6. moodul: Ravimite kasutamise ABC

Viimases moodulis saad ülevaate nendest kõige tähtsamatest põhimõtetest, mida Sina (või Sinu lähedane) kui ravimitarbija teadma peaksid. Pärast mooduli läbimist mõistad, miks on ravimid eriline kaup ja miks neid tohib osta vaid apteegist. Saad teada, mis on ravijärgimus ning miks see oluline on. Mõistad ravimi pakendis oleva infolehe olulisust ja tead, millele seal tähelepanu pöörata. Samuti oskad kodus ravimeid õigesti säilitada ning tead, mida teha aegunud ravimitega. Oled teadlik, kuidas ravimitega reisitakse ning mõistad ravimireklaami eripära. Ja järgmisel korral, kui apteeki ravimit ostma lähed, oled kindla peale teadlikum ning oskad apteekrilt juba ise ravimialast nõu küsida.
Ravimite kasutamise ABC (Janne Sepp)
https://www.uttv.ee/naita?id=28055

Millest videos räägiti?

Selleks, et tunda hästi ravimeid, õpitakse ülikoolis aastaid. Apteekrid, olgu nad siis proviisorid või farmatseudid, õpivad ülikoolis mitu aastat ja lisaks praktiseerivad õppe ajal veel ka apteegis, et saada omal erialal kõrgharitud spetsialistideks. Omandatud teadmised on väga põhjalikud. Apteeker on spetsialist ravimite alal, nii nagu arst on ravimises. Seega tuleks tervisehädade korral usaldusväärse nõu ja abi saamiseks pöörduda just arsti või apteekri poole. Olgugi et Sul võib olla ahvatlus guugeldada, pole see alati mõistlik tegu - võid kergesti kogu selles info virvarris sattuda igasuguse hookuspookuse ning väärinformatsiooni otsa. Ja kui seda uskuma jääd, võivad tagajärjed tervisele olla pöördumatud. Internetiotsing on nagu loterii, kus Sinu võiduvõimalused on juhuslikud. Seega usalda tõenduspõhist infot ja pöördu oma terviseküsimustega ikka seda ala õppinud inimeste poole - apteekrid, arstid.

Siiski on asju, mida peaksid ka ise ravimite kohta teadma.

Ravimeid tohib ALATI osta AINULT APTEEGIST! Vaid siis saad kindel olla, et saad õige ravimi, mille ohutus, kvaliteet ja tõhusus on tõestatud.

Dialoog apteekriga:

Patsient: Käisin just arstil, kes kirjutas mulle välja ühe retseptiravimi, tulin seda nüüd apteegist välja ostma. Siin on minu ID-kaart. 

Apteeker: Jah, digiretsept on olemas. Kas olete seda ravimit ka varem tarvitanud?

Patsient: Ei ole, mida ma peaksin selle ravimi kohta teadma? 

Apteeker:  Tegemist on antibiootikumiga ja seda kasutatakse bakterite poolt põhjustatud põletiku raviks. 

Patsient: Olen kuulnud, et kõikidel ravimitel on ka kõrvaltoimed. Millised on selle ravimi võimalikud kõrvaltoimed, millega ma peaksin arvestama?

Apteeker: Iga ravimi kasutamisel võivad ilmneda kõrvaltoimed, aga see ei tähenda, et need alati kõikidel inimestel avalduks. Kas teil varasemalt on mõne antibiootikumi ravikuuri ajal ilmnenud kõrvaltoimeid?

Patsient: Ei ole.

Apteeker: Kui teil on kahtlus, et ravimi kasutamisel on tekkinud kõrvaltoime, peate kindlasti nõu pidama oma arsti või apteekriga. Ja lugege kindlasti pakendis olevat infolehte, seal on võimalike kõrvaltoimete kohta oluline info olemas. Sagedasemad kõrvaltoimed sellel ravimil on ülitundlikkus, iiveldus ja arvestama peaksite sellega, et antibiootikum hävitab ka organismis olevaid häid baktereid ning seetõttu võivad tekkida seedehäired, seepärast soovitan teil ravi ajal lisaks tarvitada nö häid baktereid, mis aitavad neid hädasid ära hoida.

Patsient: Kuidas ma seda antibiootikumi kasutama peaksin? Arst rääkis küll, aga mul läks juba meelest. Ja kuidas neid häid baktereid samaaegselt tarvitada?

Apteeker: Esmalt vaatame üle ravikuuri. Et ravikuur kenasti välja tuleks, on teile siin 2 karpi ravimit, kokku 24 tabletti. Arst määras teile ravi 7 päevaks, iga päev 3 tabletti. Seega peaksite iga 8 tunni järel 1 tableti võtma. Neelake tablett koos veega tervelt alla. Toit selle ravimi imendumist ei mõjuta, nii et võite ravimit manustada toiduaegadest sõltumata. Häid baktereid võtke 1 tablett päevas, antibiootikumi manustamiskordade vahel, mitte koos antibiootikumiga.

Patsient: Aga sel juhul jääb mul ju 3 antibiootikumi tabletti Kas ma pean kindlasti seda ravimit just 7 päeva võtma? Äkki piisaks ühest karbist, muidu jääb ju tablette nii palju järgi? Või siis võin kõik need tabletid ära tarvitada?

Apteeker: Arst määras kindla pikkusega ravikuuri ja on äärmiselt oluline seda järgida. Sest kui ravikuur pooleli jätta, siis näiteks antibiootikumi puhul võib juhtuda lausa nii, et järgmisel korral sama ravim enam ei aita, kuna osad haigustekitajad (bakterid) jäid veel organismi ja harjusid selle ravimiga ära (muutusid resistentseteks).

Patsient: Mida on õige järelejäänud tablettidega teha?

Apteeker: Ravikuurist järelejäänud ravimid nagu ka aegunud ravimid tooge alati apteeki, kus apteek hoolitseb selle eest, et inimeste poolt toodud üleliigsed ja aegunud ravimid jõuaksid ohutult jäätmejaama. Samuti võtab jäätmejaam ka elanikkonnalt tasuta üleliigseid ja aegunud ravimeid vastu.

Patsient: Lähen ülehomme Hispaaniasse reisile, kas võin äkki hoopis seal kohapeal need samad antibiootikumi endale osta, olen kuulnud, et seal maal polegi antibiootikumide ostmiseks retsepti vajagi? Nii ei peagi ma ravimeid kaasa pakkima.

Apteeker: Ei, see pole mõistlik. Kuna alustate ravi juba täna, siis peate seda ka kindlasti vastavalt arsti ettekirjutusele järjepidevalt jätkama. Ei ole garanteeritud, et teises riigis sama ravimi saate. Vajalikud ravimid võtke ilmtingimata reisile kaasa ja pakkige need käsipagasisse, et saaksite neid vajadusel tarvitada. 

Patsient: Kas ravimitega reisimiseks on ka mingeid piiranguid?

