppuda. Põhirõhk läheb terriotooriumi laiendamisele Süürias ja Iraagis, mitte “euroopa vallutamisele” vms.

Kuidas kriisi läbi Assadi saaks laheneda?

Läbi Assadi saaks võib-olla nii, et nüüd veel 5aastat on Aasad võimul ja siis toimuvad valimised, tekitada mingisugune astmeline protsess. Assadi kaasata läbirääkimistele. Mitte Assad uuesti võimule, vaid kuidagi läbi Assadi leida lahendust. Ükski riik ei taha saata enda mehi kahurilihaks sinna vastuvõitlemaks, ei Euroopa riik, ei Araabia riik ega ka Lähis-Ida riik.

Euroopa Liit ei ole konflikti lahendamiseks mitte midagi sisuliselt tehtud, nagu ka Türgi ohjeldamiseks. Assad ei võitle ka Islamiriigi vastu, liiga suur tükk tema jaoks, võitleb vaid väikeste mässajate/mässu gruppide vastu. Putini suureks mureks on see, et Gadaffi tapmine oli tohutult vägivaldne ja robustne, seetõttu kardab, et temal on sarnane saatus, ei soovi, et sarnane diktaatorite tapmise trend tekiks maailmas.

ISISe edasitungi on mõneti piiratud, Iraagis on näiteks tagasi tõmmanud. Mingites piirkondades on pommitamisega edusamme saavutatud, mingites piirkondades läbikukkunud. Ameerika vastasuse tunne on Iraagis tohutult suur. Iraani nähakse isegi positiivsemas valguses. Islamiriigi idee on konfliktidele üles ehitatud. Idee on pidev rüüstamine ja kalifaadi laiendamine. Kokkulepet Assadiga nad ei näe, laienemisel piiri ei näe. Eufooriale ülesehitatud režiim, ei ole lihtsalt autoritaarne. Kui võitluse osa ära kaoks siis kukuks režiim üsna kiiresti kokku.


Konspekteeris Kristi-Maria Nurm

 

On 28th November, the guest lecturer in RSR was Marina Kaljurand who gave lecture on “Cyber Security – challenges and potential responses”. She has served as the Ambassador of Estonia to USA, Mexico, Russia, Kazahstan and Israel. She has also been the Minister of Foreign Affairs of Estonia. Currently, she is a Chair of the Global Commission on the Stability of Cyberspace.

First time when Marina Kaljurand learned about cyber security was in 2007 when Estonia was under politically motivated cyberattacks. Back then she was an Estonian ambassador to Russia and she had to explain what is happening in Estonia – DDoS-attacks. It was important to talk about this because cyber does not have borders and in this field, cooperation is necessary. She said that states are not allowed to take any illegal actions and according to international law they must stop every illegal action that is transiting their country. It was known back then that cyberattacks came from Russian territory – Estonia had all the legal instruments in place, but the will was missing (there was a cooperation between allies but not with Russia).

In year of Snowden’s disclosure, Kaljurand was posted to the US. She said that the US changed a lot during these times and question of trust was the most important. Estonia was the first country to have a bilateral agreement in cyber security with the US and it was used as a hook to bring Obama to Tallinn (he came later, though). For Estonian diplomats, it is very important to represent our country because usually nobody cares about us and many even do not know (still think that we are part of the USSR). That was the reason we had to find our niche – which is cyber (e-lifestyle, cyber security) – and now it opens the doors and starts the conversations.

Currently there are 84 global bodies dealing with cyber security. Marina Kaljurand is the Chair of the Global Commission on the Stability of Cyberspace. At first, they were hesitating to include Russian and Chinese experts but as it is a global commission, they need people from different countries. They also have Jeff Moss and Joseph Nye, also human rights activists, and civil society experts. Commission is a multistakeholder. Governments need to cooperate in order to be successful because there are a lot of actors in cyber area. There is an ideological division in between of how the ICT is seen – one side (especially the West) sees it beneficial (lets do it!) and another (i.e. Russia and China) side sees the use of the ICT as interfering (colour revolutions, influencing internal politics). It is difficult to cooperate between two divisions.

Cyber is not only for IT geeks, there are so many fields – diplomacy, international affairs, law, etc. For Kaljurand, cyber security is about stability, it is an open, secure, stable, and accessible Internet. 65% of people are not online yet, they are to join us and we need to have stable and secure Internet. She said that we have to raise the awareness to countries who have no idea what is happening in cyber field. Thus, although she had no idea what all the 84 bodies are doing, she was happy that there are so many of them who are raising the awareness.

