Raha kaotus

Maarika juhtum

Konsuli päeviku sissekanne 25. juunist 2017: Saatkonda helistas abipalvega Eesti kodanik Maarika R., kes teavitas, et temalt olevat Oslos ära varastatud rahakott ja mobiiltelefon ning palus nõu Eestisse tagasipöördumiseks. Konsul selgitas talle, kuidas on võimalik saatkonna vahendusel raha saada. Saatkonnast helistati üheskoos Maarika R-i lähedastele, kes broneerisid talle lennupileti ning kandsid välisministeeriumi hädaabi arvelduskontole veidi lisaraha ka söögiks ja lennujaama sõiduks. Peale kokkulepitud summa laekumist sai Maarika saatkonnast raha kätte ning pääses koduteele.

Kommentaar

Rahalise abi andmisel kehtib hädasolija suhtes eelkõige põhimõte “oska ennast ise aidata”. Konsul saab hädasolijat abistada eelkõige ühenduse võtmisel pereliikmete või tuttavatega. Kiireim viis rahalise abi saamiseks on rahvusvaheliste rahakaartide Western Union või MoneyGram kasutamine. Samuti on võimalik korraldada rahalise abi andmist selliselt, et lähedased kannavad välisministeeriumi arvelduskontole vajaliku summa, mis makstakse hädasolijale saatkonnas välja asukohariigi valuutas. 

Meelespea

  • Üle maailma saab abivajajale rahalist abi saata Western Unioni või Moneygrammiga.
  • Eesti saatkonna olemasolul on võimalik lähedastel vajaminev summa kanda välisministeeriumi arveldusarvele SWEDBANK: EE122200221006104336, SWIFT/BIC:HABAEE2X, viitenumber 700025262, kommentaariks abivajaja nimi ja riik.
  • Registreeri vargus ka politseis.
  • Lennu-, laeva- või rongipiletite raisku minemise vältimise ennetamiseks sõlmi enne reisi kindlustus, mis ootamatud kulud katab.

Mida välisministeerium/konsul teeb?

  • Nõustab, kuidas abivajajale saab raha saata.
  • Nõustab suhtlemisel kohalike ametivõimudega.
  • Vahendab vajadusel suhtlust sugulaste ja sõprade esindajaga Eestis.

Mida välisministeerium/konsul ei saa võimaldada?

  • Ei osta uusi lennuki-, laeva-, rongi- või bussipileteid.

Kokkuvõtteks

Varu reisidokumentide ja raha kaotamisel kannatust ja külma närvi. Hoia kättesaadavas kohas kriitilise tähtsusega kontakte. Kui sa ei tea, mida ette võtta, konsulteeri välisministeeriumi valveametnikuga +372 53019999.

back forward