Apteeker: Osade retseptiravimite kaasa võtmiseks on vaja Ravimiametilt luba. Näiteks unerohud või mõni psühhotroopne ravim. Teisi ravimeid võib  reisile ilma loata kaasa võtta kindlas koguses, kehtivate piirangute kohta leiate info ravimiameti veebilehelt.

Patsient: Nägin täna hommikul ühes Facebooki grupis kuulutust, kus üks kasutaja pakkus soodsa hinnaga unerohtu. Kas võiksin seda tema käest osta, et öisel lennureisil ikka magada saaksin? Ja  kas selle kohta annab ka Ravimiamet mulle loa kaasa? 

Apteeker: Seda ärge kindlasti tehke! Ravimite ostmine väljaspool õiguspärast tarneahelat pole seaduslik ja võib olla väga ohtlik tervisele, kuna ravimi tegelik päritolu on teadmata, st selle ohutus, kvaliteet ja efektiivsus pole kontrollitud. Ja tuleb arvestada, et tegu võib olla ka võltsravimiga. Ravimeid võib internetist osta vaid seaduslikust internetiapteegist. Sellistest kuulutustest tuleb kindlasti teavitada järelevalveasutusi (nt ravimiametit), sest selline tegevus pole lubatud. Internetist võib ravimeid osta vaid seaduslikust internetiapteegist. Kui on vajadus unerohu järele, siis pöörduge oma arsti poole. Kui arst kirjutab retsepti, siis selle alusel apteegist väljastatud ravimi kohta väljastab Ravimiamet Schengeni loa.

Patsient: Tahaksin reisile igaks juhuks ka mõne valuvaigisti kaasa võtta. Kas teil Citramoni ja Analgini on, ma pole neid ravimeid ammu apteegis näinud.

Apteeker: Neid ravimeid Eestis müügil pole. Selleks, et ravimit võiks Eesti riigis müüa, peab sellel olema müügiluba. Müügiloa saab ravimile taotleda ravimi tootja. Kuna aga Eesti turg on väga väike, siis pole igal tootjal huvi seda teha, kuna müügiloa taotlemine on pikk ja keerukas protsess, nõuab põhjalikku dokumentatsiooni ja tootja peab tootma ka eestikeelse pakendi. Sellised seadused kehtivad kogu Euroopa Liidus ja nende eesmärk on kaitsta rahva tervist. 

Patsient: Aga millist valuvaigistit siis võiksin reisile kaasa võtta? Võiks olla selline, mida saab terve pere võtta, nii täiskasvanud kui ka lapsed, 5aastane ja 1aastane.

Apteeker: Paratsetamool on selline valuvaigistav toimeaine, mis sobib nii lastele kui ka täiskasvanutele. Täiskasvanutele sobivad tabletid. Lastele sobiks suukaudne lahus/siirup ja on ülioluline, et manustamisel järgiksite annuseid! Laste annused on toodud vastavalt kehakaalule, st 5aastasel ja 1aastasel on need erinevad ning seejuures peab väga tähelepanelik olema! Vajalik info on kirjas pakendis oleval infolehel. 

Patsient: Kas paratsetamoolil ja sellel antibiootikumil on omavahel ka koostoime?

Apteeker: Paljudel ravimitel on omavahel koostoimed. Paratsetamoolil ja amoksitsilliinil omavahelist koostoimet pole ning võite mõlemaid ravimeid samaaegselt tarvitada küll. Ravimi koostoimed on kirjeldatud pakendis oleval infolehel.

Patsient: Tänan. Nüüd on vist kõik vajalik olemas, kui palju ma võlgnen?

Apteeker: Aitäh, soovin Teile kiiret paranemist. Kõige head!

TÄHELEPANU! TEGEMIST ON RAVIMIGA. ENNE TARVITAMIST LUGEGE TÄHELEPANELIKULT PAKENDIS OLEVAT INFOLEHTE. KAEBUSTE PÜSIMISE KORRAL VÕI RAVIMI KÕRVALTOIMETE TEKKIMISEL PIDAGE NÕU ARSTI VÕI APTEEKRIGA.

 

6.1. Miks on ravimid eriline kaup?

Selleks, et ravimit saaks turustada, peab ravimil olema müügiluba.

Ravimid on väga erilised selles mõttes, et mitte ükski teine kaup ei ole nii rangelt kontrollitud, kui on ravimid. Kogu ravimi tarneahel alates tehasest kuni apteegini peab vastama erinevates eeskirjades ettenähtud tingimustele ning on nõue, et iga etapi toimimise eest on vastutavad oma eriala pädevaimad spetsialistid - enamasti proviisorid. Selleks, et ravimit turustada, peab ravimil olema müügiluba, mis tagab selle, et apteeki jõudev ravim on kvaliteetne, tõhus ja ohutu. Mõjutavad ju ravimid otseselt meie tervist ja vähim kõrvalekalle kas või ühes neist ning oodatud tulemuse asemel võime kogeda soovimatuid tagajärgi. Sellepärast on ravimite kvaliteedile esitatud nõuded väga ranged. Müügiluba on vaja ka veterinaarravimitel.

Ravimite (sh ka veterinaarravimite) valdkonna seaduspärase toimimise eest hoolitseb Eestis Ravimiamet. Euroopa Liidu liikmesriikide ravimiametid teevad igakülgset koostööd Euroopa Ravimiametiga (European Medicines Agency), mis alates märtsist 2019 tegutseb Hollandis, Amsterdamis.

Kuidas ravim müügiloa saab?

Ravim peab olema kvaliteetne, tõhus ja ohutu.

Selleks, et apteegis tohiks ravimit müüa, peab selle ravimi tootja või tootja esindaja taotlema Ravimiametilt müügiloa. Selle jaoks on vaja mahukat andmestikku, kus on põhjalikult kirjeldatud kogu ravimi tootmine (nii toimeainet kui ka abiaineid puudutav), ravimi ohutusuuringud ja kliinilised uuringud, mille kaudu võib olla kindel, et ravim toimib, on ohutu ja on kvaliteetne. Lisaks peab igal müügiloaga ravimil olema ka eestikeelne arstidele suunatud ravimi omaduste kokkuvõte ning patsientidele suunatud pakendi infoleht ja pakendi kavand. Selline dokumentatsioon võib hõlmata lausa tuhandeid lehekülgi. Kõiki neid dokumente loevad ja hindavad spetsialistid ravimiametites, kes on selleks saanud erialase väljaõppe. Kui ravimi müügiloa dokumentides leitakse küsitavusi või probleeme, siis toimub suhtlus ravimi tootja ja Ravimiameti vahel - see kõik on aeganõudev, aga väga vajalik, tagamaks, et apteeki jõudvad ravimid oleksid meie tervisele ohutud. Ravimite valdkond on kogu Euroopa Liidus rangelt erinevate seaduste kaudu kontrollitud. Kui kõik müügiloa väljastamise nõuded on täidetud, antakse ravimile müügiluba ja ravim kantakse ravimiregistrisse.

Infot kõikide Eestis turustatavate ravimite kohta leiad Ravimiregistrist (https://www.ravimiregister.ee/).

