Reisidokumendid

Maimu juhtum

Konsuli päeviku sissekanne 4. veebruarist 2013Välisministeeriumiga võttis ühendust Maimu V., kes soovis nädalalõpuks külla minna oma abikaasale, Ain V.-le Soome. Paraku ilmnes, et proua pass oli aegunud ja ID-kaarti tal ka ei olnud.

Kommentaar

Kahjuks on see üks tüüpilisemaid pöördumisi, kus inimesel on enne planeeritud reisi kehtetud dokumendid. Juhtumist näeme, et oma dokumentide kehtivust tuleb kontrollida enne reisi vormistamist. Kui reisini on jäänud mõned tööpäevad, on võimalik veel kiirpassi tellida. Vastasel korral peab reisi kas edasi lükkama või hoopis ära jätma. Ja seda isegi sellise riigi puhul nagu Soome.

Meelespea

  • Kontrolli oma reisidokumentide kehtivust enne reisi. Euroopa Liidu liikmesriikide ja Euroopa Majanduspiirkonna riikide piires on võimalik reisida ka ID-kaardiga. Teistesse riikidesse suundumiseks peab kaasas olema kehtiv pass. Külastatavast riigist, külastuse eesmärgist ning reisi pikkusest olenevalt  võidakse nõuda viisa olemasolu.
  • Paljudes riikides ei piisa kehtivast passist, vaid riiki sisenemise eeltingimus on, et dokument peab kehtima üle kuue kuu. Seda nõuet saate kontrollida välisministeeriumi kodulehe rubriigist „Reisiinfo riigiti“ vastava riigi saatkonnast.
  • Viisa nõude korral tuleb teha selgeks viisa väljastamiseks vajalikud nõuded ja dokumendid ning varuda viisa taotlemise ja reisi toimumise vahele  piisavalt aega. 
  • Mõnesse riiki ei lubata siseneda, kui passis on mõne sellele riigile ebasoovitava riigi viisa või piiriületuse tempel. Sellise kahtluse tekkimisel soovitame suhelda konkreetse riigi saatkonna või välisministeeriumiga.

Mida välisministeerium/konsul saab teha?


  • Lisab riikide poolt välisministeeriumile saadetud piiriületuse nõuded „Reisiinfo riigiti“ lehele.
  • Nõustab, kuhu saab pöörduda uue dokumendi vormistamiseks Eestis või välisriigis.

Kuidas välisministeerium/konsul ei saa aidata?

  • Ei saa väljastada isikule reisi alustamiseks ajutist reisidokumenti.
  • Ei saa sekkuda teise riigi viisamenetlusprotsessi või paluda Eesti kodanikule teise riigi poolt erandlikku kohtlemist

Kokkuvõtteks

Ebameeldivuste vältimiseks tasuks olla enne reisi võimalikult tähelepanelik kõikide pealtnäha formaalsete nüansside osas nagu dokumendi kehtivus ja viisa olemasolu.

back forward