22.03 Sergei Stadnikov

Ranno Koorep: Kokkuvõte Sergei Stadnikovi loengust

Teisipäeval, 22. märtsil käis Rahvusvaheliste Suhete Ringile loengut pidamas egüptoloog Sergei Stadnikov, kes rääkis teemal "Egiptuse poliitilise ajaloo ülevaade viimase 200 aasta jooksul".

Kui egüptoloogia tegeleb traditsiooniliselt Vana-Egiptuse ajaloo, keele ja kultuuri uurimisega, siis Sergei Stadnikovi huvi Egiptuse riigi vastu on veelgi laiem. Omal ajal on Stadnikov osalenud ka RSRi tegemistes.

Egiptuse ajaloos võib eristada kolm suuremat perioodi: klassikaline ajastu, hellenistlik Rooma ajastu ning islami-araabia kõrgkultuuri tsivilisatsioon.

1789.aasta juunis algas kuulus Egiptuse ekspeditsioon, mis kestis 1801. aastani. Prantsusmaa poolt korraldatud ekspeditsioonis osales kuni 48 000 inimest koos Napoleoni vägedega. Kaasatud oli ka 165 teadlast. Peamiseks eesmärgiks oli ennekõike Egiptuse hõivamine. Ka praegu on prantslaste osalus Lähis-Ida sündmustes sellest mõjutatud ja jätkub islamimaade moderniseerumine. Geopoliitilistel ja sõjalistel põhjustel olid prantslased sunnitud lõpuks lahkuma. Järgnevalt muutus Egiptuse pinnal oluliseks Türgi-Inglismaa rivaliteet. Kerkis esile Muhammad Ali kui suurim moslemi valitseja tänapäevani.

Egiptuse ala on maailma ajaloos pidevalt tähtis olnud. Suessi kanalit võib pidada geopoliitiseks väga tähtsaks sümboliks. Suessi kanali ehitusel kaotas elu 20-30 tuhat inimest. 1869 toimus esimene läbisõit. Praegu on kanal Egiptuse riigi omadusues. 1956. aastal kanal riigistati eesmärgiga tollimaksust rikastuda.

1956 sügisel toimus Inglismaa, Prantsusmaa ja Iisraeli rünnak Suessi kanalile, millele oli vastu Nõukogude Liit. Egiptus sai teenimatu võidu, sest oli juba kaotamas.

Egiptuse pidevalt suurenenud rahvaarv on kaasa toonud paratamatuse konfliktide tekkeks. Plaan Nasseri tehisjärvega ja Niiluse oru üleujutamine elamiskõlbuliku Egiptuse laiendamiseks on endaga kaasa toonud probleemi piirkonnas aastasadu elanud inimeste ümberasustamisega. Nasseri tehisjärv on strateegiliselt väga oluline kui suur magevee reservuaar. Potentsiaalne sõjalise konflkti allikas.

Egiptus on üks vanimaid paikse põlluharimise piirkondi maailmas. Praegu on suur transiitmaa. Suessi kanalil on olulisus/kaubanduslik tähendus (mis on küll veidi langenud). lisaks Kairo lennujaam kui oluline sõlmpunkt ühenduses Aafrikaga. Egiptus on ka arvestatav puuvilla eksportija ja keskmine nafta eksportöör, kuid elanikke on palju ja raiskamine suur. Kasutegur küllaltki väike. Ekspordiks jääb liiga vähe, see katab oma vajadused. Parimad võimalused gaasi ja turismiga. 20% Egiptuse majandusest lasub turismil.

Praegu iseloomstab Egiptust ka kiire moderniseerimine, mis toimub ülalt alla ja on tihti küllaltki vägivaldne. Egiptus on sõltuvuses välisinvesteeringutest, mis sai alguse juba Suessi kanali ehitamisest. Makse- ja kaubanduspuudujääk on 15-20 mld dollarit. Ameerika annab sõjalist abi ja nisu. Majanduslikult ja poliitiliselt võib Egiptust pidada haavatud linnuks, kes tahab lennata, aga ei saa. Vana-Egipuse rahvas on kaotanud oma keele ja kultuurilise identiteedi, on sulanenud araablastega – paralleel iirlastega. Demograafiline kollaps. Tavainimeste investeering vanadusse Egiptuses on peamiselt lapsed.

Konspekteeris Ranno Koorep