Ravimi müügiluba kehtib viis aastat. Pärast seda võib ravimi müügiloa hoidja taotleda ravimi müügiloa uuendamist. Siis hinnatakse täiendavalt üle vahepealsel ajal ravimi kohta lisandunud andmed, uuemad andmed meditsiiniteaduses ning otsustatakse kas müügiluba pikendada või mitte. Müügiluba võib pikendada kas uueks viieaastaseks perioodiks või tähtajatult.

Ravimiregistris on ainult ravimid.

Kuna kirjeldatud toimingud on keerulised, nõudes palju aega ning ka raha, siis osadel tootjatel puudub majanduslik huvi väikestes riikides oma ravimeid turustada - see on ka peamine põhjus, miks Eestis kõik ravimid kättesaadavad pole. Kui aga mõni patsient vajab ravimit, millel Eestis müügiluba puudub, on arstil võimalik taotleda Ravimiametilt eriluba müügiloata ravimi kasutamiseks, mille alusel jõuab apteeki patsiendile vajalik müügiloata ravim.


PRAKTILINE  ÜLESANNE:

 • Tuleta meelde, millist ravimit viimati kasutasid.
 • Vaata kas leiad selle ravimi ka Ravimiregistrist.
 • Uuri, millist infot Sa sealt saad.

Ravimiregistris on ainult ravimid. Toidulisandid, loodustooted, meditsiiniseadmed jm apteegis müüdav kaup ei kuulu Ravimiameti haldusalasse ning neid Ravimiregistrist ei leia. Usaldusväärset infot nende toodete kohta on oluliselt keerulisem leida, kui ravimite kohta.

Kes millega tegeleb?


VAATA  LISAKS:

Miks tohivad ainult apteegid ravimeid väljastada?

Kuna ravimite puhul on tegemist väga erilise kaubaga, millele on esitatud väga ranged nõuded, siis peab olema tagatud, et kogu ravimi tarneahel alates tehasest kuni apteegini oleks kontrollitud. Iga etapi toimimise eest on vastutavad oma eriala pädevaimad spetsialistid - enamasti proviisorid.

Ravimiameti tegevuslubade registrist saad teada, millised Eestis tegutsevad ettevõtted võivad ravimeid käidelda. Registrist leiad kõik apteegid (sh ka internetiapteegi), ravimite hulgimüüjad ja ravimite tootjad.

Miks tohivad ainult apteekrid ravimeid väljastada?

Selleks, et tunda hästi ravimeid, õpitakse ülikoolis aastaid. Apteekrid, olgu nad siis proviisorid või farmatseudid, õpivad ülikoolis mitu aastat ja lisaks praktiseerivad õppe ajal veel ka apteegis, et saada omal erialal kõrgharitud spetsialistideks. Omandatud teadmised on väga põhjalikud. Apteeker on spetsialist ravimite alal, nii nagu arst on ravimises. Tagamaks, et saaksid apteegist koos ravimiga ka asjakohaseid nõuandeid, tohib ravimeid väljastada ainult proviisor või farmatseut.

Kas internetist tohib ravimeid osta?

Ravimite ostmisel internetist tuleb olla ääretult ettevaatlik, sest oht sattuda võltsitud ravimite ohvriks on suur. Igal apteegil on vaja tegutsemiseks Ravimiameti poolt väljastatud tegevusluba, nii ka internetiapteegil. Eestis tegutseb praegu kolm Ravimiameti poolse tegevusloaga internetiapteeki.

Ometi kaubeldakse ravimitega ka ebaseaduslikes internetimüügikohtades ning sealt ostetud ravimitest üle 50% on võltsitud (Maailma Terviseorganisatsiooni andmed). Seega internetist ravimit hankides tuleb kontrollida, kas tegu on seadusliku internetiapteegiga.

Tihti võib ka sotsiaalmeediast leida kuulutusi, kus eraisik kaupleb oma ravimijääkidega. Ravimijääkide koht on jäätmejaamas, nende ohutus, tõhusus ja kvaliteet on hägused, kuna puudub kontrollitav ja usaldusväärne info selle ravimi hankimise kohta. Lisaks ei tea me, mis tingimustes neid ravimeid on säilitatud. Märgates sellist müügikuulutust, tuleb alati teavitada Ravimiametit, kuna selline tegevus on ebaseaduslik ning kujutab ohtu inimeste tervisele. Igaüks peab lootma oma tervele talupojamõistusele ning teadmisele, et ravimid ei ole sokid või saapad, mida on tore käest kätte müüa - ravimite puhul ei saa rakendada sõbralt sõbrale süsteemi.

Võltsravimid

Mitte ükski ravim, ka looduslik või taimne (!), ei ole täiesti ohutu - kui ravimil on toime, on tal ka kõrvaltoimed.

Ravimeid osta alati ainult apteegist! Vaid siis võid olla kindel, et saad õige ravimi, mille ohutus, kvaliteet ja tõhusus on tõestatud.

Ostes ravimeid väljaspool seaduslikku tarneahelat on väga suur oht sattuda võltsravimite ohvriks. Võltsravimeid ei ole kontrollitud ning võltsijad ei järgi reegleid. Ent nad on tõelised meistrid ravimipakendi järeletegemisel, nimelt võib nende poolt toodetud “ravimipakend” olla äravahetamiseni sarnane päris ravimi omale. Ravimi koostise osas nad nii osavad pole, kvaliteedi ja ohutuse tagamisest rääkimata. Tagajärjed on kurvad. Paremal juhul (NB! see ei tähenda siiski midagi head) juhtub see, et ravimikarbis on odav nö jahu- või tärklisetablett, mis lihtsalt ei toimi ja haigus jääb ravita, haiguse kulg ei pidurdu ning hiljem võib olla juba väga raske, võibolla isegi võimatu, tõbe tõrjuda. Halvemal juhul on võltsravimi koostises ebakvaliteetne toimeaine, mis kujutab juba tõsist ohtu tervisele, ka toimeaine annus ei pruugi olla see, mis pakendil lubatakse, tootmistingimused ammugi mitte ning toime on etteennustamatu. Pole välistatud, et võltsravimi koostises võib olla hoopis mõni muu tugevalt toimiv aine, kui pakendile märgitud, ja siis võib tagajärg olla juba pöördumatu.

Ravimite müümine ja ostmine väljaspool õiguspärast tarneahelat pole seaduslik! Ära sea oma tervist ohtu!

Võltsravimitega äritsetakse laialdaselt erinevates ebaseaduslikes internetiportaalides. Sellistes keskkondades on võimalik tegutseda anonüümselt, müüa võltsitud retseptiravimeid ilma retsepti nõudmata, odavamalt kui võltsingu originaali apteegis ja tihtipeale väites veel, et “ravim” on täiesti ohutu, looduslik jne.


PRAKTILINE  ÜLESANNE:

Milline allpool toodud variantidest on seaduslikult töötav internetiapteek?

