Terrorirünnak

Kairi juhtum


Konsuli päeviku sissekanne 20.maist 2018: Kairi, 35-a, oli hommikul just hotellist väljunud, et minna tutvuma linna turismiobjektidega, kui metroos kärgatas pauk. Rong pidurdas järsult, inimesed kukkusid üksteise otsa. Tuled kustusid, levis suits ja tekkis paanika. Kairil õnnestus kaasreisijate abiga kuidagi kitsast rongiaknast välja pugeda ning piki tunnelit kõndides järgmises metroopeatuses maa alt väljuda. Ümberringi oli palju katkiste riietega ja ilmselgelt viga saanud inimesi. Ka Kairi jalg oli aknast välja ronides saanud kõvasti muljuda, leviv suits ajas köhima. Õnneks oli mobiil alles ja Kairi helistas kohe oma perele, et juhtunust rääkida ja öelda, et temaga on kõik enam-vähem korras. Ühtlasi helistas Kairi Eesti saatkonda, et küsida, mida edasi teha. Konsul andis nõu pöördumiseks esmaabi osakonda, et haiget saanud jalg üle vaadataks.

Kommentaar

Seoses suureneva terrorismiohuga maailmas tuleb arvestada võimalike riskidega pea kõikjal ning pöörata tavapärasest enam tähelepanu oma turvalisusele. Eriti ettevaatlik tuleks olla rahvarohketes kohtades ning soovitame vältida igasuguseid meeleavaldusi ja rahvakogunemisi. Kui oled enda reisi välisministeeriumis registreerinud, siis saab konsulaarteenistus sulle kriisiolukorras saata SMS-iga teavituse ning käitumisjuhised.
Tegutsemissoovitused terrorirünnaku puhul on siin.

Meelespea

  • Tutvu reisiinfoga konkreetse sihtkoha osas juba enne reisi, jälgi meediauudiseid. 
  • Väldi suuri rahvakogunemisi, massirahutusi – need on reeglina kõige tavapärasemad rünnakute sihtkohad.
  • Kui toimus rünnak, järgi kohalike ametivõimude edasisi korraldusi ja juhiseid. 
  • Teavita oma olukorrast lähedasi ja seejärel kohapealset Eesti saatkonda või välisministeeriumi (24h valvetelefonil +372 5301 9999 või e-posti aadressil konsul@mfa.ee).

Mida välisministeerium/konsul saab teha?

  • Aitab vajadusel suhelda haiglaga ja vahendada infot hättasattunu lähedastele Eestis.
  • Vajadusel aitab organiseerida kannatanu tagasipöördumist Eestisse.
  • Vajadusel vahendab kannatanule rahalise abi andmist. Raha tuleb isiku perelt või sõpradelt.
  • Nõustab kohalike ametiasutustega suhtlemises.

Kuidas välisministeerium/konsul ei saa aidata?

  • Ei saa piirkonnas viibivaid Eesti kodanikke majutada Eesti saatkonda.
  • Ei saa tasuda vajaminevate ravimite ostu eest, ei kompenseeri haigla raviarveid ega meditsiinilise transpordi maksumust Eestisse.
  • Ei saa nõuda haiglas teistest paremat kohtlemist.


Kokkuvõtteks

Uuri enne reisile minekut sihtkohta puudutavat teavet, registreeri reis välisministeeriumi kodulehe kaudu või mobiiliäpis. Kui toimub rünnak, anna oma lähedastele teada, kas sinuga on kõik korras. Kui vajad abi, võta ühendust lähima Eesti saatkonnaga või välisministeeriumiga hädaabitelefonil +372 53 01 9999.

back forward