2012 kevad Venemaa

Katre Sai ja Merili Luuk: Ülevaade Venemaa reisist

26.-31.märtsil külastas Tartu Ülikooli Rahvusvaheliste Suhete Ringi neli liiget (Katre Sai, Merili Luuk, Indrek Mäe ja Andres Põder) ning meie juhendaja Karmo Tüür Venemaad. Viibisime kahes linnas, Peterburis ja Moskvas, ning tutvustasime nende peamistes ülikoolides oma ringi tööd ning pühendasime üliõpilasi ka Tartu ellu ning õppimisvõimalustesse.

Reisi kaks esimest päeva olime Peterburis, kus meile näidati nii kohalikke vaatamisväärsusi (Aleksander Nevski katedraal, Iisaku katedraal, Nevski prospekt, Jaani kirik, Aurora), külastasime Eesti konsulaati ning loomulikult täitsime ka oma missiooni, tutvustades Peterburi Ülikooli inimestele RSRi. Kuigi kiire elu-ja töötempo tõttu saime end esitleda vaid ühele õppejõule, saime head vastukaja ning õhtu jätkus siiski lõbusates toonides.

Moskvat külastasid paljud ringi liikmed oma elus esimest korda ning seega oli kõik uus ja huvitav. Oma silm on siiski kuningas ning kõik televiisorist ja ajakirjandusest tuttavad kohad sai läbi käidud. Lisaks saime me väga hea pildi, kuidas Moskva Ülikooli õppima minna ning millised on kohalikud nõuded üliõpilastele ja milline on üliõpilase igapäevaelu ja võimalused sealses ülikoolis. Tekkis väga hea võrdlusmoment Tartu Ülikooliga. Lisaks tutvusime Manona ja Krister Parise ning Anton Aleksejeviga, kellelt saime väga hea ülevaate, milline on eestlase igapäevaelu Moskvas (või siis pigem ajakirjaniku igapäevaelu). Kuigi kahjuks suursaadikuga kohtuda ei saanud, tegi meie saatkonnas viibimise mugavaks meeldivad saatkonnatöötajad.

Reis täitis oma eesmärgi nii nende jaoks, kes külastasid Venemaad esimest korda kui nendele, kelle jaoks Venemaa on kui teine kodu. Kurb, et pidime just siis ära minema, kui Moskvas protestiti ansambli Pussy Riot vangistamise vastu. See näitab ühiskonna demokratiseerumist ning kuigi politsei oli seal kohal ja taaskord läks kähmluseks, on tõde see, et vene inimesed ei karda enam oma arvamust avaldada. Ka kõik diplomaadid, kellega Venemaal kohtusime, kinnitasid seda ning soovitasid meil tulevikuski Venemaad külastada ja ka sinna tööle tulla.

Katre Sai ja Merili Luuk