Kommentaar

 • http://raviminfo.ee/ näol on tegemist veebilehega, kus on võimalik tutvuda ravimite hindadega apteekides ja leida endale lähim apteek, kus soovitud ravimit müüakse, kuid selle veebilehe kaudu ei saa ravimeid internetist osta.
 • https://viagrathailand.net/ tegeleb ebaseadusliku ravimiäriga, mis Euroopa Liidu õigusruumis on keelatud. Keelatud on ka ravimite ostmine sellistest kohtadest. Kui Eesti Maksu- ja Tolliamet sellise tegevuse avastab, siis järgneb karistus.
 • https://www.selver.ee/joogid/spordijoogid-pulbrid-batoonid/toidulisandid on ühe Eestis tegutseva toidupoeketi internetipood, kust on võimalik osta lisaks toidule ka toidulisandeid, kuid mitte ravimeid.
 • https://www.apotheka.ee/ on õige vastus. Kas leidsid veebilehe all vasakul nurgas internetiapteegi logo ja sellele klikkides jõudsid Ravimiameti veebilehel (https://ravimiamet.ee/turvaline-apteek) seadusliku internetiapteegi tuvastamiseni? Tubli! Eestis on 26.02.2021 seisuga neli internetiapteeki, millele Ravimiamet on andnud tegevusloa.


LOE  LISAKS:

 

6.2. Kuidas ravimeid õigesti kasutada?

Me ei tohi unustada, et iga ravim on mürk(!), kui seda kasutada valesti. Seepärast on oluline kasutada ravimit õigel otstarbel, õiges annuses ja õigel viisil.

Kui Sind vaevab mõni tervisehäda, siis peaksid seadma sammud arsti juurde. Patsiendi ravi määrab arst sõltuvalt patsiendi kaebustest, haigusest (ka kaasuvatest), analüüsitulemustest jne. Olgugi et Sul võib olla ahvatlus guugeldada, pole see alati mõistlik tegu - võid kergesti kogu selles info virvarris sattuda igasuguse hookuspookuse otsa. Ja kui seda uskuma jääd, võivad tagajärjed tervisele olla pöördumatud. Internetiotsing on nagu loterii, kus Sinu võiduvõimalused on juhuslikud. Iseravimine (sh dr Google’ist terviseabi otsimine) või haiguse ravita jätmine ei ole tervislik otsus. Seega usalda tõenduspõhist infot ja pöördu oma terviseküsimustega ikka seda ala õppinud inimeste poole - apteekrid, arstid. Tervislik otsus ei ole ka ravimite tarvitamine iseenese tarkusest ega ravimite jagamine pere- või sõpruskonnas. Sulle välja kirjutatud retseptiravimeid ei tohi Sa teiste inimestega jagada. Retseptiravim määratakse kindlale inimesele tema haiguse ja organismi eripära ning kaasuvaid haigusi ja ravimeid arvestades. Kui tarvitad retseptiravimit, mida ei ole Sulle määratud, sead oma tervise ohtu. Olgugi et käsimüügiravimite puhul ei ole vaja arstiretsepti, ei ole Sul neidki mõistlik tarvitada, ilma et oleksid apteekriga nõu pidanud. Iga ravim on mürk, kui seda tarvitada valel otstarbel, vales annuses ja valel viisil.

Patsiendi 12 küsimust arstile. Teie arst määrab teile raviks teie jaoks tundmatut uut ravimit. Järgnevalt soovitavad küsimused, millele peaksite arsti käest vastuse saama enne ravimi kasutamise algust.

 1. Mis on ravimi nimi ja mis on selle toimeaine(d)? Kui see ei ole patentravim, siis missugused on tema odavamad analoogid?
 2. Kuidas antud ravim toimib? Kas see ravib või leevendab haigustunnuseid?
 3. Millal ja kuidas ma pean seda võtma?
 4. Kuidas ma saan aru, et ravim toimib? Mida ma pean tegema kui see ei toimi?
 5. Kui kaua ma peaksin seda ravimit tarvitama? Kui ma tunnen ennast paremini, kas ma siis tohin ravimi kasutamise katkestada?
 6. Mis on selle ravimi sagedasemad kõrvaltoimed? Kas ravimil on harvaesinevaid tõsiseid kõrvaltoimeid? Mida ma pean tegema kõrvaltoimete ilmnemisel?
 7. Mida ma pean tegema kui ma unustasin ravimit võtta korra või mitu korda?
 8. Kas ma tohin samaaegselt võtta teisi ravimeid? Kas ma tohin tarvitada alkoholi? Missuguseid toite ma peaksin vältima? Kas ma tohin juhtida autot?
 9. Kas sellest ravimist võib muutuda sõltuvaks?
 10. Ma ootan last, ma toidan last rinnaga või ma plaanin saada last. Kas ma ka nendel juhtudel peaksin seda ravimit tarvitama?
 11. Mis juhtub, kui ma otsustan seda ravimit mitte võtta?
 12. Mis on alternatiivid ravimiga ravimisel?

(allikas: Ravimiamet)

Arsti poolt määratud ravi tuleb rangelt järgida. Samu küsimusi võib apteegist ravimit välja ostma minnes küsida ka apteekrilt ning lihtsama tervisehädaga võib piisatagi vaid apteegi külastamisest. Apteeki minnes pea kindlasti silmas järgmisi punkte:

 • Ütle alati apteekrile, kellele Sa ravimit ostad. Laste puhul on väga oluline vanus.
 • Ütle apteekrile, millisele tervisehädale Sa ravi või leevendust soovid.
 • NB! Kui oled rase või imetad, siis peaksid kindlasti ka sellest apteekrit informeerima.
 • Informeeri alati apteekrit, kui hakkad ravimit esimest korda tarvitama. Palu kindlasti ka, et ta Sulle ravimi õiget kasutamist ning võimalikke ohte selgitaks.
 • Teavita apteekrit, kui tarvitad veel mõnda ravimit või tead, et oled mõne ravimi suhtes tundlik (allergia, kõrvaltoimed).
 • Et saaksid apteegist kvaliteetse nõustamisteenuse, pead apteekriga suhtlema, ainult siis saab ta Sind kõige paremini aidata.
 • Igal inimesel on õigus kvaliteetsele apteegiteenusele.
 • Apteeki minek on nagu arstile minek, varu selleks piisavalt aega! Apteek ei ole drive-in asutus.
 • Tagamaks, et retseptiravim jõuab patsiendini, peab apteeker seadusest tulenevalt Sinu isiku tuvastama. Seepärast retseptiravimit apteegist välja ostma minnes, võta alati isikut tõendav dokument kaasa. Digiretsepti on võimalik välja osta igast apteegist.

JÄTA MEELDE!

 • arst määrab ravi (retseptiravimid)
 • ravi määratakse kindlale patsiendile
 • ravimi kasutamisjuhised määrab arst, apteeker teeb selgitustööd
 • ravimeid ei jagata-osteta-müüda-vahetata eraisikute vahel
 • käsimüügiravimeid puudutav on apteekri pädevuses
 • inimesel on õigus kvaliteetsele apteegiteenusele
 • ravimialast nõu küsi apteekrilt. Varu piisavalt aega! Apteeki minek on nagu arstile minek, mitte Drive-in.

