2015 sügis Narvas

Reisil osalejad Peeter Pals, Stina Aava, Kristen Aigro, Kaarel Kullamaa, Siim Juht, Jüri Käosaar, Karl-Gustav Kallasmaa, Henrik Mägi, Johannes Voltri, Heliis Nemsitsveridze, Johanna Maarja Tiik, Kristin Saar, Mattias Varem, Randon Värsi

Näib, et RSRi tublidel liikmetel ei saanud ühest suurest Brüsseli reisist sügissemestril isu täis, mistõttu tundus üks meeldiv kahepäevane reis Narva igati paslik. Tegemist on ikkagi suuruselt Eesti kolmanda linnaga. Sellegi poolest satutakse sinna paljude RSRi liikmete poolt kaunis harva, mida oli meie orienteerumisoskusest Eesti sügispealinnas selgelt näha. Idee, väisata Eesti idapoolseimat linna, sai alguse mõttest, panna värskelt sügisel liitunud liikmed väljakutse ette korraldada sinna väljasõit.

Reede 4.12

Sombusest ilmast hoolimata ilmusid kõik õigeaegselt rõõmsa seiklushimulise tujuga 4. detsembril Tartu bussijaama… välja arvatud reisigrupi juht, seltsimees Pals, kes hõljus ikka magusas unemaailmas. Tema koha sai endale bussis Kristen ning Peeter oli sunnitud pärastpoole Facebook'ist leitud transpordiga järele tulema. Bussist väljudes suunasime oma sammud ööbimispaika, milleks oli Narva kolledži ühiselamu. Väga soodsate hindadega toad olid vägagi paslikud tudengitele. Natukene segadust põhjustas alguses mõndade tubade suurus, sest ette oli nähtud, et vähemalt kaks inimest saavad ühte tuppa, kuid paaril korral ootas ees vaid üks voodi. Paar häbelikku hetke hiljem ning poisid olid uue toa kahe voodiga endale muretsenud. Palju aega ühikaga tutvumiseks ei jäänud, sest ajakava pressis peale ning lõpuks jõuti kohtumisele Narva linnasekretäri Ants Liimetsaga. Algselt pidi see olema tavaline ettekanne Narva ajaloost, demograafiast, tööstusest jne, kuid üsna kiiresti muutus see väga muhedaks ja elavaks. Lõpuks toimus ka vabamas vormis vestlus ning linnasekretär rääkis üle aja. Pärast küsimusi uurisime, kus oleks tore koht Narva ööeluga tutvumiseks. Vastuseks soovitati meil hoopis hoiduda paigast nimega Tabletka. Selge!

Seejärel suundusime TÜ Narva kolledžisse, kus tutvusime terve õppehoonega. Nii sise- kui ka välisdisaini poolest äärmiselt muljetavaldav hoone tekitas nii mõneski soovi sinna kauemaks jääda, sest vaadata oli palju. Äärepealt oleksime jõudnud auditooriumis toimuvale Sven Sesteri ettekandele, kuid kahjuks palnud me sellega arvestanud ning jäime liiga hiljaks. Saime teada, et kolledž proovib võimalikult tihti leida poliitikuid ning muid avaliku elu tegelasi, et TÜ Narva filiaali haridusmaastikul tähtsamale kohale tõsta. Oli uskumatu tegelikult, kui vähe on paljudele eestlastele teada kolledži kohta ning meiegi polnud erandiks. Peamiselt esitasimegi elementaarseid küsimusi üliõpilaste koguarvu kohta Narvas või mida üldse seal õppida saab. Ekskursiooni lõpuosas uurisime, kas on mingit paika, kus Narvas tudengid meelsasti aega veedavad. Seekord saime isegi paar nime, kuid Tabletkasse ei soovitatud seekordki minna.

Kuigi juba kolledži kohvikus saime nälgivaid kõhte täita, ei olnud meie isu otsas. Suure hurraaga suundusime meeldivasse pubisse Moderna. Hinnad olid samad, mis Tartu pubideski ning üleüldse olime Narvas meeldivalt üllatunud – paljud ootasid venepärasemat linna, aga kui välja arvata pidev vene keele kasutus igapäevasuhtluses, siis pidid paljud eksima. Sildid ja plakatid olid peaaegu ainult eesti keeles; venekeelne tõlge esines ka sagedasti, aga vaevumärgatavalt. Ühiselamus kuulsime peamiselt eesti keelt ning kolledžis oli samamoodi. Kui kõht täis ja tuju hea, siis suundusime poodi ning tagasi ühikasse. Seal saime äärmiselt meeldiva üllatuse osaliseks, kui austatud vilistlane Jüri Käosaar oli võtnud vaevaks oma õpetajatöö kõrvalt Kiviõlist meiega liituda. Lõpuks, kui kõik inimesed olid kogunenud ühte tuppa, jätkus juttu paariks tunniks. Pärast naeru ning meeldivate emotsioonide vahetamist asuti teele, et avastada Narva ööelu. Tabletkasse ei jõutud, kuid tantsujalga sai proovida klubis Geneva, kus taustal kõlas vene retromuusika. Kohalikega ei jõudnud eriti tutvust teha; eks enda seltskonnaga on ikka lõbusam. Pidu kestis hiliste öötundideni ning isegi ühikas proovisime väsimusest hoolimata seltskonnamängudega tuju kõrgel hoida. Lõpuks aga ei aidanud miski muu kui ühiselamu pehme voodi ning seiklusrikas päev oligi läbi.

Laupäev 5.12

Teine päev oli täis vaba aega. Mõned lahkusid juba varahommikuse bussiga, samal ajal kui mõned tublisti üle keskpäeva põõnasid. Peamiselt jalutati ringi bastionite kandis ning promenaadil. Narva seikluste lõpuks võib pidada lahkumist õhtuse bussiga. Tagasisõidul sai piisavalt muljetatud ning tuli tõdeda, et uued liikmed said väljakutsega väga hästi hakkama. Terve reisi vältel ei olnud tekkinud arusaamatust ning paindliku ajakava tõttu jõudsime igale poole õigeaegselt. Järjekordne lõpp RSRi seiklusele!

Reisikirja autor Randon Värsi