17.04 Juku-Kalle Raid

Indrek Mäe: Kokkuvõte Juku-Kalle Raidi loengust

Teisipäeval, 17.aprillil käis Rahvusvaheliste Suhete Ringis loengut pidamas ajakirjanik ja riigikogu liige Juku-Kalle Raid, kes rääkis teemal "Valimised Kasahstanis"

Jaanuaris käisid Riigikogu liikmed Väino Linde ja Juku-Kalle Raid Kasahstanis, et jälgida OSCE poolt Kasahstani erakorralisi parlamendivalimisi. Riigikogu huviorbiidis on vaadeldavate riikide seas ka Ukraina, Gruusia, Valgevene, Moldova, kuid vaadeldavate riikidel on aga OSCE raportitest suhteliselt ükskõik. Raportite kasuks räägib argument, et need aitavad kujundada erinevaid arusaamu erinevatest kultuuriruumidest. Raid rääkis ka riikidest, kuhu OSCE vaatlejaid ei taheta, need on Kõrgõstan, Usbekistan, Turkmenistan. Turkmenistan mitte ainult ei kutsunud OSCEd vaid koguni sulges paar nädalat enne valimisi kõik oma riigipiirid. Kasahstani lasti aga vähemalt Eesti delegatsioon sisse.

Kasahstani riigil on meeletud nafta – ja gaasivarud. Kasahstani näol on tegu ka maailma suurima uraanivarude tootjaga. Kasahstani valitseb ainuisikuliselt päikeseks kutsutud Nursultan Nazarbajev, kes on 80ndate keskpaigast olnud kommunistliku partei juht. Riigipea eesmärk on seista kahe- lääne ja ida- vahel. Täpselt end positsioneerida ei soovita. Riigi seadusandlus näeb riigipea solvamise eest ette eluaegse vanglakaristuse, kusjuures solvamine pole selgelt defineeritud. Viimasel ajal on lubatud ka konkurentidel valimistel kandideerida, kuid meediaruumi neile ei eraldata ja seetõttu on neil väga keeruline tulemusi saavutada.

Jaanuaris toimunud ennetähtaegsed valimised oleksid pidanud toimuma alles 2014.aastal, kuid kuna presidendil (hüüdnimega „Päike“) on täielik võim, siis ta otsustas seda ka ära kasutada.

Eestil on Kasahstaniga olnud vägivaldseid kokkupuuteid – sinna küüditati päris palju inimesi, eelkõige naisi. Tänane pealinn Astana on üks küüditatute endistest asustuspunktidest. Astana näeb lektori hinnangul kole välja, tegu on arhitektide õudusunenäoga. Pealinn loodi just selline seetõttu, et kogu maailm näeks, milleks kasahhid on võimelised. Samas pole võimalik näha kodukootud elu, sest tahetakse ligineda lääne ideaalile.

Ehitiste loomiseks kuluvat raha ei arvutata SKP sisse. Uue pealinna loomine võimaldas paremini ühtsele kasahhi keelele üle minna. Praktikas ei pruugi see lähimal ajal õnnestuda, kuna vene kogukonna mõju Kasahstanis on üsna suur. Protesteerimas käiakse riigi endises pealinnas Almatõs, mis asub paarituhande kilomeetri kaugusel. Seal on elanikkond valdavalt venekeelne ja nii ei jääda ka võimudele silma.

Konspekteeris Indrek Mäe