04.12 Andrey Belyy

Timo Jaagre: Kokkuvõte Andrei Belyy loengust

Teisipäeval, 4. detsembril käis Rahvusvaheliste Suhete Ringis loengut pidamas UT associate professor/senior researcher Andrey Belyy, kes rääkis teemal "Russia's Energy Policy and its Impact on Europe"

Jean Monet programmi kaudu on ta siia sattunud. Loengu algul mainib kohe ära, et energia on midagi laiemat kui ressursid, taristu jne. See on seotud väga palju poliitikaga ja inimeste jätkusuutlikusega maailmas. Igal aastal toimub energiavaldkonnas midagi uut (mainib Shelli tegevust ning energiakriise). Seega on väga tähtis ennustada ja ette mõelda, mis toimub energiasektoris.

Venemaa- Ukraina gaasisõda 3 aastat tagasi. Enamus arenguid/tagasiminekuid jne toimub naftahindade järgi, sest see on hetkel kõige tähtsam ressurss. Securitization. Euroopa Liidu ja Venemaa vaheline energiapoliitika on väga tähtis EL jätkusuutlikusest ning ka Venemaal on niiöelda turg, kuhu oma naftat ja gaasi müüa. Umbes 50% Suurbritannia kivisöest imporditakse Venemaalt. Tuumaenergias kõik riigid, kellel on tuumaelektrijaamad, teevad koostööd Venemaaga.

Miks on gaasisektoris probleeme kõigil? Gazprom teeb Euroopa riikidega eraldi lepingud, nt. Saksamaa Ruhrgaz`iga, siis on sellel viimasel ettevõttel kõik impordi õigused. Nii ka Itaalias. USA-l on küllaldaselt gaasivarusid. Gazpromil on Venemaal ainsana õigus eksportida gaasi, teised tohivad ainult toota, kuid samas nafta võisid eksportida?

Kas on hea sõltuda Venemaast? Kui turg toimib, siis ei ole mingeid probleeme, sest ka Venemaal on oma vajadused. Venemaa on riigikapitalistlik riik, seega sõltub ta ka Euroopa ostjadest. Väidab, et gaas ei ole „poliitiline relv“, aga gaasi saab ekspordi monopolina võtta kui „poliitilist relva“. Turkmenistan on majanduslikus mõttes halb partner. (diktatuur või teistmoodi demokraatia). Yukos ei ole seotud inimõigustega (natsionaliseerimine), aga on M. Hodorkovsky.

LNG-liquid natural gas. Veeldatud gaas (väga kallis kuna gaasilisest olekust vedelaks nõuab väga tipptasemel tehnoloogiat, samas seda on ohutum transportida kuna gaas on süttivam, teisest küljest kogused on väiksemad).

Hiina? Ostab LNGd Austraalialt, pole veel suuremas koguses vaja Venemaalt.

Venemaa reservid? Hetkel on piisavalt, aga kunagi väideti, et 21. sajandil saab esimesel kümnendil ressursid otsa, kuid midagi ei juhtunud.

Konspekteeris Timo Jaagre