20.11 Urmas Pappel

Sandra Maasalu: Kokkuvõte Urmas Papli loengust

Teisipäeval, 20. novembril oli RSR-i ees Urmas Pappel loenguga teemal "Tiibet ja rahvusvahelised jõujooned".

1913 kuulutas 13. dalai laama Tiibeti iseseisvaks ja oli ka väike relvakonflikt. Hiina on hiljem väitnud, et see polnudki iseseisvusdeklaratsioon. Tiibet oli de jure iseseisev, aga ükski riik ei tunnustanud. Tiibet ei soovinudki seda tunnustust hankida, sest seni polnud kokkupuuted muu maailmaga midagi head toonud. 1950 seisis Hiina armee piiri peal ja nende vastas oli 4000-6000 musketitega tiibetlast. Sealt algasid Tiibeti ja üldsuse suhted ning Tiibeti valitsuse esialgsest tahtamatusest sai suutmatus tunnustust hankida.

Nii Hiina Rahvavabariik kui Hiina Vabariik olid Tiibeti iseseisvumise vastu. 1913-1950 oli Tiibet de jure ja de facto iseseisev riik. Valitsus ja rahvas olid Tiibetil olemas, aga territoorium hägune, sest piir Hiinaga ebaselge. Kusagil ei ole tegelikult öeldud, et riigi olemasoluks peab seda tunnustama. Hiinas endaski polnud asjad selged, aga siiski teda tunnustati. 1951 sõlmisid Hiina ja Tiibet „kokkuleppe”, mis oli Tiibeti esindajatele piinamise teel peale surutud. Ametlikult lükkasid Tiibeti esindajad selle kohe ümber, aga tegelikuses pidid siiki leppima Hiina seatud tingimustega. Tiibetist sai kultuuriautonoomiaga riik Hiina koosseisus. Tegelikkuses algasid repressioonid ja enneolematu näljahäda, mis viis 1959. aasta ülestõusuni.

1959. põgenes dalai laama üle Himaalajate Indiasse eksiili. Tööle hakkas eksiilvalitsus. ÜRO liige ei saanud eksiilvalitsus mõistagi olla ja isegi vaatlejaliikmeks ei saanud. Dalai laama oli sisuliselt koduarestis, sest India kartis Hiinat. 1962. India-Hiina piirisõja ajal India valitsus leebus, sest sai aru, et Hiinaga pole võimalik hästi läbi saada. Debatt ÜRO-s kestis 14.-16. istungjärgul ja kõigil neil võeti vastu otsus, et toetame Tiibetit. Räige debatt, kas Tiibet oli iseseisev või mitte. Kasu neist deklaratsioonidest aga ei olnud.

Vaatamata sellele, et Tiibet tunnistati de jure iseseisvaks rahvusvaheliste juristide komisjoni poolt, mis Tiibetis käis ja Lääneriigid seda ka tunnustasid, ei muutnud see midagi. See töörühm ütles ka, et Tiibetis on toime pandud genotsiid. Idablokk seda aga ei tunnistanud ja nende ekspertrühm tõestas täpselt vastupidist.

Nüüdseks on kõik leppinud, et Tiibet on Hiina osa. Isegi dalai laama on öelnud, et ta tahab ainult autonoomiat. Aeg-ajalt puhutakse teema jälle lõkkele ja siis see ununeb taas.

Konspekteeris Sandra Maasalu