Järgides eelpool toodud punkte, võid olla kindel, et kasutad ravimit:

 • õigel otstarbel
 • õiges annuses
 • õigel viisil

VAATA LISAKS:

Mis on ravijärgimus?

Ravijärgimus näitab patsiendi tahet talle arsti poolt määratud ravi järgida ning seda, kui hoolikalt täidab ta nõustamise käigus antud soovitusi (ravimite kasutamine, õige annustamine, soovitatud dieedi jälgimine, muutused elustiilis jne). Ravijärgimus algab sellest, kas patsient ostab välja talle määratud ravimi esimese retsepti. Edasi on oluline, kuidas patsient käitub pärast esmase retsepti väljaostmist, kas ta alustab ravi (võtab esimese annuse ettenähtud ravimit) ning kui korralikult järgib ta ettenähtud raviannuste võtmist (millises ulatuses tegelikud ravimiannused langevad kokku ettenähtud ravimiannustega) ja kas ravi kestus vastab arsti poolt määratule.

Ravi on kõige tõhusam, kui patsient seda järgib. Mida koostööaltimad on patsient ja tervishoiutöötaja, seda rohkem teab patsient oma haigusest ja selle ravist ning seda parem on tema ravijärgimus.

Paraku ei tarvita aga kõik patsiendid ravimeid nii, nagu arst neile määranud on. Ravijärgimust langetavad oluliselt ravimite kõrvaltoimed, vähesed teadmised oma haigusest ja selle ravist, ravimite kasutamise unustamine, aga ka otseselt tajutava toime puudumine (nt kolesterooliravimid või osteoporoosiravimid, mille mõju ei ole selgelt tajutav ent selleks, et ravi oleks tulemuslik, peab neid tarvitama pikaajaliselt).

Selleks, et ravijärgimust parandada, on oluline teada, kas mure on seotud ravimi väljaostmise, annustamise või ravi kestusega. Ravijärgimust toetab nt ravimite asetamine nähtavale kohale, meeldetuletused mobiilis, lähedaste inimeste toetus ja meeldetuletused. Tervise ja terviseteadlikkusega seotud tegurid (nt hea või halb enesetunne, tervise peale mõtlemine, teadmised haigusest ja selle ravist) mõjutavad ravijärgimust olulisel määral. Ravijärgimust mõjutavad patsiendist lähtuvad, sotsiaalmajanduslikud, tervishoiusüsteemi ja terviseseisundiga, ravi ning rahaga seonduvad tegurid.

Loe lisaks, millised on ravijärgimust mõjutavad tegurid

Ravijärgimust mõjutavad tegurid

Tegur

Kirjeldus

Patsiendist tulenevad tegurid

 • Vähene teadlikkus haigusest ja ravist.
 • Oskused haiguse sümptomite ja raviga toime tulekuks.
 • Ravisoovitustest ja rutiinse järelkontrolli vajadusest mitte arusaamine.
 • Unustamine ja patsiendi suhtumine, madal motiveeritus.
 • Psühhosotsiaalne stress, ärevus võimalike kõrvaltoimete pärast.

Sotsiaalmajanduslikud tegurid

 • Patsiendi sugu, vanus, rass, haridustase.
 • Sissetulek.
 • Sotsiaalse tugistruktuuri olemasolu.
 • Kultuurilised uskumused haigustest ja ravist.
 • Ebastabiilsed elutingimused.
 • Pereprobleemid.

Tervishoiusüsteemiga seotud tegurid

 • Puudused tervishoiusüsteemi korraldused või puudulik kompenseerimissüsteem.
 • Ravimite ebapiisav kättesaadavus.
 • Tervishoiutöötajate vähesus, puudulik haridus või praktika. Vähene teadlikkus ravijärgimusest ning selle parandamise meetoditest.

Ravi ja ravimiga seonduvad tegurid

 • Ravimi efektiivsus ja talutavus, toime avaldumise kiirus.
 • Ravimi manustamisviis.
 • Ravi kestus ja ravirežiimi keerukus.
 • Varasemad probleemid raviga.
 • Sagedased ravi muudatused.
 • Kaasuvate haiguste korral kasutatavad ravimid.

Terviseseisundiga seonduvad tegurid

 • Kaasuvad haigused ja sümptomite raskusaste.
 • Töövõimetuse aste.
 • Haiguse progresseerumise kiirus ja raskusaste.
 • Efektiivse ravi olemasolu

Rahaga seotud tegurid

 • Ravimihinna kompenseerimine.
 • Patsiendi omaosalus ravimite eest tasumisel.


Kuidas tekib antibiootikumresistentsus?

Heaks näiteks halvast ravijärgimusest on antibiootikumresistentsus, millel on üleilmsed mõõtmed. Antibiootikume kasutatakse bakterite poolt põhjustatud põletike raviks. Arst määrab kindla pikkusega ravikuuri ja on äärmiselt oluline seda järgida. Kui ravikuur pooleli jätta, siis antibiootikumide puhul võib juhtuda nii, et järgmisel korral sama ravim enam ei toimi, kuna osad haigustekitajad (bakterid) jäid veel organismi ja harjusid selle ravimiga ära (muutusid resistentseteks). Ravikuur jäetakse tihti pooleli, kuna haiguse tunnused kaovad juba mõne päevaga, enesetunne paraneb ja arvatakse, et nüüd aitab ravist. Tegelikkuses ei ole veel kõik haigustekitajad hävitatud ja kuna ravimit enam ei võeta, siis selle kogus kehas väheneb ning need bakterid, kes alles on selle väikse ravimikoguse mõjul, ei hävi vaid harjuvad ravimiga ära. Edaspidi ei tapa neid ka suurem ravimikogus. Sellised ravimresistentsed bakterid nakkavad samamoodi nagu teisedki haigustekitajad ja levivad inimeselt inimesele Tagajärjeks on haigused, mis ei allu enam teatud ravimitele. Kuna antibiootikumide valik ei ole piiramatu, siis mingil hetkel saavad need otsa. Seepärast on vastutus ravijärgimuse eest suuremgi kui vaid ühe inimese heaolu ning mõjutab inimkonda tervikuna.


LOE LISAKS:

6.3. Millist teavet annab pakendi infoleht?

Igal müügiloaga ravimil on ka eestikeelne patsientidele suunatud pakendi infoleht ja arstidele suunatud ravimi omaduste kokkuvõte.


PRAKTILINE  ÜLESANNE:

Otsi üles ravim, mida viimati tarvitasid, võta ravimikarbist välja pakendi infoleht ning uurime koos, Sina oma ravimi, mina ühe levinuima valuvaigisti näitel, millist infot me sealt leiame. Juhul kui oled ravimipakendi koos infolehega ära visanud, siis kõikide ravimite infod leiad Ravimiregistrist. Iga ravimi juurest leiad seal:

 • Pakendi infolehe (lühend PIL) ehk teabe ravimi kasutajale
 • Ravimi omaduste kokkuvõtte (lühend SPC) ehk teabe meditsiinitöötajatele

Sina kliki lahti pakendi infoleht ja hakka uurima, millist infot leiad.