In 2013, it was decided by the UN GGE that international law applies to cyber space. The question is about how (jurisdiction and sovereignty). When is the sovereignty of a state violated (for example, in case of malware or when somebody really dies because of a cyber-attack?) UN is the only global organization, but it is from the 1940s. UN will never agree on everything, thus we need a division of like-minded states who have the same understanding and norms on how to behave in cyber space. For example, norm is that it is not okay to attack financial institutions during the peace time. Every country should be interested in having common norms, but it is not possible to agree because of the ideological divisions. If UN cannot work on that, then a group of likeminded countries can. Other bodies are the EU and NATO and both have its roles, for example, cyber is the 5th domain of operations (in addition to air, space, land, maritime). There is a NATO Centre of Excellence in Tallinn. The aim of cyber stability is to avoid misunderstandings (confidence building is getting people together, OECD is doing an excellent work there).

Kaljurand also spoke about Estonia’s e-voting. She used Hack the Pentagon – hackers were asked to hack a system to find vulnerabilities – example and she wants to do the same in Estonia with e-voting. She believes that we have a good system but there is so much criticism from abroad and we need a PR-event - Hack Estonian e-voting. We need international hackers for that. Government is not ready yet but she is still convincing it. We need to face challenges but not to step back. It may happen that people perceive it as negative PR (hackers are hacking Estonia) but we need to explain a lot what are we doing and why. We were lucky to have an ID-crisis in 2017 because we started to feel ourselves too comfortable.

What is the future of UN GGE? Has it failed because in the last meeting the participating countries did not reach a consensus?

Internet of Things, terrorism, international law, norms, confidence building measures, capacity building – GGE is looking these five fields. GGE was supposed to write a report (goal was not to go back from what was agreed two years earlier). Kaljurand does not think that coming years show a will of agreeing on something, she said that coming years will be for educating.

She also said that we need to start asking something for return. For example, if some country wants assistance in e-taxation, then it must make a political statement (international law applies to cyber space or a statement about human rights). If a country is not willing to make a statement, then it should ask for an assistance from some other country.

How to deal with Russia and China?

She has no answer to that. Balkanization of Internet (different countries have different Internets). She does not see that we could find common ground with China or Russia because of the big ideological differences. It may happen that states reach the point where they agree that cyberattacks are not okay. 2007 nobody died, it was just humiliating. All the cyberattacks have been kind of mild but if cyber 9/11 happens then the world would come together, and states would have more will and intentions to agree on some rules. It is a grey zone if you do not have rules. People get to together usually when something bad happens, it has not happened with cyber yet.

Tech-people can do attribution, but it has a political dimension as well, as it depends on the politicians (do they have the courage to say it out or not). She referred to former Minister of Defence Jaak Aaviksoo who said that we did reasonable attribution and our conclusion is that when somebody does everything like a dog then most probably it is a dog. Attribution is a political question and increasingly states should say that they were attacked by this or that country.

You can buy cyber weapons from the black market but it’s too primitive. It will change with Artificial Intelligence (AI) and internet of things, it will be cheaper for terrorists. So far it has not been used. KRATT – Estonian law on AI (obligations, responsibilities). Finland, company who has AI in its board, EE-FIN are competing on who will have the law first.

Why are there so many diplomatic efforts (84)?

She does not know what all of them are doing. On the one side, it is good that so many institutions are discussing cyber security. 2004 or 2007 nobody was discussing cyber but today everybody is discussing it. Her commission tries to look at what others are doing. It is good to have so many even if they duplicate. It is important to discuss and educate people.

Cyber security is connected to open internet. Are the EU and US values the same if something goes south?

US is very vocal about open internet, freedom of the Internet. They are strong supporters of human rights online and open internet. There are differences how countries see intelligence etc but basically, we are on the same side. We may disagree on small things, but we share the same principles and understanding.

Could you elaborate more on EU’s role (EU diplomacy toolbox) concerning cyber security?

Cyber diplomacy toolbox – if something happens how do we react. International law allows retaliation. We have regulations. What are the measures in case of cyberattack against a member state? All the rules apply to cyber security (political statements, sanctions etc). The same as the EU has done in the case of Crimea. In the EU it is easier than in NATO. In NATO, there is no mechanism of what to do in case of an attack.

However, there is a problem with the EU and overregulation - EU is very happy when it can regulate something. EU is not a single market, with cyber it is more complicated, there are more regulations. Some regulations are needed because you need to have some frames. You have to know what is allowed and what is not. It is difficult to find a balance.

How Is the cooperation with industries?

Estonia is cooperating pretty well with the industries. All industries (Microsoft, Facebook) complained that governments were not cooperating enough. Industries have ideas. States will not give away authority on retaliation, attribution etc. It is about attitudes (I know how to do my job!). Governments are starting to understand that they can’t do anything without industries. In the end, they have IT-nerds, governments cannot afford them. Hackers are going to school and teach cyber hygiene to students. Teachers were negative until they started to cooperate with the policemen. She said that hackers despite their image are not bad guys.

How much is Estonia an ideal case? How to implement it to other countries?

Estonia is doing well. Other countries need to find what is suitable to them. They don’t need to copy; every country (state) can find something what is interesting to them. Estonia needs to introduce what we are doing and urge others to find what is interesting to them. You can always do the same thing but with going around the corner.

Konspekteeris Kert Ajamaa