Aleksei lugu
Konsuli päeviku sissekanne 3.oktoobrist 2012: Saksamaa politsei teatel on liiklusõnnetusse sattunud 25-aastane Eesti kodanik Aleksei I., kes suri saadud vigastustesse kohapeal. Selgub, et isikul polnud reisikindlustust, mis tähendab, et omaksed peavad ise leidma rahalised vahendid tema põrmu toomiseks Eestisse. Saatkonna vahendusel saadakse kahe rahvusvahelise matusebüroo pakkumised lähedastele. Viimastele on raskeks katsumuseks leida vajaminevaid summasid, sest selgub et kirstuga äratoomine maksab 5200 eurot ning kohapeal kremeerimine ja urni transport 1800 eurot.
Konsuli päeviku sissekanne 5. oktoobrist 2012: Hukkunu sugulased jõudsid otsusele, et põrm tuuakse Eestisse urniga. Urn tuleb eelnevalt pitseerida, et saaks seda lennutranspordiga Eestisse saata.
Kommentaar
Konsuli jaoks üks emotsionaalselt raskemaid ülesandeid on välismaal surnud Eesti kodaniku surmajuhtumitega tegelemine. Surmajuhtumite korral aitab konsul lähedastel korraldada formaalsusi, mis on vajalikud põrmu Eestisse toimetamiseks. Nii saab konsul varustada kohalikku ametkonda surmatunnistuse väljaandmiseks vajalike andmetega, vahendada suhtlemist matusebürooga ning vajadusel väljastada kirstu või urni pitseerimise tõendi. Kehtiva reisikindlustuse korral organiseerib põrmu Eestisse saatmist kindlustusfirma. Sellistel puhkudel on konsulil vaid konsulteeriv roll. Juhul, kui reisikindlustuslepingut sõlmitud ei olnud, saab konsul küll abistada pereliikmeid põrmu Eestisse toomise korraldamisel, kuid kõik sellega seotud kulud tuleb katta omastel.
Meelespea
![]() |
|
Mida välisministeerium/konsul saab teha?
|
Mida välisministeerium/konsul ei saa võimaldada?
|