Ravimi PARAMAX (paratsetamool) (https://www.ravimiregister.ee/Data/PIL/PIL_1133435.pdf) erineva tugevusega tablettide näitel:

Pakendi infolehe ülaosas on toodud välja ravimi(te) nimetused koos nende toimeaine(te) sisaldus(te)ga ning ravimvormiga. Ka ravimi toimeaine(d) on kirjutatud sinnasamasse.

Järgneb ülioluline tekst, mida on oluline meeles pidada kõikide ravimite tarvitamisel:

 • “Enne ravimi kasutamist lugege hoolikalt infolehte, sest siin on teile vajalikku teavet. Kasutage seda ravimit alati täpselt nii, nagu on kirjeldatud selles infolehes või nagu arst või apteeker on teile selgitanud. Hoidke infoleht alles, et seda vajadusel uuesti lugeda. Lisateabe saamiseks pidage nõu oma apteekriga. Kui teil tekib ükskõik milline kõrvaltoime, pidage nõu oma arsti või apteekriga. Kõrvaltoime võib olla ka selline, mida selles infolehes ei ole nimetatud. Vt lõik 4. Kui te ei tunne end paremini või tunnete end halvemini, peate võtma ühendust arstiga.“

Edasi leiad juba kindlat ravimit puudutava täpse info. Antud näite puhul:

1. Mis ravimiga on tegu ja milleks seda kasutatakse - selles lõigus tuuakse ära ravimi näidustus(ed).

2. Mida on vaja teada enne ravimi kasutamist - selles lõigus antakse hoiatused, millistel juhtudel ei tohiks ravimit kasutada. Esitatakse hoiatused ja ettevaatusabinõud, millal peab ravimit tarvitades ettevaatlik olema. Lisaks tuuakse välja koostoimed teiste ravimite ja teiste ainetega, näiteks alkoholiga. Samast lõigust leiad ka info, kas ravimi kasutamine on lubatud raseduse ja imetamise ajal ning kas ravimi tarvitamine mõjutab reaktsioonikiirust (autojuhtimine ja masinatega töötamine).

Pane tähele, et samas lõigus on välja toodud oluline punkt:

 • “Teatage oma arstile või apteekrile kui te kasutate või olete hiljuti kasutanud või kavatsete kasutada mis tahes muid ravimeid.”

3. Kuidas ravimit kasutada - siit saad lugeda annustamise kohta, mis lastel ja täiskasvanutel on tavaliselt erinev. Saad ka teada, kuidas käituda, kui ravimit on võetud rohkem kui ette nähtud: millised nähud viitavad mürgistusele ja mida sel puhul teha.

Pane tähele veel olulist teavet:

 • “Kasutage seda ravimit alati täpselt nii, nagu on kirjeldatud selles infolehes või nagu arst või apteeker on teile selgitanud." "Kui te ei ole milleski kindel, pidage nõu oma arsti või apteekriga."
 • Arst võib ravimi määrata ka teistsugustes annustes, sel juhul peate jälgima arsti ettekirjutust."
 • "Kui teil on tunne, et ravimi toime on liiga tugev või liiga nõrk, pidage nõu oma arsti või apteekriga.”

4. Võimalikud kõrvaltoimed - sealt leiad infot võimalike kõrvaltoimete ning nende esinemissageduse kohta.

Pane tähele:

 • “Nagu kõik ravimid, võib ka see ravim põhjustada kõrvaltoimeid, kuigi kõigil neid ei teki. Kõrvaltoimeid esineb harva ja need on tavaliselt mööduvad.“

Selles lõigus on kirjeldatud ka, kuidas kõrvaltoimetest teavitamine toimub:

 • “Kui teil tekib ükskõik milline kõrvaltoime, pidage nõu oma arsti või apteekriga. Kõrvaltoime võib olla ka selline, mida selles infolehes ei ole nimetatud. Kõrvaltoimetest võite ka ise teavitada www.ravimiamet.ee kaudu. Teavitades aitate saada rohkem infot ravimi ohutusest.”

5. Kuidas ravimit säilitada - on väga oluline, et selle lõigu läbi loeksid. Osad ravimid ei vaja säilitamiseks eritingimusi, kuid mõnda peab hoidma külmkapis ja osad on pärast pakendi avamist kasutamiskõlblikud vaid piiratud aja.

Pane tähele veel, et ravimite puhul on kehtivad üldised säilitamispõhimõtted:

 • “Hoidke seda ravimit laste eest varjatud ja kättesaamatus kohas.“
 • “Ärge kasutage seda ravimit pärast kõlblikkusaega, mis on märgitud pakendile. Kõlblikkusaeg viitab selle kuu viimasele päevale.”
 • “Ärge visake ravimeid kanalisatsiooni ega olmejäätmete hulka. Küsige oma apteekrilt, kuidas visata ära ravimeid, mida enam ei saa kasutada. Need meetmed aitavad kaitsta keskkonda.“

6. Pakendi sisu ja muu teave - seal on kirjas, milline näeb ravim välja. See on oluline teave, sest kui ravim ei näe välja selline, nagu kirjeldatud võib tegu olla kõrvalekaldega ravimi kvaliteedis ja välistatud pole ka võltsing ning siis peaksid kindlasti apteekriga nõu pidama, et põhjus välja selgitada. Selle punkti all on kirjas ka kõik ravimi koostises olevad abiained. Lisaks leiad infot, kes on ravimi müügiloa hoidja ja tootja ning kelle poole selle ravimi kohta lisaküsimuste tekkimise korral pöörduda.

Mida tähendab tagurpidi must kolmnurk infolehel?

Kõik ravimid, millel on müügiluba, on hoolika järelevalve all. Osad ravimid on suurema tähelepanu all, näiteks sellised, mille kohta on teavet vähem kui teiste ravimite kohta. Põhjuseks on tavaliselt see, et ravim on alles hiljuti turule tulnud või on ravimi pikaajalise kasutamise kohta vähe andmeid. See ei tähenda, et ravim oleks ohtlik. Ravimiteabes on sellistel ravimitel must kolmnurk: Must kolmnurk

Käesoleva ravimi suhtes kohaldatakse täiendavat järelevalvet.


LOE  LISAKS:

Mille poolest erinevad ravimi toimed ja kõrvaltoimed?

