2018 kevad Valgas/Valkas

“Together we are power!” - Vents Armands Krauklis, Valka linnapea.

Pikkamisi piieldud, kaua kaedud retk Valgamaale algas Tartu raudteejaamast 23. märtsi hommikupoolikul. Kesk kevadsemestri kärmekäigulist õppetempot oli piirilinna uudistama kogunenud kahe käe sõrmede jagu väikeringlasi. Päike peegeldus reisisellide silmist ning läikivoranžilt rongilt. Siht silme ees selgem kui seebivesi tarvitses vaid rongile istuda ning Valgasse veereda. Liivimaa uhkeima militaarfestivali kodu valiti välja sarjast “Külastame Eesti väikelinnu, mis on piiri ääres ehk peaaegu välismaal.”, järgnedes Narvale.

Rongi rataste ragisemise saatel silmitseti aknaist mööduvaid külasid ja asulaid. Mõne kohta neist teadsid väikeringlased omajagu lugusid rääkida, kas sellest, kui jõukas küla on või kes kus sündinud on. Igatahes, rong veeres vaksali ette ning väikeringlased, rabatuna piirlinna suurejoonelisest rongijaamast, astusid seljakotte turjale hüpitades porgandikarva vagunilt maha ja seadsid sammud Valga vallavalitsuse poole. Siinkirjutaja, sünnipärase valgalasena, juhtis seltskonda tuhmis teadmatuses Valga Maavalitsuse poole. Teele jäi Doonau pood, kust leiti pirukas või kaks, et vallavalitsuses nälga ei peaks tunnistama. Promeneerinud reipal sammul läbi väikelinna jõudsid ringlased Maavalitsuse hoonesse. Lähemal uurimisel selgus, et vallavalitsus tõesti seal ei asunud ning reisilised olid sunnitud sammud ümber seadma. Tõsiasi, et Valga on väike linn, päästis päeva, sest vallavalitsusse jõuti õigeaegselt. Väikeringlasi võtsid vastu valla välisprojektide juht Marika Post koos asevallavanemate Enno Kase, Jüri Konradi ja Viktor Mägiga. Kohtumise jooksul liitus ka sünnitusosakonna arutelult naasnud vallavanem Margus Lepik. Arutati Valga/Valka ajalugu, fakti, kuidas üldse on üks linn nõnda kahe riigi vahel jagatud, linna demograafilisi näitajaid, sünnitusosakonna vajadust ja Valga ambitsioone. Kokkuvõtlikult tasub nentida, et vallavalitsuses võeti väikeringlased äärmiselt soojalt vastu.


Saanud siseinfot kohalike söögikohtade osas matkasid seltsilised üle piiri einestamaks Valka väljapeetuimas buffet’s, Jumises. Selgus, et lisaks odavale vedelale leivale pakuvad lõunanaabrid ka kõhutäidet tükkmaad madalama hinna eest. Kõhu täitnud, siirdusid väikese ringi liikmed Valka linnavalitsusse. Teel imetleti punase katusega tibukollast 19. sajandil rajatud, kuid hiljuti renoveeritud kultuurimaja. Valka linnavalitsuses kohtuti linnapea Vents Armands Krauklisega. Linnapea tutvustas Valka ajalugu, majanduslikke võimalusi, tihket kultuurilist külge ning naljatles ohtralt. Taaskordse südantsoojendava kohtumise järel kõmpisid väikeringlased Valka linna avastama. Linnapea oli osutanud nõukogudeaegsele raketibaasile linnavalitsuse läheduses, mida uudishimulikud seltsilised kibedasti kaema kippusid.

Raketid vaadatud, seati sammud Valga Viljandi-poolses otsas asuva hosteli suunas. Retk sinna kujunes oodatust pikemaks, sest ringlaste hulgas oli levinud arvamus, et Valga võiks justkui peopessa mahutada. Kui kohale jõuti, seoti sõnad maja haldava vanema daamiga ja pargiti end kunagise ööklubi teisele korrusele. Veel enne õhtut jõudis piirilinna järgmine punt väikeringlasi, kes päeval olid olnud liialt kohusetundlikud, et õpingutest loobuda. Üheskoos muljetati nii hostelis kui linna popimas lokaalis, Voorimehe pubis, mida väisas ka naaberlinnast Tõrvast pärit kantribänd. Õhtu lõpuks turgutati meelt ja kere jalutuskäiguga läbi ööpimeda kaksiklinna.

Väljaasõidu teise päeva hommikusöök haarati Valka teisest buffet’st, Jumisega konkureerivast Rosast. Sealnegi kõhutäis oli küllaldane ja kodune. Päevaks valmis, asusid väikeringlased teele piki Pedeli jõe vastvalminud promenaadi Valga militaarteemapargi poole. Et kõndimisest pisuke paus teha, otsustasid reisisellid järele proovida mänguväljakul asuva ahviraudtee. Selle sõidukorda seadmisega sättimisega kulus küll aega, kuid aeg polnud ringlastele defitsiit. Saanud emotsioonivõrra rikkamaks, sammuti taas teemapargi suunas. Iga-aastast militaarfestivali MILFEST korraldavas teemapargis tutvustati väikeringlastele Eesti kaitsejõudude ajalugu ja tegevusulatust rõhuasetusega piirivalvel (piirilinnale kohaselt) ning kohalikul ajalool. Teemapargi hoovis loeti üle mitu ratast on Vene Föderatsiooni soomustransportööril BTR-80. Pärast militaarset valgustumist sundis aeg ringlasi vaksali poole vaatama. Sinna ka mindi, kuid kiirelt põikas muist reisiseltskonnast veel läbi poest Doonau, et rongisõit libedamalt kulgeks.

Kokkuvõttes võib tõdeda, et kaks valgus- ning kõndimisküllast päeva piirlinnas veetnud väikeringlased said kilogrammivõrra targemaks nii vallatasandi juhtimises kui ka kultuurilise väärtusega kogemuse võrra rikkamaks äärelinnas elamise osas.

Reisikirja kirjutas reisisell Fred Gregor Rahuoja.