08.06 Thubten Samdup

Sandra Maasalu: Kokkuvõte Thubten Samdupi

Teisipäeval, 8.juunil pidas RSR-s loengu Tema Pühaduse dalai-laama esindaja Thubten Samdup, kes rääkis teemal "Miks peaks Tiibet mulle korda minema?".

Thubten Samdup rääkis, et kuna ta on pärit Kanadast, mõistab ta, kuidas Lääne demokraatia toimib. Näiteks tegi ta Kanada parlamendis kõvasti tööd, et tõsta teadlikkust Tiibetist ja kui dalai-laama 2004. aastal Kanadasse saabus, toetas Tiibetit 2/3 parlamendist. Aga peaminister ei öelnud seda sõnumit edasi ja tiibetlased olid väga pettunud.

"Tiibetlased on alates 1959. aastast teinud väga palju, et maailmas toetust võita, aga see sümpaatia ei muutu millekski reaalseks. Tiibetlased surevad vaikselt välja. Hiina mõtleb, et dalai-laama sureb varsti ja siis on Tiibetiga kõik. Muidugi on ka palju Hiina intellektuaale, kes leiavad, et tuleb läbi rääkida enne, kui dalai-laama sureb. Leidsimegi, et tuleb harida lihtsaid hiinlasi, kes arvavad, et Hiina on Tiibetile nii palju head teinud. Kasutame nendeni jõudmiseks internetivestlusi, sest seda ei saa Hiina valitsus kontrollida. Dalai-laama ei otsi iseseisvust, vaid autonoomiat.

Näen, mis Läänemaailmas toimub: elame hirmu õhkkonnas. Terrorism. Keegi ei paista teadvat, kuidas terrorismiga toime tulla, aga see pole normaalne elu. Tiibetlaste suurim panus on vägivallatu võitlus. Praeguseks on palju noori tiibetlasi sündinud eksiilis. Nad ei mõista enam vägivallatuse keelt. Terroristid pole sündinud terroristideks. Dalai-laama on selgeks teinud, et muud teed peale vägivallatuse pole.

Kohtumistel Tiibeti esindajatega käib alati väike grupp inimesi, aga 99% ei tea Tiibetist midagi. Minu eesmärk on jõuda nendeni. Dalai-laama ütleb alati, et tal on kaks eesmärki: propageerida humanismi ja religioosset harmooniat. Dalai-laama on väga austatud, aga mõnes mõttes ta võitleb üksi. Need toetussõnad on tühjad. Aga ta saab juulis 75 ja ei muutu nooremaks. Ta on ainus, kes Tiibetit praegu maailmas elus hoiab. Kui ta kaob, kaob ka Tiibet tähelepanu orbiidilt. Praegu ei taha keegi Hiinat häirida tema majandusliku võimu pärast. Tiibetlased ei tea, mida teha. Nad usuvad vägivallatusse ja oma õigustesse. Noored tiibetlased küsivad, miks dalai-laama ei taha iseseisvust, kui Hiina niikuinii ei hooli? Paljud üritavad praegu Hiinat veenda, et kuni dalai-laama veel elus on, on parim aeg läbi rääkida. Pärast ei leiat enam, kellega rääkida - nagu Tšetšeenias. Ütlen alati, et pole vahet, mis poliitilises süsteemis me elame, me tahame paremat maailma oma lastele. Kui vägivallatuid tiibetlasi ignoreerida, sünnib maailma uus vägivallapiirkond. Paljudel tiibetlastel on üks soov: näha dalai-laamat. Kui dalai-laama sureb eksiilis, ei andestata seda Hiinale paljude põlvkondade jooksul."

*Thubten Samdup on Londonis resideeruv dalai-laama esindaja Põhja-Euroopas (UK, Iirimaa, Skandinaavia- ja Baltimaad, Poola). Ta külastas Eestit 6.-9. juunil ja tema visiidi põhiline eesmärk oli valmistada ette dalai-laama visiiti, mis võiks toimuda järgmisel aastal.

Konspekteeris Sandra Maasalu