Igal ravimil on kahte sorti toimeid - soovitud toime, mis vastab ravimi infolehel toodud näidustusele ehk see, mida me soovime, et ravim meie kehaga teeks, ja mittesoovitud toime ehk kõrvaltoime, mis on ravimi kasutamisel tekkinud toime meie organismile, mida me ei soovi. Igal ravimil on kõrvaltoimed ja teadaolevad neist on ka ravimi infolehel kirjas, et Sa teaksid, kas ravimi tarvitamise ajal tekkinud mure, võib olla seotud ravimi kasutamisega või pigem mitte. Kõrvaltoimeteta ravim ei ole tõenäoliselt ravim – suure tõenäosusega puudub sellisel tootel ka ravitoime. On väga oluline, et peaksid meeles - ravimi puhul on ennekõike tähtis tema toime ja enamiku inimeste jaoks ongi ravimid ohutud ja tõhusad. Vahel võivad siiski tekkida kõrvaltoimed. Ravimi väljatöötamisel, uurimisel (kliinilised uuringud) ja müügiloa andmisel kaalutakse võimalikku kasu ja riski suhet inimese tervisele. Kui ravimist saadav kasu on suurem, kui kõrvaltoimetega kaasnevad riskid, on selle kasutamine haiguse ravimiseks põhjendatud ja ravimile antakse müügiluba.

Mis mõjutab ravimi kõrvaltoime ilmnemist ja mida nende ilmnemisel teha?

Teave kõrvaltoimete kohta, mis on kirjas ravimi infolehel põhineb ravimi kliiniliste uuringute andmetel ehk üsna hästi kontrollitud ja jälgitud ning kindlatel alustel valitud inimeste rühmal. Tavaelus on ühe ravimi kasutajaskond oluliselt suurem ja mitmekesisem ning tundlikkus ravimi suhtes võib olla samuti erinev (eakad, lapsed, rasedad jne). Lisaks mõjutab ravimi toimeid ja kõrvaltoimete avaldumist ka teiste ravimite samaaegne tarvitamine või ka mõni muu täiendav ravi, aga ka kaasuvad haigused. Seepärast on oluline ravimi kasutamise ajal järjepidevalt koguda andmeid ravimi kõrvaltoimete kohta ja neid hinnata.

Kui kliinilistes uuringutes ilmnevad tavaliselt suure esinemissagedusega ja lühiajalisel kasutamisel tekkivad kõrvaltoimed, siis tavaelus ilmnevad ka pikaajalisel kasutamisel tekkivad ja harvaesinevad kõrvaltoimed. Selgub kaasuvate haiguste mõju ning avalduvad erinevate ravimite koostoimed. Seepärast ongi oluline saada ravimi kohta teavet ka tema müügiletuleku järgselt ning arstidel on kohustus kõrvaltoime kahtluse korral sellest Ravimiametit või ravimi müügiloa hoidjat teavitada.

Kui Sul tekib kahtlus, et mõne ravimi kasutamisel on tekkinud kõrvaltoime, tuleb rääkida oma raviarstiga. Kui ka arst arvab, et seos ravimi kasutamisega on võimalik, siis edastab ta Ravimiametile kõrvaltoime teatise. Võid ka ise Ravimiametile kõrvaltoimest teatada.

Miks on kõrvaltoimetest teatamine vajalik?

Tutvu alati ravimi infolehega. Infolehe leiad Ravimiregistrist.

Kõrvaltoimeteatised on olulised ohutusandmed ravimi kohta. Mida rohkem neid on, seda usaldusväärsem on ravimi kasu-riski suhte hindamine ning seeläbi on võimalik hinnata ka riskide vähendamise võimalusi. Et andmeid oleks rohkem, toimub riikide vahel tihe koostöö ning kõik andmed liiguvad rahvusvahelistesse andmebaasidesse. Seda suurt andmekogumit analüüsivad eksperdid ning see võimaldab välja selgitada ka ravimite harvaesinevad kõrvaltoimed, mille alusel saab otsustada, kas ravim on ikka ohutu. Sellise pideva hindamise tulemusena täiendatakse vajadusel ravimiteavet, lisades sinna näiteks kasutamispiiranguid, uusi kõrvaltoimeid, hoiatusi. Kui leitakse, et ravimi kasutamine pole enam piisavalt ohutu, peatatakse või lõpetatakse ravimi müügiluba ja turustamine.


VAATA  JA  LOE LISAKS:

 

6.4. Kuidas ravimeid säilitada?

Ära kasuta aegunud ravimeid, sest see on Sinu tervisele ohtlik!

Ravimid on igas mõttes väga erilised, ka nende õige säilitamine on väga oluline. Valede säilitamistingimuste valikul, ei pruugi ravim olla enam tõhus, sest toimeaine muutub ja ravim võib tervisele ohtlikuks muutuda. Nii nagu igas etapis ravimi tootmisest tema jõudmiseni lõpptarbijani, on oluline, et järgitud oleks kindlaid nõuded, pead ka Sina, kui ravimi tarbija neid nõudeid silmas pidama, et ravim oleks ka selle kasutamise ajal kvaliteetne, tõhus ja ohutu. Üks tegur, mis seda tagab, on ravimi õige säilitamine - seda nii kodus olles kui ka reisil viibides. Iga ravimi pakendis oleval infolehel on kirjas, kuidas seda ravimit säilitama peab. Apteeker saab ravimi õigele säilitamisele tähelepanu juhtida, kuid oma koduapteegi eest vastutad ikka Sina ise. Kuidas siis oleks õige ravimit säilitada ja millele tähelepanu pöörata? Kuldreegel on see: loe alati pakendis olevat infolehte ja pane tähele, et osasid ravimeid tuleb hoida külmkapis, osade ravimite kasutamise aeg on pärast pakendi avamist piiratud (nt 1 kuu jooksul, 4 kuu jooksul jne). Alati tuleb ravimid hoida lastele kättesaamatus kohas!

Ravikuurist järelejäänud ravimid ja aegunud ravimid vii alati apteeki või jäätmejaama.

Mida teha aegunud ravimitega ja ravimitega mida enam ei kasutata?

Kui ravimid on aegunud, kõlbmatuks muutunud või neid mõnel muul põhjusel enam ei kasutata, on Sul kaks võimalust, kuidas ravimitest keskkonda ja tervist kahjustamata vabaneda:

 1. viia ravimid apteeki;
 2.  viia ravimid kohalikku ohtlike jäätmete vastuvõtupunkti.

Mõlemal juhul võetakse eraisikutelt/elanikelt ravimid vastu tasuta.

Apteekidel on kohustus elanikelt kõlbmatud ravimid vastu võtta ja suunata hävitamisele. Kuid ei ole kohustust vastu võtta teisi jäätmeid, mida esmapilgul on keeruline ravimitest eristada - toidulisandeid, loodustooteid, meditsiiniseadmeid jms.  Need võid koos muude koduste jäätmetega viia ohtlike jäätmete vastuvõtupunkti. 

Kas tegu on ravimiga?

Võib juhtuda, et Sul on koduapteegis tooteid, mille puhul Sa ei tea, kas tegemist on ravimiga või mitte. Sel puhul on kindlaim viis selle kontrollimiseks Ravimiregister. Kui leiad otsitava toote Ravimiregistrist, on tegu ravimiga, kui mitte, siis ei ole tegu ravimiga.


JÄTA  MEELDE!

