Diana juhtum
Konsuli päeviku sissekanne 3. oktoobrist 2017: Konsulile helistas Diana T., kelle hispaanlasest elukaaslane on muutunud vägivaldseks. Alguses oli elu olnud väga ilus, mees hoolitses Diana eest, tõi talle lilli ja kingitusi. Nädalalõppudel reisiti mere äärde või mägedesse. Aasta pärast sündis neil tütar Flora ja kõik hakkas tasapisi muutuma. Mees oli sageli kodust ära. Kui ta koju tuli, oli olukord isegi hullem, sest tütar ei tohtinud mitte piiksatadagi, kohe oli tüli majas. Mees näris iga pisiasja kallal, küll oli ta lemmiksärk triikimata, küll söök jahtunud jms. Siis algas peksmine, lõpuks ei möödunud nädalatki kui mees oma käsi käiku ei lasknud ja seda kõike lapse nähes. Diana rääkis oma vanematega, kes soovitasid tal mehe eest salaja asjad pakkida ja kohe tütrega Eestisse tulla.
Kommentaar
Emotsionaalselt ehk kõige keerulisem on konsulitel nõustada koduvägivalla ohvriks olevaid naisi. Naistevastane vägivald on väga tõsine probleem, kahjuks ei ole siiski veel kõikjal naistele ja lastele sobivaid turvakodusid. Kui olukord on keeruline ja endal napib kogemusi, siis on soovitav kohe ühendust võtta lähima Eesti saatkonna või välisministeeriumi konsulaarosakonnaga. Koostöös piirkonnas või Eestis tegutsevate abiorganisatsioonide, abivajaja enda ning tema perekonnaga Eestis, püütakse leida olukorrale sobivaim lahendus.
Samuti tuleb meeles pidada, et üldjuhul omandab laps mõlema vanema kodakondsuse ja mõlemal vanemal on lapse üle ka ühine hooldusõigus. Rahvusvahelise lapserööviga on tegu juhul, kui vanemalt on võetud ära noorem kui 16-aastane laps ja viidud ära välisriiki. Tavaliselt paneb sellise teo toime teine lapsevanem.
Meelespea
![]() |
|
Mida välisministeerium/konsul saab teha?
|
Mida välisministeerium/konsul ei saa võimaldada?
|
Kokkuvõtteks
Välisriigis pereprobleemide tekkides ei tohi last ilma teise vanema nõusolekuta riigist välja viia. Küsi nõu ja varu aega ning kannatust.