Kui viid ravimid apteeki 

 • ära võta neid originaalpakenditest välja
 • ära võta neid pakendist välja, olgu selleks purk või blisterpakend vm
 • ära vala ümber vedelikke

Ohtlike jäätmete vastuvõtupunkti/ jäätmejaama viimisel uuri kõigepealt, kas seal ravimeid vastu võetakse. Eraisikutele suunatud teenuste kohta saad teavet ka veebist, kas kohaliku omavalitsuse või konkreetse jäätmejaama kodulehelt.

Miks ei tohi kõlbmatuid ravimeid niisama ära visata? 

Kõlbmatud ravimid ei põhjusta riske mitte ainult tervisele vaid ka keskkonnale. Ravimid sisaldavad toimeaineid, mille mõju keskkonnale võib avalduda ka väga väikestes kogustes. Mõned näited:

 • Hormoonpreparaadid võivad avaldada otsest kahjulikku mõju veeorganismidele, põhjustades kaladel ja kahepaiksetel looteeas soomuutusi, tulemuseks sigimisvõimetus. 
 • Mitmed ravimid ei ole biolagunevad ja võivad seetõttu jõuda joogivette. 
 • Ravimid võivad saastada pinna- ja põhjavett või koguneda setetesse. 
 • Haiglate heitvees ja ka linnade reoveepuhastites võib esineda korralik ravimijääkide „kokteil“. Kui selles sisalduvad antibiootikumid, siis pikapeale tekib mikroorganismidel resistentsus - nad harjuvad madalates annustes antibiootikumide kõrval ellu jääma ja hiljem, inimese või looma organismis haigust põhjustades, enam raviks mõeldud antibiootikumravi käigus hävineda.
 • Koduste olmejäätmete hulka ravimite viskamisel saastavad need keskkonda ja pole välistatud, et lapsed või koduloomad need sealt avastavad. 

Joonis 1


PRAKTILINE  ÜLESANNE:

 1. Tee oma ravimivarudes põhjalik kontroll - sorteeri välja kõik ravimid, mille kehtivus on lõppenud. Järelejäänud ravimite puhul loe pakendi infolehest, kas oled ravimeid säilitanud õigesti. Need ravimid, mida oled säilitanud valesti, on kõlbmatud. Lisaks vaata ka, kas Sinu ravimivarudes on mõnest lõppenud retseptiravimikuurist järele jäänud ravimeid (näiteks antibiootikume), ka neid pole Sul vaja. 
 2. Vii nüüd kõik aegunud, valesti säilitatud ja retseptiravi ülejäägid apteeki või jäätmejaama, kuna nende tarvitamine on ohtlik Sinu tervisele. Kui leidsid mõne aegunud ravimi oma igapäevaselt kasutatavate ravimite seast, siis käsimüügiravimite puhul osta endale apteegist kohe värskem ravim asemele ning retseptiravimi puhul räägi oma murest arstiga ning vajadusel palu tal endale uus digiretsept välja kirjutada, et saaksid apteegist uue ravimikarbi osta.
 3. Kontrolli, et Sinu ravimid oleksid lastele ja koduloomadele kättesaamatus kohas!


LOE  LISAKS:

 

6.5. Kuidas ravimitega reisida?

Ravimeid võib reisile oma tarbeks kaasa võtta, kuid enne reisile minekut peaksid teadma, millised on ravimite kaasavõtmise piirangud ja kas mõne ravimi kaasavõtmise jaoks on vaja Ravimiameti luba, Schengeni tunnistust või retsepti koopiat/ arsti teatist tõendamaks, et ravimid on arsti poolt välja kirjutatud ja apteegist välja ostetud ravimid ning on mõeldud vaid isiklikuks tarbimiseks. Ravimiameti loa vajadus oleneb kaasavõetavast ravimist, kaasavõetavate ravimite kogusest, kohast, kuhu ja/või läbi milliste riikide reisitakse.

Uuri skeemi http://sam.ee/sites/default/files/ametijuhendid/ravimitega_reisimine_18.07.jpg ja vaata videot.

Reisimine ravimitega (aeg 4:45)
https://www.youtube.com/watch?v=FOPeLHKIa5s&feature=youtu.be

 

PRAKTILINE  ÜLESANNE:

Kas oled minemas reisile või just tulnud või tahaksid kuhugi reisile minna? Kasutades ülalesitatud infot ja allikaid, tee kindlaks, milliseid ravimeid ja kui palju tohid sellesse riiki kaasa võtta.


LOE  LISAKS:

 

6.6. Ravimireklaam

Nii nagu ravimid on eriline kaup, on ka ravimireklaam tavareklaamist erinev, kuna sellele kehtivad seadusest (reklaamiseadus ja ravimiseadus) tulenevad piirangud, mille eesmärgiks on kaitsta inimeste tervist ja tagada, et ravimireklaam oleks sõltumatu ja sisaldaks tasakaalustatud informatsiooni.

Kellele reklaam on suunatud?

   

Milliseid ravimeid reklaamida tohib?

üldsusele (kodanikele)

 

ainult käsimüügiravimid

ravimite väljakirjutamise õigust omavatele isikutele (arst, osade ravimite puhul ka ämmaemand ja õde)

 

käsimüügi- ja retseptiravimid

apteekritele

 

käsimüügi- ja retseptiravimid

Üldsusele tohib reklaamida ainult käsimüügiravimeid. Retseptiravimite reklaam kodanikele on keelatud. Erandiks on vaid vaktsineerimise edendamiseks suunatud kampaaniad, mis on eelnevalt Ravimiameti ja Terviseametiga kooskõlastatud. Üldsusele mõeldud ravimireklaamis peab olema selgelt väljendatud, et reklaamitakse ravimit. Reklaamis esitatud teave peab olema asjakohane ja arusaadav, samuti sisaldama infot selle kohta, kuidas ravimit õigesti ja ohutult kasutada. Kõik üldsusele tehtavad ravimireklaamid peavad sisaldama hoiatusteksti: 

Tähelepanu! Tegemist on ravimiga. Enne tarvitamist lugege tähelepanelikult pakendis olevat infolehte. Kaebuste püsimise korral või ravimi kõrvaltoimete tekkimisel pidage nõu arsti või apteekriga.

Ravimiameti poolt kinnitatud ravimiomaduste kokkuvõte (SPC), pakendi infoleht (PIL) ja ravimipakendi märgistus ei ole reklaamid, need on patsiendile sõltumatu teabe allikad.

Retseptiravimeid võib reklaamida ravimite väljakirjutamise õigust omavatele isikutele (arst, osade ravimite puhul ka ämmaemand ja õde) ja apteekritele. Üheks selliseks reklaamiks on ka raviminäidised. Raviminäidise võib patsiendile edasi anda ainult arst või teised väljakirjutamise õigust omavad isikud ja ainult siis, kui see on meditsiiniliselt põhjendatud. Ravimi müügiedu suurendamiseks ei tohi jagada ravimiga seotud esemeid, korraldada ravimiga seotud loosimisi ega pakkuda ravimi ostuga seoses tasuta või allahindlusega teisi ravimeid, muid kaupu või teenuseid.

Ravimireklaami seaduspärase toimimise eest peab järelevalvet Ravimiamet.

6.7. Kasutatud allikad